Η Ζορία είπε αντίο στο Europa League – ποδοσφαιρικά νέα

Στον τελικό αγώνα του ομίλου του Europa League, το Luhansk “Zorya” έχασε από την Πορτογαλική “Braza” με σκορ 0: 2

Δεν υπήρχε σημαντική σημείωση από το Luhansk club. Παρόλο που οι Ουκρανοί οπαδοί το ελπίζουν, λαμβάνοντας υπόψη τις δύο προηγούμενες αισιόδοξες νίκες – πάνω από την ελληνική ΑΕΚ (3: 0 μακριά) και την αγγλική “Λέστερ” (1: 0 στο Ζαπορόζιε). Θέλαμε λοιπόν την τελική επιβεβαίωση στη Μπράγκα ότι οι τρεις ήττες στην αρχή του τουρνουά ήταν μια ατυχής σύμπτωση.

Δεν λειτούργησε, πρέπει να κατεβούμε από τον ουρανό στη γη και να παραδεχτούμε ότι τέτοια αποτελέσματα είναι φυσικά. Παρ ‘όλα αυτά, οι δύο πιο ισχυρές ομάδες αυτού του κουαρτέτου συνεχίζουν να αγωνίζονται στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Και “Zorya” έπρεπε να εγκατασταθεί για την παραδοσιακή τρίτη θέση για τους ουκρανικούς συλλόγους. Σαν να μην είναι το τελευταίο, αλλά δεν μπορούμε να φτάσουμε στην κορυφή – όπως στο διάσημο κλασικό…

Σε γενικές γραμμές, οι πορτογαλικοί και ουκρανικοί σύλλογοι προσέφεραν ο ένας στον άλλο ένα είδος διασκεδαστικού ποδοσφαίρου, το οποίο δεν είχε καλή δυναμική και ταχύτητα. Έτσι, οι θαυμαστές έπρεπε να τους αρέσουν το παιχνίδι. Μετά από όλα, οι αντίπαλοι ενήργησαν για τη δική τους ευχαρίστηση και έδωσαν κάποιο είδος θεάματος για τους γκουρμέ.

Ήδη στο πρώτο ημίχρονο κατέστη σαφές ότι οι παίκτες της Μπράγκα δεν θα είναι σε θέση να αγωνιστούν για την πρώτη θέση σε απουσία, γιατί σε έναν παράλληλο αγώνα ο Άγγλος “Λέστερ” δεν είχε προβλήματα με την ελληνική ΑΕΚ, κερδίζοντας 2-0 στο 14ο λεπτό. Έτσι, οι Πορτογάλοι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν τους Βρετανούς.

READ  Ο Τσιτσιπάς νικά τον Νούρι σε συνεχόμενα σετ και παίρνει τον τίτλο της Λυών | Αθλητισμός

Ως εκ τούτου, τα καθήκοντα του τουρνουά εξαφανίστηκαν (ο Luhansk έχασε όλες τις ευκαιρίες να συνεχίσει τον αγώνα στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα ακόμη νωρίτερα). Και οι ομάδες στη Βραζιλία πρέπει να παίξουν ποδόσφαιρο, κάτι που μπορούν να κάνουν. Αποδείχθηκε ότι οι οικοδεσπότες ξέρουν να παίζουν πιο έντονα με επικίνδυνα τρεξίματα και να δημιουργούν στιγμές στο γκολ, το οποίο υπερασπίστηκε ο τερματοφύλακας Shevchenko.

Από την άλλη πλευρά, οι θάλαμοι του Viktor Skrypnyk είναι σε θέση να βασίζονται περισσότερο στο ποδόσφαιρο θέσης και συνδυασμού, κράτησαν την μπάλα περισσότερο, αλλά έφεραν επίσης τα πράγματα σε καλά επεισόδια μπροστά. Ωστόσο, πριν από το διάλειμμα, κανείς δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει τον σχετικά μεγάλο αριθμό καλών ευκαιριών.

Ωστόσο, η ευκρίνεια είναι πιθανώς πιο σημαντική στο ποδόσφαιρο παρά στο ακαδημαϊκό. Έτσι αργότερα τα πάντα έφτασαν στη θέση τους. Στο 61ο λεπτό μια άλλη απότομη επίθεση των γηπεδούχων έφερε το αποτέλεσμα. Ο Active Galeno κόντρασε τον αμυντικό της ομάδας Luhansk Favorov, σκόραρε στο γκολ, και εκεί, προσπαθώντας να σώσει την κατάσταση, η μπάλα διορθώθηκε από τον αμυντικό του “Zori” Abu Khan, ο οποίος σημείωσε ένα δικό του γκολ.

Η ουκρανική ομάδα δεν είχε χρόνο να καταλάβει, καθώς ο Πορτογάλος σκόραρε για δεύτερη φορά – μετά από αυτό όλα σε αυτόν τον αγώνα και το τουρνουά του ομίλου γενικά έγιναν σαφή (αν και προς τιμήν των φιλοξενούμενων από την Ουκρανία, προσπάθησαν να σκοράρουν) τουλάχιστον έναν στόχο).

Το συμπέρασμα έχει ως εξής: Η Zorya του Viktor Zkrpynyk δεν απέτυχε στο Europa League, αλλά δεν έδειξε κάτι εξαιρετικό. Είδαμε ένα είδος μέσου όρου ουκρανικού ποδοσφαίρου και το πρωτάθλημά μας, πιο αδύναμο από τα Πορτογαλικά και ακόμη περισσότερα Αγγλικά, αλλά πιο δυνατό από τα Ελληνικά…