Η Ελλάδα προηγείται στην προκαταρκτική κατάταξη μεταλλίων στους Μεσογειακούς Αγώνες του 2022

Μεσογειακοί Αγώνες 2022

Οι Μεσογειακοί Αγώνες 2022 ξεκίνησαν τους κολυμβητικούς αγώνες τους χθες Παρασκευή 1 Ιουλίου στο Οράν της Αλγερίας. Στο τετράγωνο αγώνισμα θα συμμετέχουν περίπου 3400 αθλητές σε 15 αθλήματα, με τον αγώνα κολύμβησης να διεξάγεται στο Ολυμπιακό Συγκρότημα στο Bir El Dijir.

Η διοργάνωση των Αγώνων του 2018 είδε την Ιταλία να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας των μεταλλίων κολύμβησης με συνολικά 43 εξοπλισμό, συμπεριλαμβανομένων 22 χρυσών. Η Ισπανία ήταν δεύτερη στην κατάταξη των μεταλλίων με 26 μετάλλια, εκ των οποίων 5 χρυσά, ενώ η Ελλάδα μπήκε στην πρώτη 3άδα με συνολικά 14 μετάλλια και 5 χρυσά.

Ελεύθερο 50 γυναικών – Τελικός

Η Ισπανία ξεκίνησε τα πράγματα με μια νίκη την πρώτη μέρα lidon munozu Κέρδισε χρυσό μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο γυναικών. Ο Ισπανός αγγίζει τοίχο μόλις 0,04 μπροστά από τη Σλοβενία Neza Klankar που κατέθεσε ασήμι στις 25.01, ενώ η Κύπρος Κάλια Αντώνιο Έριξε γροθιά 25.06 για να κλείσει τους 3 πρώτους στον κλειστό αγώνα.

Όσο για τον Munoz, αναβάθμισε το ασημένιο σε χρυσό από την έκδοση του 2018 αυτών των Αγώνων, ενώ ο Antonio είδε τεράστια βελτίωση από την 8η θέση του πριν από 4 χρόνια. Επιπλέον, ο χρόνος του εδώ είναι μόλις 0,12 λιγότερος από το εθνικό του ρεκόρ των 24,94.

Ανδρικά 50 Butterfly – Ultimate

Είδαμε το πρώτο ρεκόρ συνάντησης αυτών των Αγώνων στα 50 μέτρα πεταλούδας ανδρών με την Πορτογαλία Ντιόγκο Ρίμπερο Θέστε ένα νέο πρότυπο στα 50 μέτρα μύγα ανδρών.

Σταματώντας το ρολόι σε χρόνο 23.38, ο 17χρονος Ριμπέιρο κέρδισε το προηγούμενο ρεκόρ των Μεσογειακών Αγώνων 23.50 που έθεσε ο Σέρβος Ivan Langer το 2013.

READ  Ελλάδα Hammer Turkey σε Ολυμπιακούς Προκριματικούς Μπάσκετ

Το snagging silver ήταν από την Ιταλία mateo rivolta Ο οποίος άγγιξε το 23,59 πριν από 4 χρόνια ενώ ήταν χρυσός Ολυμπιονίκης σε αυτή τη διοργάνωση, Κρίστιαν Γκακολομάεφ της Ελλάδας, αυτή τη φορά αρκέστηκε στο χάλκινο σε 23.61.

Ο Ριμπέιρο φτιάχνει όνομα στα fly events, κατακτώντας το ασημένιο στα 100 μέτρα μύγα στο περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων. Έκανε νέα πανελλήνια ρεκόρ τόσο στα 50 μέτρα όσο και στα 100 μέτρα στο Danish Open τον περασμένο Απρίλιο, με απόδοση 23,28 στο πρώτο και 52,31 στο δεύτερο.

400 IM γυναικών – Τελικοί

Η Ιταλία πέτυχε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους Αγώνες με ευγένεια Σάρα Φραντσέσκι Σε αυτό το 400μ IM γυναικών. Ο 23χρονος σκαρφάλωσε στον τοίχο σε χρόνο 4:40.86 για να τερματίσει δεύτερος Ντενίζ Ερτάν Η Τουρκία που σημείωσε 4:40.97 για το ασήμι.

Ο Franceschi ήταν δεύτερος μετά το πόδι της πεταλούδας, αλλά προχώρησε στο ύπτιο για να διατηρήσει ένα ελαφρύ προβάδισμα έναντι του 18χρονου Ayrton. Στην πραγματικότητα, ο χρόνος του Ayrton εδώ ήταν σε εντυπωσιακή απόσταση από το εθνικό ρεκόρ της Τουρκίας, με χρόνο 4:39.53 να είναι τέταρτος εδώ, Victoria GunsΒάλτε τα βιβλία το 2016.

alba vazquezΟ Παγκόσμιος Πρωταθλητής Νεανίδων 2019 και Πρωταθλητής Ευρώπης Νεανίδων στο αγώνισμα από την Ισπανία σημείωσε 4:45.63 για να ανέβει στο βάθρο με το χάλκινο.

