Η Ελλάδα νικά τις ΗΠΑ στο τουρνουά υδατοσφαίρισης και προκρίνεται στα ημιτελικά

Η Ελλάδα κέρδισε τις ΗΠΑ με 16-11 την Τετάρτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FINA που διεξάγεται στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας.

«Η Ελλάδα ανήκει στην πρώτη βαθμίδα της υδατοσφαίρισης στον κόσμο και το έχει δείξει». Η FINA ανακοίνωσε στον ιστότοπό της, προσθέτοντας: «Η ομάδα των ΗΠΑ δούλεψε σκληρά, αλλά έχασε κάποιες ζωτικής σημασίας ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να παίξει σε πλήρη δυναμικότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».

Μετά την εκπληκτική νίκη, ο προπονητής της Ελλάδας Θεόδωρος Βλάχος είπε ότι «το κλειδί ήταν η άμυνα».

“Εστιάσαμε σε μερικούς από τους παίκτες τους και παίξαμε καλά. Οι ομάδες γνωρίζονται γιατί είχαμε κοινές πρακτικές μαζί τα τελευταία δύο χρόνια. Νομίζω ότι η ομάδα μου έχει υψηλότερο επίπεδο ικανοτήτων και το δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν Ήμασταν σαφώς καλύτεροι από τους αντιπάλους μας. Έχουμε ήδη προκριθεί στις θέσεις. Οι τέσσερις πρώτοι. Θέλουμε να κερδίσουμε ένα μετάλλιο, το πρώτο βήμα θα είναι ο επόμενος αγώνας όταν παίξουμε στον τελικό. Έχουμε διαφορετικά συναισθήματα τώρα, δεν Δεν έχουμε πίεση, είμαστε στα ημιτελικά. Φυσικά, δεν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό, προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, βήμα βήμα μέχρι το τέλος.” Σημειώστε τα flashos.

Ο ήρωας του αγώνα για την Εθνική Ελλάδας με πέντε γκολ, Στυλιανός Αγυρόπουλος σημείωσε ότι η ομάδα παρέμεινε συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έπαιξε καλή άμυνα και στην επίθεση βρήκε λύσεις.

“Πιστεύω ότι η Ουγγαρία θα είναι πιο δύσκολη για εμάς, το γήπεδο θα είναι γεμάτο. Ναι, μπορεί να αντιμετωπίσω κάποιους συμπαίκτες μου στο μέλλον. Αυτή είναι η ζωή, αυτό είναι το άθλημα. Ανυπομονώ για αυτό.” είναι Don.

READ  Greek Wheeling Festival για το φαγητό, τον πολιτισμό και την πίστη | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές

Αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας, ο προπονητής των ΗΠΑ Dejan Udovicic (ΗΠΑ) δήλωσε: «Αλλάξαμε τον τύπο της άμυνας δύο ή τρεις φορές για να πάρουμε τον ρυθμό, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι η Ελλάδα τερμάτισε δεύτερη στο Τόκιο. Προσπαθούμε να κερδίζουμε κάθε Οπότε είναι και το επόμενο πλάνο αγώνα.”

«Οι ΗΠΑ ήταν μεγάλες, δυνατές και μπορούσαν να σουτάρουν, αλλά μερικές φορές δίστασαν και δεν είχαν τον μεγάλο αυθορμητισμό των Ελλήνων. Δεν υπήρχε τίποτα μεταξύ των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας το 7-7. Ωστόσο, οι ΗΠΑ βρήκαν το Η ελληνική άμυνα να είναι πολύ καλή Και δεν μπόρεσε να περάσει στην τρίτη. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, η Ελλάδα είχε προχωρήσει στο 10-7 και στη συνέχεια στο 12-7 λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι ΗΠΑ βύθισαν την ξηρασία, ας πούμε, όταν ο Hannes Daub τρύπησε το τρίτο του, αυτή τη φορά από το δεξί, θέση κράτησης, cross cage για 12-8 στις 6:15 – σχεδόν 12 λεπτά από το προηγούμενο γκολ των ΗΠΑ, η Ελλάδα απάντησε γρήγορα και το περιθώριο έγινε ξανά πέντε. Τα γκολ αντάλλαξαν σε 15-10 , μετά την οποία ο Άλεξ Μπόουεν αποβλήθηκε από την κόκκινη κάρτα για να δείξει στον διαιτητή τι νόμιζε ότι είχε συμβεί με ένα λάθος αποβολής. Νωρίτερα δόθηκε κόκκινη κάρτα στον βοηθό προπονητή της Ελλάδας, Αναστάσιο Χίζα. Ο αρχηγός των ΗΠΑ Μπεν Χάλοκ έκανε τη διαφορά με τέσσερα γκολ , κλέβοντας απάντηση στο τελευταίο λεπτό και δίνοντας στον Άγγελο Βλαχόπουλο το τρίτο του γκολ και σπρώχνοντας τη διαφορά στο πέντε. Η Ελλάδα έφτασε στην πρώτη τετράδα. Ανέφερα το FIN

READ  Η μελέτη διαπίστωσε ότι τα ελληνικά είναι από τις πιο ελκυστικές γλώσσες στον κόσμο