Η Πορτογαλία ολοκληρώνει τα προκριματικά του Euro U21 με νίκη 2-1 επί της Ελλάδας

Η Πορτογαλία ολοκλήρωσε την εκστρατεία της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 με νίκη 2–1 εναντίον της Ελλάδας.

Οι Paulo Bernardo και Goncalo Ramos σκόραραν λίγο μετά το ημίχρονο στο Estadio Cidade de Barcelos, με τους Έλληνες να το αφήνουν πολύ αργά όταν ο Γεώργιος Κουτούσιας σκόραρε στην παράταση.

Η Equipa das Quinas ήταν στην κορυφή της εκστρατείας του Ομίλου 4 με εννέα νίκες και μία ισοπαλία, 41 γκολ που σκόραρε και τρία δέχθηκε.

Η ελληνική άμυνα στην κορυφή

Η Ελλάδα ξεκίνησε το ματς με πρόθεση, κέρδισε δύο κόρνερ και δημιούργησε ένα πρώτο στο 10ο λεπτό. Ο Μάριος Βήχος απελευθέρωσε τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο, ο οποίος έπρεπε να νικήσει τον Σάμουελ Σοάρες, αλλά σούταρε πιο κοντά στο κόρνερ παρά στο γκολ με το κλείσιμο του Τιάγκο Τζόλο.

Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες και έπρεπε να περιμένει μέχρι το 30ο λεπτό για την πρώτη της ευκαιρία. Σέντρα του Πάουλο Μπερνάρντο αντιμετώπισε ο Γκονκάλο Ράμος, η κεφαλιά του κυκλοφόρησε ο Χρήστος Ταλιχμανίδης.

Ο Grease συνέχισε να επιδεικνύει επιχειρηματικότητα, με τον Bottos να στέλνεται καθαρά από τον Ευθύμιο Χριστόπουλο, με τον Djelo να δείχνει το σήμα κατατεθέν του ταχύτητα να ανακάμπτει και να δημιουργεί μια σημαντική πρόκληση.

Ο Νούνο Ταβάρες φαινόταν επικίνδυνος κάτω από την αριστερή πτέρυγα, φτάνοντας ψηλά με τον Φάμπιο Σίλβα να πειράζει τη σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή και να βλέπει άλλη μια προσπάθεια να εκτρέπεται πάνω από το δοκάρι.

Αναλαμβάνει η Πορτογαλία

Η ομιλία του Rui Jorge στο ημίχρονο λειτούργησε καλά με την Πορτογαλία να βάζει φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο.

READ  Ο καθηγητής Έλλης Ρόμπερτς λέει ότι ο Άγιος Γεώργιος «Τούρκος Ρωμαίος» διαγράφει την ελληνική ταυτότητα

Ο Joo Mario είχε ήδη πλησιάσει με μια σέντρα στη μεγάλη περιοχή, και ήταν το τυχερό του δεύτερο στο 48ο λεπτό, η παράδοσή του από τον Paulo Bernardo, ο οποίος χρονομέτρησε την τελειότητα του και πήγε σπίτι του.

Ο Σάμουελ Σοάρες δοκιμάστηκε στο 55′ όταν διεύρυνε το σουτ του Λευτέρη Λιρατζή. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την πίεση και μείωσαν με 2-0 ένα λεπτό αργότερα.

Ο Φάμπιο Σίλβα ήταν ο πάροχος της περίστασης, πιάνοντας ένα άγγιγμα στο τετράγωνο των 18 υάρδων πριν τρυπήσει μια χαμηλή σέντρα προς το τέρμα, όπου ο Γκονκάλο Ράμος έκανε τη στροφή από κοντά.

Ο Ρούι Χόρχε παρουσίασε τους Ζε Κάρλος και Βιτίνια για τους Βάσκο Σόουσα και Φάμπιο Σίλβα στο 68ο λεπτό. Έκανε άλλες δύο αλλαγές μετά από πολύ καιρό, με τους David da Costa και Henrique Araujo να αντικαθιστούν τους André Almeida και Goncalo Ramos.

Ο Joo Mario χτύπησε το δοκάρι στο 76ο λεπτό με μια παράξενη σέντρα, πριν ο Nuno Tavares εκτελέσει ένα δυνατό σουτ που έχασε ελαφρά την πάνω γωνία.

Ο Χόρχε έκανε την τελευταία του αντικατάσταση στο 81ο λεπτό με τον Ροντρίγκο Κονσικάο να αντικαθιστά τον Τζο Μάριο.

