Γουίμπλεντον: Τσιτσιπάς, Κύργιος και Σκάρη προκρίνονται στον δεύτερο γύρο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε να βρει το ρυθμό του στα περισσότερα παιχνίδια του με τον Ελβετό Alexander Richard στα προκριματικά σήμερα το πρωί, αλλά η αντοχή του ήταν αρκετή για να ολοκληρώσει τη νίκη του με 7-6(1), 6-3, 5-7, 6-4 στο τον πρώτο γύρο. Είναι ο πρόδρομος των γηπέδων με γρασίδι.

«Προφανώς είναι υπέροχο που επιστρέφω [at Wimbledon]είπε ο Τσιτσιπάς στη συνέντευξή του στο δικαστήριο.

“Πρέπει να συγχαρώ τον Αλέξανδρο για την εξαιρετική απόδοση. Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε πολλά από αυτόν”, δήλωσε ο νούμερο 5 του κόσμου.

Αυτό έρχεται νωρίτερα σήμερα το πρωί, καθώς ο Κύργιος κέρδισε τον Βρετανό Πολ Τζομπ, κερδίζοντας με 3-6, 6-1, 7-5, 6-7 (3-7), 7-5.

Ο Κύργιος αγωνίστηκε χωριστά με τον αρχιδιαιτητή, τον επίσημο γραμμή και τους φιλάθλους στην κερκίδα. Αφού πέτυχε τη νίκη, έφτυσε στο γήπεδο λέγοντας ότι συνέβη μετά από «απόλυτη ασέβεια» από το θορυβώδες πλήθος.

“Δεν έχω πάει ποτέ στη δουλειά κανενός άλλου, γάβγισα κατάφορα και δεν τους σεβάστηκα. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άνθρωποι το κάνουν αυτό στους αθλητές. Συμβαίνει όλο και περισσότερο στον αθλητισμό. Ο 40ος θεατής της παγκόσμιας κατάταξης είπε: «Οι θεατές απλά… δεν σέβονται τους αθλητές» .

Η Maria Sakarya, η οποία κέρδισε τον πρώτο της γύρο, θριάμβευσε και την Αυστραλιανή Zoe Hives χθες το βράδυ.

READ  Μεταγραφικά νέα της Ρέιντζερς: Ο Αντόνιο Κόλακ θα υποβληθεί σε θεραπεία πριν μετακομίσει από τον ΠΑΟΚ | ποδοσφαιρικά νέα

Ο Έλληνας κέρδισε με 6-1, 6-4, μια νίκη που περιελάμβανε τη διεκδίκηση του πρώτου σετ σε μόλις 26 λεπτά. Αν και οι Hives είχαν τρία ματς στην τσέπη τους στο δεύτερο σετ, ο Scary έσπασε το σκορ για να τερματίσει 4-1, πριν συνεχίσει να διεκδικεί τη νίκη.