Η Ατλέτικο Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλητής την τελευταία ημέρα στη La Liga – European round-up. Ειδήσεις ποδοσφαίρου

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλητής της LaLiga για πρώτη φορά σε επτά χρόνια, νικώντας τη Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-1 για να ξεπεράσει τους αντιπάλους της πόλης.

Τα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου από τους Angel Correa και Luis Suarez ανέτρεψαν το ανοιχτήρι του Όσκαρ Πλάνο για να εξασφαλίσουν τα ασημικά για τον Diego Simeon.

Η νίκη για τους φιλοξενούμενους απέκλεισε το Βαγιαδολίδ και αποδείχθηκε ζωτικής σημασίας, καθώς οι πρωταθλητές της Ρεάλ δεν είχαν διαδοχικούς τίτλους από τους αντιπάλους τους.

Ο Ατλέτικο, που ήταν δύο βαθμοί μακριά από τους άντρες της Ζεντινίν Ζιντάν στη σύνοδο κορυφής, πήγε στην pole position το Σαββατοκύριακο, αλλά αντιμετώπισε μια πλευρά του Βαγιαδολίδ ψάχνοντας πόντους στα θραύσματα για να επιβιώσει.

Εικόνα:
Οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης αναλαμβάνουν τον Ντιέγκο Συμεών αφού κέρδισαν τον πρώτο τους τίτλο La Liga σε επτά χρόνια

Ρεάλ Μαδρίτης Παρά τον ξυλοδαρμό από πίσω, αναγκάστηκε να εγκατασταθεί στη δεύτερη θέση στη LaLiga. Βιγιαρεάλ.

Ο αμυντικός πρωταθλητής έπρεπε να κερδίσει τον τελευταίο του αγώνα της σεζόν και περίμενε μια τελευταία από την Atletico, αλλά το αποτέλεσμα των αντιπάλων του σήμαινε ότι αυτό που συνέβη στο Estadio Alfredo di Stefano ήταν άσχετο στο πλαίσιο του αγώνα τίτλου.

Για το μεγαλύτερο μέρος του διαγωνισμού οι πιθανότητες νίκης για τον Los Blancos φαίνονταν μικρές, με τον Yeremy Pino να δίνει στους επισκέπτες ένα πλεονέκτημα μετά από 20 λεπτά, προχωρώντας από έξω από τη δεξιά του μπότα στον Thibaut Courtois, αλλά η Real συνέχισε την εκστρατεία τους ως Karim Benzema τελείωσα με ακμάζει και ο Λούκα Μόντρικ κέρδισε 2-1 αργά.

Ο Crest κατέρρευσε αφού ο Karim Benzema έσπασε τις ελπίδες για έναν τίτλο της Ρεάλ Μαδρίτης
Εικόνα:
Ο Kareem Benzema κάνει τον Crest Fallon αφού έπεσε στις ελπίδες για τίτλο της Ρεάλ Μαδρίτης

Την Τετάρτη, ο Βιγιαρεάλ αντιμετώπισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League και, αν ήταν εναντίον της Ρεάλ, θα είχε εγγυηθεί την επιστροφή σε αυτόν τον διαγωνισμό την επόμενη σεζόν, αλλά η έβδομη θέση τους σήμαινε ότι θα ήταν στο Europa League League. Γύρος πλέι οφ.

READ  Καλύτερο ορεκτικό Super Bowl: Greek Nachos

Bundesliga: Ο Lewandowski σπάζει το ρεκόρ του Muller

Ο Robert Lewandowski γιορτάζει μετά το τελευταίο του ρεκόρ
Εικόνα:

Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου Ρόμπερτ Λιουάντοσκι έσπασε το 49χρονο ρεκόρ σκόρερ του Μπέρτεσλιγκα του Γκέρντ Μίλερ για μια σεζόν όταν σημείωσε νίκη 5-2 επί του Άουγκσμπουργκ στο τελευταίο λεπτό του τελευταίου αγώνα της σεζόν, δίνοντας τον αριθμό του 41 γύρο. , Ένα περισσότερο από τον πρώην μεγάλο Μπάγερν.

Ο επιθετικός της Πολωνίας είναι ήδη δεύτερος στη λίστα με τους σκόρερ όλων των εποχών στη Μπουντεσλίγκα, η οποία έχει τώρα 277 γκολ, ακριβώς πίσω από το 365 του Muller. Ο Müller έθεσε το προηγούμενο ρεκόρ στη σεζόν 1971/72 με 40 γκολ, που εξισώθηκε από τον Lewandowski την περασμένη εβδομάδα.

Ο Lewandowski έχασε περισσότερες από μισές δωδεκάδες σαφείς πιθανότητες στο σκορ στο παιχνίδι και φαινόταν έτοιμος να χάσει το ρεκόρ, με τον Άουγκσμπουργκ να αποφασίσει να μην τον προσθέσει στη βαθμολογία του.

