Βόρεια Ιρλανδία 0-1 Ελλάδα: Οι παίκτες του Ian Baraklough γνώρισαν την εναρκτήρια ήττα εντός έδρας στο Nations League | ποδοσφαιρικά νέα

Η αναμονή της Βόρειας Ιρλανδίας για την κατάκτηση του Nations League συνεχίστηκε αφού ξεκίνησε την εκστρατεία της με ένα ακόμη απογοητευτικό αποτέλεσμα καθώς η ομάδα του Ian Baraklough έχασε 1-0 εντός έδρας από την Ελλάδα.

Παρά τις καλύτερες προσπάθειες ενός άλλου κοινού στο Windsor Park, η Βόρεια Ιρλανδία παρέμεινε σταθερή για πάρα πολύ καιρό, ανεβάζοντας το παιχνίδι της μόνο όταν δύο 34χρονοι – Kyle Lafferty και Niall McGinn – βγήκαν από τον πάγκο για να κυνηγήσουν το σκορ στον αγώνα. Το τελευταίο μισάωρο.

Αλλά δεν βρήκαν απάντηση στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Γκας Πογιέτ κέρδισε στον πρώτο του αγωνιστικό αγώνα για την Ελλάδα.

Αυτό σημαίνει ότι η Βόρεια Ιρλανδία είναι ακόμα χωρίς νίκη μετά από 11 προσπάθειες στο Nations League, ενώ ο Baraklough είχε μόνο μία νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Windsor Park σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα προβλήματα της ιρλανδικής Κοινωνίας των Εθνών συνεχίζονται

εικόνα:
Ο Έλληνας Τάσος Πακασίτας πανηγυρίζει μετά από ένα γκολ

«Μοιάζαμε σαν μια ομάδα που δεν είχε παίξει για καιρό, οπότε είμαστε απογοητευμένοι», είπε στη συνέχεια ο Baraklough.

«Ανεβάσαμε το ρυθμό μας και δείξαμε περισσότερο θάρρος στη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος χάσαμε το παιχνίδι από μια διάλυση αφού χάσαμε τη μπάλα στη μέση του γηπέδου που μας άφησε πίσω.

95 συμμετοχές με τον Έβανς

Ο Jonny Evans έκανε το 95ο παιχνίδι του για τη Βόρεια Ιρλανδία απόψε, τερματίζοντας τέταρτος σε εμφανίσεις δίπλα στον David Healy στην ιστορία της εθνικής ομάδας. Μόνο οι Stephen Davis (135), Pat Jennings (119) και Aaron Hughes (112) έχουν κερδίσει περισσότερα από τον Evans.

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ κέρδισε την πρώτη του διεθνή συμμετοχή για την Ελλάδα σήμερα, και έγινε ο πρώτος παίκτης που εμφανίστηκε για την Ελλάδα ενώ έπαιζε για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μετά τον Βασίλη Μπορμπούκη το 1998 (2 αγώνες).

“Θα ψάξουμε για λίγη φρεσκάδα, αλλά ας δούμε πώς θα ανακάμψουμε. Ξέρουμε ότι τα ταξίδια θα μας βγάλουν έξω, αλλά είμαστε προετοιμασμένοι για αυτό και το θερμότερο κλίμα. Ξέραμε ότι η Ελλάδα θα ήταν δύσκολο να σπάσει. Ξαναχτίστηκαν και έπαιξαν μερικά Εμφανίστηκε αλλά τώρα πηγαίνουμε στην Κύπρο για να ανοίξουμε τον λογαριασμό μας.

Την Τετάρτη, ο προπονητής έθεσε ως στόχο τους 12 βαθμούς για τους τέσσερις αγώνες του αυτόν τον μήνα, αλλά αυτό το αποτέλεσμα άφησε ήδη τη Βόρεια Ιρλανδία να αντιμετωπίσει μια δύσκολη αποστολή στον στόχο της για άνοδο από την τρίτη κατηγορία.

READ  Η Rachel Kirkonnell «αποχώρησε» από το Greek College of Life αφού έμαθε ότι ήταν επίσημα «ρατσιστής»

Ο προκάτοχος του Baraklough, Michael O’Neill, ήταν στις εξέδρες για να παρακολουθήσει προσωπικά τον πρώτο του αγώνα για τη Βόρεια Ιρλανδία από τότε που έφυγε για τη Στόουκ, και αναμφίβολα ελπίζει να επαναλάβει εκείνες τις περίφημες βραδιές όταν η ομάδα του κέρδισε την Ελλάδα εντός και εκτός έδρας καθοδόν για το Euro. 2016, αλλά αυτός ήταν ένας πολύ διαφορετικός ναύλος. .

Νέα της ομάδας

Ο Πάντι Λέιν έκανε το πρώτο του αγωνιστικό ξεκίνημα για τη Βόρεια Ιρλανδία όταν ξεκίνησε την τρίτη τους εκστρατεία στο Nations League εντός έδρας με την Ελλάδα. Ο 21χρονος εξτρέμ του Φλίτγουντ ξεκίνησε στο αριστερό μπακ με τον Κόνορ Μπράντλεϊ της Λίβερπουλ στα δεξιά, ενώ ο Τζόνι Έβανς κέρδισε τον 95ο αγώνα του σε τρεις άμυνες, όπου συμμετείχαν επίσης οι Νταν Μπάλαρντ και Μπάντι ΜακΝέρ.