πολύ λίγο πολύ αργά

Ο προπονητής της Ελλάδας Γεώργιος Σίμος χρειάστηκε να κάνει μια τελευταία προσπάθεια για να μειώσει τη διαφορά στο 85ο λεπτό, με τους Γεώργιο Κούσια, Φώτη Κίτσο και Μιχάλη Κοσίδη να αντικαθιστούν τους Γεώργιο Κανελόπουλο, Βασίλειο Ζαγαρίτη και Ευθύμιο Χριστόπουλο.

Ο Κούτσιους τράβηξε ένα γκολ πίσω στην παράταση, αλλά ήταν πολύ αργά για τους Έλληνες, που έχασαν τη θέση των play-off, μπροστά από την Ισλανδία, η οποία κέρδισε την Κύπρο με 5-0 στο Ρέικιαβικ.

READ  Εγκαίνια της έκθεσης «Andima Psychis» ιστορικών ελληνικών ενδυμάτων στην Καλαμάτα (Φωτογραφίες) | Πολιτισμός και Τέχνες, Πολιτισμός

ανάλυση

Ο Rui Jorge έδειξε στην Ελλάδα και στους 11523 θεατές τον σεβασμό που τους άξιζε στο Barcelos, επιλέγοντας μια πλευρά απόλυτης δύναμης με τον Vasco Sousa να αντικαθιστά τον τραυματία Fabio Vieira στον playmaking ρόλο.

Η Ελλάδα χρειαζόταν ισοπαλία για να φτάσει στα πλέι οφ, με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και λίγο χώρο μεταξύ των γραμμών. Αυτό έπνιξε τον Σόουσα και ανάγκασε την Πορτογαλία να εκτοξεύσει τη μπάλα από βαθιά ή άουτ, πλάγια μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Η στρατηγική του Rui Georg ήταν σχεδόν ίδια με αυτή που είδαμε απέναντι στο Λιχτενστάιν, με τη μεγάλη διαφορά ότι η Ελλάδα είναι καλύτερος αντίπαλος με πολύ μεγαλύτερη και καλύτερα οργανωμένη άμυνα.

Παρόλα αυτά, η Πορτογαλία τελικά τα έσπασε και βγήκε νικήτρια.

Ο Χόρχε πανηγύρισε 100 παιχνίδια ως επικεφαλής της ομάδας U21 με μια ακόμη νίκη, κάνοντας 73 νίκες, 15 ισοπαλίες και 12 ήττες, ενώ ο Equipa das Quinas σημείωσε 257 γκολ με 80.

Έχοντας επικεφαλής για περισσότερο από μια δεκαετία, σκέφτηκε το επίτευγμά του πριν ξεκινήσει. “Είναι ένα σημάδι συνέπειας και μακροζωίας. Δίνει σε εμένα και την τεχνική μου ομάδα μεγάλη χαρά που ασχολούμαστε με αυτές τις ομάδες αυτά τα 12 χρόνια.

Οι παίκτες που πέρασαν από εδώ έχουν αφήσει μια κληρονομιά στην ποιότητα και τη συμπεριφορά του παιχνιδιού και αισθάνομαι χαρούμενος που μπορώ να ηγούμαι αυτής της ομάδας και βλέπω από κοντά σπουδαίους παίκτες με μεγάλο ταλέντο, που βρίσκονται σήμερα σε όλο τον κόσμο. Η κορυφή του ποδοσφαίρου .

Ο Τζορτζ χρησιμοποίησε 35 παίκτες σε 10 προκριματικούς αγώνες, μια εκστρατεία που ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2021 με τη νίκη 1–0 εναντίον της Λευκορωσίας στην Αμαντόρα.

READ  Μια όμορφη ελληνική ορεινή πόλη που περιβάλλεται από δάση

Έκτοτε έχει συγκεντρώσει πόντους συχνών επιβατών, ταξιδεύοντας στην Ισλανδία, την Κύπρο, την Ελλάδα, την Αρμενία και το Λιχτενστάιν. Έχει ενθουσιάσει τακτικά τους υποστηρικτές του στην πατρίδα του, με τα γκολ σε Vizella, Faro, Portimao και Barcelos.

Αυτή είναι μια ομάδα που είναι καλύτερη από την ήττα με 1-0 από τη Γερμανία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 του 2021. Θα είναι ένα από τα φαβορί για να πάει μέχρι τη Ρουμανία και τη Γεωργία, το τουρνουά που θα διεξαχθεί από τις 9 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου 2023.