Όμως ο Poole δεν μπορούσε να αρνηθεί και στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Rafael Gickiewicz έριξε ένα σουτ από τον Leroy Sane, ο εμπρόσθιος σκόραρε τον «τερματοφύλακα για να σκοράρει».

Με τον προπονητή Hansi Flick και αρκετούς παίκτες από τον παλιό φρουρό – Javi Martinez, David Alaba και Jerome Boteng – αποχαιρετήσουν τον σύλλογο, και 250 προσκάλεσαν τους οπαδούς στην αρένα των 75, 000 θέσεων, ήταν ένα συναισθηματικό απόγευμα για την Bayern. Η Μπουντεσλίγκα τυλίχτηκε για πολύ καιρό UP

Ο Τζέφρι Γκουβέλιεφ του Άουγκσμπουργκ δεν καθυστέρησε τους γηπεδούχους να αναλάβουν το προβάδισμα με το τρύπημα της μπάλας στο δικό τους δίχτυ στο ένατο λεπτό από τον Σεργκ Γκναμπρί.

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε το Τρόπαιο της Μπουντεσλίγκα την τελευταία ημέρα της σεζόν
Εικόνα:

Ο Τζενναμπρί οδήγησε το δεύτερο γκολ του στο 23ο λεπτό, όταν ο Γκιγουέιτς έσωσε μια κενή προσπάθεια από τον Λιουαντκόσκι.

READ  Ο Ανδροαλάκης επιστρέφει στον πρέσβη του Αζερμπαϊτζάν στην Αθήνα

Ένα λεπτό αργότερα, ο τερματοφύλακας της Μπάγερν Μανουέλ Νέουερ απέρριψε τον Daniel Caligiuri ένα πέναλτι πριν ο Joshua Kimich ξεκίνησε έναν πύραυλο 20 μέτρων για να κάνει το 3-0 για τους οικοδεσπότες.

Ο Kingsley Koman έφτασε επίσης στο σκορ 2 λεπτά πριν το διάλειμμα, ξεπερνώντας τον Gikivicz με το χαμηλό τραγανό σουτ.

Οι επισκέπτες ζωντανεύουν στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, σκοράροντας δύο φορές με τον Andre Hahn και τον Florian Neidlechner. Αλλά ήταν ο Lewandowski που είπε το τελευταίο.

Στο άλλο άκρο του τραπεζιού, πρώην πρωταθλητές της Μπουντεσλίγκα Βάντερ Βρέμη Απελάθηκε για πρώτη φορά από το 1980 μετά την ήττα του 4-2. Μπορούσια ΜενχενγκλάντμπαχΜε τον Σάλκε ήδη εξορίστηκε.

Αρωμα Ο υποβιβασμός θα πάει στα πλέι-οφ μετά τη βαθμολόγηση του νικητή του 86ου λεπτού Σάλκε

Ο Ντόρτμουντ νίκησε το Λεβερκούζεν ως διπλό της Ολλανδίας.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ τελειώνει τη σεζόν με νίκη
Εικόνα:

Μπορούσια Ντόρτμουντ Ο Striker Erling Holland σημείωσε δύο φορές για να νικήσει την ομάδα του Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-1 για να τερματίσει τη σεζόν στην τρίτη θέση.

Ο Νορβηγός διεθνής έθεσε τους οικοδεσπότες μπροστά σε μόλις πέντε λεπτά του αγώνα και σημείωσε το 27ο γκολ του πρωταθλήματος έξι λεπτά από την ώρα.

Μετά το εναρκτήριο γκολ, ο Λεβερκούζεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά έξι λεπτά μετά την επανεκκίνηση, ήταν η σειρά του καπετάνιου του Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρες, να σκοράρει με ένα ελεύθερο λάκτισμα που έφτασε στη μακρινή θέση.

Ο Lars Bender σημείωσε πέναλτι στο 89ο λεπτό για τον Λεβερκούζεν στον προ της Γερμανίας διεθνή τελικό πριν αποσυρθεί.

Αλλού, δεύτερη θέση RB Λειψία Τέλος της σεζόν με ήττα 2-1. Ένωση Βερολίνο. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 νικητές στο σπίτι Φράιμπουργκ ενώ Χόφενχαϊμ Να νικήσει Χέρτα Βερολίνου 2-1.

READ  Η Ελλάδα καταγράφει 941 περιπτώσεις ως αυστηρότερο κλείδωμα σε περιοχές "Red"

Αρμενία Μπίλεφελντ Επιτεύχθηκε η κατάσταση της Μπουντεσλίγκα με νίκη 2-0 Στουτγκάρδη ενώ Μάιντς 3-2 ήταν νικητές Βόλφσμπουργκ.