Ο Kyle Lafferty, που επέστρεψε στην ομάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο, ήταν μεταξύ των πάγκων, με τους παίκτες Shane Lavery και Gavin White να είναι οι καλύτεροι μπροστά. Και ο Μπράντλεϊ, που έπαιζε στη δεξιά πλευρά, έμελλε να αντιμετωπίσει ένα γνώριμο πρόσωπο, με τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ Κώστα Τσιμίκα αριστερό μπακ για την Ελλάδα, ενώ ο επιθετικός της Σέλτικ, Γιώργος Γιακομάκης, πρωτοστάτησε στην επίθεση.

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν ανάμεσα στους πάγκους στην Ελλάδα καθώς περίμενε το διεθνές ντεμπούτο του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε μεγάλο βαθμό σταθερό, χωρίς επεισόδια, μέχρι που η Ελλάδα τα κατάφερε έξι λεπτά πριν από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπάντι Λέιν, στο αγωνιστικό του ντεμπούτο, δεν μπόρεσε να κόψει μια μακριά μπάλα μπροστά και ο Δημήτριος Λημνιός την έπαιξε μέσα στον Μπακασίτα για να πετύχει ένα χαμηλό σουτ πίσω από τον Μπίλι Πίκοκ Φάρελ στη γωνία.

Η Ελλάδα δοκίμαζε αυτή την μπάλα μπροστά από την αρχή, αλλά συχνά αποφεύγει να παίξει. Η μοναδική τους άλλη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μια βαθιά σέντρα του Λημνιού στον επιθετικό της Σέλτικ, Γιώργο Γιακομάκη, ο οποίος έστειλε με κεφαλιά τον Peacock Farrell.

Δημήτρης Λίμνιους και Βόρεια Ιρλανδία Πάτρικ Λέιν
εικόνα:
Ο Δημήτρης Λίμνιους και ο Πάτρικ Λέιν από τη Βόρεια Ιρλανδία

Δύο λεπτά πριν έρθει και παρέλθει η μοναδική ευκαιρία της Βόρειας Ιρλανδίας, ο Γκάβιν Γουάιτ γύρισε προσεκτικά για να ανοίξει δρόμο στην άκρη της περιοχής, αλλά δεν μπορούσε να παράγει αρκετή δύναμη για να δοκιμάσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Η Ελλάδα μπορεί να έχει προσθέσει ένα δεύτερο λίγο πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Κώστας Τσιμίκας κέρδισε τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ Κόνορ Μπράντλεϊ σε μια ολονύχτια μάχη στα δεξιά της Βόρειας Ιρλανδίας.

READ  Η Λήμνος φιλοξενεί μια εκδήλωση σέρφινγκ μόνο για κορίτσια τον Ιούνιο και τον Ιούλιο

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθος, αλλά ο Τσιμίκας βγήκε μπροστά και έπαιξε στον Λάζαρους Ρότα, ο οποίος έβαλε σκοπό να απογοητεύσει τον Γιακομάκη που περίμενε τη σέντρα μπροστά από την εστία.

Βαθμολογίες παικτών

Βόρεια Ιρλανδία: Peacock Farrell (6), Bradley (5), Ballard (5), J. Evans (6), Lane (6), McNair (5), Davis (6), McCann (6), Savile (6), Lavery ( 5) ), Λευκό (5).

Subs: Υποδοχείς: McGinn (7), Lafferty (6), D. Charles (6), Hume (6), S. Charles (n / a).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος (6), Τσιμίκας (7), Χατζηδιάκος (6), Μαυροπάνος (7), Ρότα (7), Μπουχαλάκης (6), Σιώπης (6), Μπακασέτας (8), Λημνιός (7), Μάνταλος (6), Γιακομάκης (6).

Subs: Μπάλντοκ (άγνωστος), Τζαβέλλας (5), Κουρμπέλης (6), Χατζηγιοβάνης (6), Παυλίδης (6).

παίκτης του αγώνα: Αναστάσιος Μπακασίτας.

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε πραγματικά να προηγηθούν με δύο λεπτά έξι λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Λημνιός έστειλε μια χαμηλή σέντρα για να αποφύγει το μακρόστενο μποτάκι του Γιακομάκη – του 27χρονου που ήταν σε τόσο καυτή κατάσταση με τη Σέλτικ αλλά δεν μπορούσε. . Εκτός από τη μοναδική του διεθνή απεργία.

Ο Baraklough στράφηκε στον Lafferty – επιστρέφοντας στην ομάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο – και στον McCain όταν άλλαξε στο 4 5-1 μετά την ώρα.

