Η Γαλατασαράι προκρίθηκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και βγήκε η Φενέρμπαχτσε

Κωνσταντινούπολη

Η Γαλατασαράι έφτασε στα νοκ άουτ του Ευρωπαϊκού Λιγκ με εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ολιμπίκ Μαρσέιγ το βράδυ της 25ης Νοεμβρίου, ενώ η Φενέρμπαχτσε έχασε 1-0 από τον Ολυμπιακό και θα συνεχίσει στα προκριματικά της Conference League.

class=”cf”>

Χάρη σε ένα δυνατό πλήθος, η Γαλατασαράι προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Αλεξάντρο Τσικαλντάο έκανε ένα σουτ από τα 15 μέτρα πριν ο Δόγης Καλέτα Καρ διώξει τη χαμηλή σέντρα του Ρουμάνου στα δίχτυα.

Η Sofiane Feghouli σημείωσε το 3-0 με κεφαλιά πριν σκοράρει ο Arkadiusz Milik όταν σκόραρε αφού ο Molesera απέκρουσε το πέναλτι για τον Πολωνό επιθετικό.

Ο Ράιαν Μπαμπέλ σημείωσε το τέταρτο γκολ της Γαλατασαράι με ένα υπέροχο τελείωμα και η καθυστερημένη κεφαλιά του Μίλικ ήταν μικρή παρηγοριά για τη Μαρσέιγ.

Χαρούμενος με τη νίκη ήταν ο προπονητής της Γαλατασαράι Φατίχ Τερίμ.

«Κερδίσαμε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης», είπε ο έμπειρος προπονητής μετά το τέλος του αγώνα.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα μια ομάδα με πολύ δυνατή ομάδα που δέχθηκε τέσσερα γκολ για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν», είπε.

class=”cf”>

Θα αντιμετωπίσουν τη Λάτσιο και τη Γαλατασαράι σε δύο εβδομάδες για την πρώτη θέση του Ομίλου Ε, αφού εξασφάλισαν την πρόκριση με στυλ.

Οι Ιταλοί κέρδισαν τη Λοκομοτίβ Μόσχας με 3-0, της οποίας ο επικεφαλής Αθλητισμού και Ανάπτυξης Ραλφ Ράνγκνικ πρόκειται να χάσει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σύμφωνα με δημοσιεύματα.

Ο Σέρο Ιμόμπιλε σκόραρε δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο πριν ο Πέδρο Ροντρίγκεζ ολοκληρώσει το σκορ.

Η Γαλατασαράι προηγείται του ομίλου με τρεις βαθμούς, αφού τελείωσε τις πιθανότητες ανόδου της Μαρσέιγ.

READ  Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης Νάσος Γαβίλας τιμήθηκε στο Navarino Challenge 2021 | αθλητική Ελλάδα

Στην Αθήνα, ο Έλληνας επιθετικός Τεκίνιο σκόραρε στα τελευταία λεπτά για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Σε άλλο μέρος του Europa League, ο Moussa Diaby σημείωσε ένα γκολ νίκης αργά και οδήγησε την Bayer Leverkusen στους «16» για να σημειώσει μια δραματική νίκη με 3-2 στην έδρα της Celtic.

Τα γκολ του δεύτερου του μέσου Ρόμπερτ Άντριτς και του εξτρέμ Ντιάμπι στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, αιώρησαν το σκορ υπέρ της Λεβερκούζεν.

Και ο διπλός πρώτος σκόρερ της Λεβερκούζεν, Αντρέιχ, παραδέχτηκε: «Ήμασταν σοκαρισμένοι από το έλλειμμα 2-1 και χρειαζόμασταν λίγο χρόνο για να ανακτήσουμε τον έλεγχο». Έπρεπε να κάνουμε υπομονή και αξίζαμε να πάρουμε το αποτέλεσμα.

Ενώ οι Γερμανοί έφτασαν στο νοκ άουτ ως κορυφαίοι του Ομίλου G, η εκτός έδρας ήττα σημαίνει ότι η Σέλτικ θα πάρει την τρίτη θέση αφού η δεύτερη Ρεάλ Μπέτις κέρδισε τη γηπεδούχο Φερεντσβάρος Βουδαπέστης με 2-0.

“[Conceding] Δύο γκολ καθυστερημένα ήταν απογοητευτικά και καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ», θρηνούσε ο προπονητής της Σέλτικ, Άντζε Ποστέκογλου. «Χάσαμε την ψυχραιμία μας στο τέλος και δεν πήραμε τις σωστές αποφάσεις».