Η Ελλάδα νικά την Κύπρο για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της στο Ευρωπαϊκό Nations League

Η Ελλάδα επικράτησε νικήτρια στην τρίτη Ο αγώνας του UEFA Nations League, νίκησε 3-0 την Κύπρο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου.

Οι βουβουζέλες ήταν δυναμικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα που ξεκίνησε με πυροτεχνήματα και φυσικά τα ελληνικά βασικά – δάδες.

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, οι πλαστικές κόρνες ήχησαν ομόφωνα, καθώς ο αρχηγός της Ελλάδας – Τάσος Μπακασέτας σκόραρε έξω από την περιοχή του πέναλτι με σουτ με το αριστερό στο όγδοο λεπτό.

Αντιπροσωπεύοντας το τρίτο του γκολ στο εθνικό πρωτάθλημα, ο Μπακασίτας σκόραρε μετά το “Greek Score” της Λίβερπουλ, ο Κώστας Τσιμίκας που πέταξε μια σέντρα στην περιοχή του πέναλτι, την οποία απέκρουσε ο Νικόλας Ιωάννου, αμυντικός της Κύπρου.

Μετά από μόλις 12 λεπτά, η Ελλάδα πήρε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα, όταν ο Πακασίτας έστειλε τον τερματοφύλακα της Κύπρου, Νεόφυτο Μιχαήλ, στο δεξί άκρο του πέναλτι, προτού στείλει τη μπάλα στον Βαγγέλη Παυλέδη, ο οποίος έκανε το δεξί σουτ μέσα από την περιοχή του τέρματος. Το γκολ στο 20ο λεπτό είναι το έκτο διεθνές γκολ του Παυλίδη και το πρώτο του στο Nations League τη φετινή σεζόν.

Παρά το καθαρό και γρήγορο break του Κύπριου Πιέρου Σωτήριο στο 40ο λεπτό, ο Ιωάννης Πέττας αστόχησε στον τερματοφύλακα, επιτρέποντας στον τερματοφύλακα της Ελλάδας, Οδυσσέα Βλαούδημο, να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Τρία λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, ο Δημήτρης Λημνιός βοήθησε τον Πήτερ Μάνταλο και πέτυχε το τρίτο και τελευταίο γκολ για την Ελλάδα.

READ  Ενθουσιασμένος για τον πρώτο τελικό ο προπονητής της Σέλτικ Ανζέ Ποστέκογλου, καθώς στοχεύει την επιτυχία στο Λιγκ Καπ | ποδοσφαιρικά νέα

Έξω από την περιοχή του πέναλτι, το ανοδικό σουτ του Λημνιούς συγκέντρωσε ταχύτητα καθώς χτύπησε στο πίσω δίχτυ στην πάνω δεξιά γωνία. Αυτό ήταν το τρίτο του διεθνές γκολ.

Η Κύπρος δεν έχει κατακτήσει ακόμη το UEFA Nations League, χάνοντας 1-0 από το Κοσσυφοπέδιο στον εναρκτήριο αγώνα της την περασμένη Πέμπτη και ισοπαλία 0-0 με τη Βόρεια Ιρλανδία την Κυριακή.

Σε άμεση σύγκριση, η Ελλάδα κέρδισε τον πρώτο της αγώνα με τη Βόρεια Ιρλανδία με 1-0 και τον δεύτερο αγώνα με το Κοσσυφοπέδιο με 1-0.

Η Ελλάδα έχει πλέον τους περισσότερους βαθμούς και είναι αήττητη στο Nations League.

Twitter: EthnikiOmada