Η ελληνική πρωταθλητής τένις Μαρία Σακκάρι νίκησε την Αννέττα Κονταβέιτ στον πρώτο Ολυμπιακό αγώνα του Τόκιο

Μαρία Σακκάρη. πίστωση: Roland Garros

Η Έλληνας πρωταθλητής τένις Μαρία Σακκάρι νίκησε την Εσθονία Annette Kontaveit στον πρώτο της αγώνα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το Σάββατο μετά από μια εύκολη νίκη σε ευθεία σετ.

Ο Σακάρι κέρδισε το πρώτο σετ 7–5 και 6–2 στο δεύτερο, λαμβάνοντας μια εύκολη νίκη 2-0 σε σχεδόν 92 λεπτά δράσης.

Ωστόσο, η έναρξη του αγώνα δεν ήταν ένα κομμάτι κέικ για τον Έλληνα παίκτη, ο οποίος βρίσκεται στην κατάταξη Νο. 19 στον κόσμο.

Με ένα σετ νίκη, βρέθηκε να χάνει 2-5. Εσθονοί Ο παίκτης φαίνεται σχεδόν σίγουρος.

Ωστόσο, η Σπαρτιάτικη γυναίκα έδειξε την πραγματική της φόρμα και κατάφερε να αντιστρέψει το κακό αποτέλεσμα, μετατρέποντας το 2-5 σε 7-5 μέσα σε λίγα λεπτά.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ του αγώνα, ο Sakkari ήταν σε καλύτερη κατάσταση και τελείωσε με μια εντυπωσιακή νίκη 6-2.

Ένα ανερχόμενο ελληνικό αστέρι τένις

Νωρίτερα φέτος, η Sakkari κατάφερε σχεδόν να φτάσει στον τελικό του French Open για πρώτη φορά στην ελληνική ιστορία.

Δυστυχώς, έχασε από την Τσέχικη Μπαρμπόρα Κρεϊκκόκοβα με σετ 2-1.

Ωστόσο, αυτές οι δύο εβδομάδες ήταν μια έκπληξη για τον Sakkari, ο οποίος έγινε η πρώτη Ελληνίδα που αγωνίστηκε στον ημιτελικό του Grand Slam.

Στις 17 Μαΐου 2021, έφτασε στην κατάταξη των υψηλών καριέρας του νούμερο 18. Η καλύτερη κατάταξή της στο διπλό WTA είναι 169, που επιτεύχθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 2019.

Η Σάκκαρι κέρδισε έναν τίτλο στα σόου στο WTA Tour στο 2019 Morocco Open, όπου νίκησε την Johanna Konta στον τελικό.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο, ο Σακάρι ανέβηκε στην αρ. 22, η Amanda Anisimova μετά από μόλις 55 λεπτά για να κάνει τον τέταρτο γύρο του US Open.

READ  Πρωτοβουλία για τη δημιουργία της «ημέρας της ελληνικής διασποράς»

Ο σπόρος του νούμερο 15 κέρδισε ένα γρήγορο σκορ 6–3, 6–1 και έγινε η πρώτη Ελληνίδα από την Ελένη Δανιλίδου το 2004 που έφτασε στη δεύτερη εβδομάδα στο Flushing Meadows.

Το 2020, η Μαρία Σακκάρι έφτασε στον 16ο γύρο τόσο στο Australian Open όσο και στο US Open, την καλύτερη του απόδοση για το Grand Slam μέχρι σήμερα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις είναι γνωστός για το επιθετικό του στυλ εκτός γηπέδου, με επίκεντρο την ισχυρή σέρβις και τις δυνατές επιδρομές του. Ο Σακκάρι υπηρέτησε τον έκτο μεγαλύτερο άσσο κάθε παίκτη το 2020, με 144 άσους σε 31 αγώνες.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σακκάρη δίνουν ελπίδα στην Ελλάδα για μετάλλιο στο Τόκιο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σακκάρη δεν θα παίξουν μόνο στις αντίστοιχες κατηγορίες των σινγκλ, αλλά θα ζευγαρώσουν μαζί για το τουρνουά μικτών διπλών κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο της Ιαπωνίας.

Το τένις δεν έχει κερδίσει ποτέ μεγάλη δημοτικότητα στην Ελλάδα, γι ‘αυτό ο Τσιτσιπάς έχει μιλήσει πολλές φορές για τον στόχο του να διαδώσει το τένις στην Ελλάδα. Ένας τρόπος για να το κάνετε αυτό, εκτός από τον επιτυχημένο παίκτη τένις, είναι να κερδίσετε ένα μετάλλιο για τη χώρα σας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Τσιτσιπάς ήταν φιναλίστ του τουρνουά Roland Garros Grand Slam την Κυριακή. Παρόλο που οι Έλληνες πρωταθλητές πήραν μεγάλο προβάδισμα και φάνηκαν να πηγαίνουν σε μια αναστατωμένη νίκη, ο Νόβακ Τζόκοβιτς τερμάτισε με σκορ 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6 για να κερδίσει τον 19ο μεγάλο τίτλο του. αδύνατη επιστροφή. -2, 6-4.

READ  Πώς γιορτάζονται τα Χριστούγεννα σε διάφορα μέρη της Ουκρανίας; | Khmelnytsky News "είναι"

Ήταν ο νεότερος φιναλίστ στο Roland Garros από τότε που ο Rafael Nadal κέρδισε τον τίτλο το 2008 και προσπαθούσε να γίνει ο πρώτος Έλληνας που κέρδισε τον τίτλο του Grand Slam.

«Παρά την απώλεια μου σήμερα, είμαι σίγουρος για το παιχνίδι μου», είπε ο Τσιτσιπάς. “Έχω πλήρη πίστη ότι μπορώ να φτάσω σε αυτό το σημείο πολύ σύντομα. Ήμουν κοντά σήμερα.”