Η Βόρεια Ιρλανδία αύξησε την έντασή της, αντλώντας μπάλες προς τα εμπρός, αλλά οι πραγματικές πιθανότητες ήταν λίγες. Το καλύτερο από τα οποία ήταν το σουτ του ΜακΓκίν που ήταν άνετο για τον Βλαχόντεμους, ενώ ο Λάφερτι άγγιξε την οροφή του φιλέ με ένα κέρλινγκ φάουλ.

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για ένα προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο προπονητής της Βόρειας Ιρλανδίας, Ian Baraklough, είπε ότι αρκετοί από τους παίκτες του επηρεάστηκαν επειδή δεν έπαιξαν για τρεις εβδομάδες πριν από την ήττα τους στο Nations League από την Ελλάδα.

Η Βόρεια Ιρλανδία δεν κέρδισε το Nations League σε 11 προσπάθειες
εικόνα:

Υπήρξε ένα ντεμπούτο για τον Shea Charles της Μάντσεστερ Σίτι καθώς ο Baraklough έκανε μια σειρά από αλλαγές πριν από το τελευταίο 10λεπτο, αλλά δεν είχε καμία διαφορά που προσπαθούσε καθώς το τελευταίο σφύριγμα χαιρετίστηκε με αποδοκιμασίες.

«Ήμασταν λίγο ντροπαλοί και μέσα μας στο πρώτο ημίχρονο», πρόσθεσε ο Μπαράκλοφ. «Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε περισσότερη δύναμη για να πάμε μπροστά και να τους δώσουμε προβλήματα.

READ  Αντώνιος Κωστόγλου 1932-2021 | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές

“Αλλάξαμε τη φόρμα μας που έκανε τη διαφορά και το αποτέλεσμα που φαίνεται από τους δευτερεύοντες – συνέβη. Είναι απογοητευτικό γιατί δεν μπορούσαμε να πάρουμε την μπάλα μακριά και το πρώτο μας άγγιγμα κόπηκε λίγο και το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι εξάσκησης ή το πρώτο παιχνίδι της προετοιμασίας».

Ο μέσος της Βόρειας Ιρλανδίας, Τζορτζ Σαβίλε, λέει ότι η ομάδα του πρέπει να αποκτήσει αυτοπεποίθηση εάν θέλει να αρχίσει να κερδίζει ξανά μετά την ήττα της στο Nations League από την Ελλάδα.

Man of the Match – Αναστάσιος Μπακασίτας

Οι Έλληνες παίκτες πανηγυρίζουν αφού προηγήθηκαν με 1-0
εικόνα:

Ο Αναστάσιος Μπακασέτας συμμετείχε σε πέντε γκολ στους πέντε τελευταίους αγώνες του στο UEFA Nations League με την Ελλάδα (3 γκολ, 2 ασίστ).

Ο Μπακασίτας έχει σκοράρει τρία γκολ στους τελευταίους έξι διεθνείς αγώνες του, όσα γκολ σημείωσε στις πρώτες 40 εμφανίσεις του με την εθνική ομάδα.

McGinn: Πρέπει να ξεσκονίσουμε τον εαυτό μας

«Απολύτως απογοητευμένος», είπε ο Niall McGinn. «Όπως σε κάθε εκστρατεία θέλαμε να ξεκινήσουμε θετικά αλλά δεν δοκιμάσαμε τον τερματοφύλακά τους αρκετά κοντά. Φαινόταν ότι κάποιοι παίκτες δεν είχαν παίξει για τέσσερις ή πέντε εβδομάδες.

«Χρειαζόμασταν να βάλουμε περισσότερες μπάλες στην περιοχή του πέναλτι και μπορείτε να δείτε πόσο καλά αμύνονταν και παρακολουθήσαμε καλά το παιχνίδι στο τέλος.

«Σε μια βραδιά όπως η σημερινή, δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες και είχα μισή ευκαιρία όπου έπρεπε να την βάλω σε κάθε πλευρά του τερματοφύλακα. Πρέπει να ξεσκονίσουμε και να επιστρέψουμε την Κυριακή, καθώς έχουμε ακόμη τρία παιχνίδια. το συγκεκριμένο στρατόπεδο.

«Έμπειροι παίκτες όπως εγώ θα πρέπει να ταΐζουν τους νεαρούς παίκτες στην ομάδα και θα χρειαστεί να έχουμε όλους κοντά για τις επόμενες επτά ή οκτώ ημέρες».

Στατιστικά Blunt N Ireland – Opta

• Μόνο η Ανδόρα (12) έχει παίξει περισσότερους αγώνες στο UEFA Nations League χωρίς νίκη από τη Βόρεια Ιρλανδία (11 – D2 L9).
  • Η Ελλάδα είναι η τρίτη ομάδα που διατήρησε πέντε σερί μηδέν στο UEFA Nations League, μετά τη Λευκορωσία (έξι στη σειρά, Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2018) και η Ουαλία (πέντε στη σειρά, Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2020).
  • Η Ελλάδα έχει κρατήσει περισσότερες ανέσεις στο UEFA Nations League από οποιαδήποτε άλλη χώρα (9 σε 13 αγώνες).