200 πρόσθιο ανδρών – Τελικός

Η Ισπανία συμμετείχε στη φετινή έκδοση των 200 μέτρων στήθους ανδρών με μόνο έναν μετάλλιο από τη διοργάνωση των Μεσογειακών Αγώνων του 2018 Άλεξ Κάσττζον Επαναλάβετε ως χάλκινο μετάλλιο.

Στην κορυφή του βάθρου ήταν ο κάτοχος του εθνικού ρεκόρ της Τουρκίας burke ogretiro, κερδίζοντας άνετα τον αγωνιστικό χώρο με χρόνο 2:11.26. Αν και αυτό απέχει πολύ από το προσωπικό του καλύτερο 2:09.86 σε αυτή τη διοργάνωση, η απόδοσή του ήταν αρκετή για να κερδίσει τον δευτεραθλητή Γάλλο. αντουάν Μάρκο Ποιος πήρε το ασημένιο μετάλλιο σε 2:12.55.

READ  Εκτελεί εργασίες συντήρησης σε έναν άγνωστο τάφο στρατιώτη στην Αθήνα

Ο προαναφερόμενος Κασταχόν κατετάγη τρίτος σε 2:12.60, πολύ μπροστά από το 2:13.91 που του είχε κερδίσει το χάλκινο σε αυτόν τον αγώνα 4 χρόνια νωρίτερα.

100 ύπτιο ανδρών – Τελικός

Τα 100 μέτρα ύπτιο ανδρών ήταν ένας κλειστός αγώνας, με τους 3 πρώτους να τερμάτιζαν με διαφορά μόλις 0,31. Το πρώτο έπαθλο πήρε ο Έλληνας κολυμβητής Ευάγγελος ΜακρυγιάνηςΟ 22χρονος σημείωσε 54.35 για να κερδίσει.

ιταλικός Λορέντζο Μόρα ήταν επόμενος με 54.50 ενώ ο Γάλλος Στανισλάς Χουίλε Έπεσε από το top 3 σε 54,66.

Όσο για τον Μακρυγιάννη, εκπροσωπεί τον δεύτερο συνεχόμενο άνδρα από τη χώρα του που κέρδισε τη διοργάνωση, αφού ήταν πρωταθλητής του 2018. Απόστολος Κρίστο.

Πεταλούδα 200 γυναικών – Τελικός

• Χρυσό – Luna Pudar (BIH), 2:09.18
  • Αργυρό – Ana Monteiro (POR), 2:09.32
  • Χάλκινο – Merv Tonsel (Τουρ), 2:12.59

16 χρονών Lana Pudari Η γυναίκα έφτασε κατευθείαν από τον τελικό της Βουδαπέστης στην κορυφή του βάθρου στο Οράν στα 200 μέτρα πεταλούδα.

Ο Βόσνιος και Ερζεγοβινός κέρδισε τον Πορτογάλο κολυμβητή με νικηφόρο χρόνο 2:09.18. ανα Μοντέιρο Ο Τζο έμεινε ένα καρφί πίσω σε 2:09.32.

Τούρκος έφηβος τούνελ mervΗ κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ νεανίδων μικρής διαδρομής στα 1500μ ελεύθερο γυναικών σημείωσε 2:12.59 για το χάλκινο.

Σκυταλοδρομία 4 x 200 ελεύθερου ανδρών – Τελικός

• Χρυσός – Ελλάδα, 7:17.91
  • Ασημένιο – Ισπανία, 7:23.07
  • Χάλκινο – Τουρκία, 7:23.67

Αυτό που θα μπορούσε ενδεχομένως να ήταν άλλο ένα χρυσό για την Ιταλία σε αυτήν την ελεύθερη σκυταλοδρομία 800 μέτρων ανδρών με αποκλεισμό στην ανταλλαγή σκυταλοδρομίας.

Αντίθετα, ήταν η Ελλάδα που πήρε την πρώτη θέση με την τετράδα. Δημήτριος ΜάρκοςΜακρυγιάννης, Κωνσταντίνο Στάμου, Και Ανδρέας Βαζαίος Ολοκληρώστε το σε 7:17.91.

READ  Ο πατέρας Epiphanius, ο αρχιμάγειρας, πέθανε στο Άγιο Όρος

Ο Μάρκος προηγήθηκε σε 1:47.72, ενώ ο αποψινός νικητής στα 100 μ. ύπτιο Μκριγιάννης μοίρασε 1:52.22 στο δεύτερο σκέλος. Ο Στάμου προηγήθηκε σε 1:50.03, πριν καταγράψει 1:47.94 στην άγκυρα, πρώην Βαζαίος, ομάδα NCAA του NC State.

Η Ισπανία ήταν η ομάδα του αργυρού μετάλλου απόψε σε 7:32.07, ενώ η Τουρκία πήρε και το χάλκινο στο βάθρο με 7:23.67.