Η Woodwork αρνήθηκε δύο γκολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, καθώς η Rockdale Linden κέρδισε τη νίκη με 1-0

Το Sydney Olympic Football Club υπέστη απογοητευτική ήττα 1-0 από την Rockdale London το απόγευμα της Κυριακής. Ωστόσο, σε αντίθεση με την προηγούμενη εβδομάδα, τα αγόρια με τη μπλε στολή έδειξαν ένα έντονο πάθος που οι Ολυμπιακοί οπαδοί παρότρυναν και έδειξαν θετικά σημάδια για τις επόμενες εβδομάδες.

Με τον καπετάνιο της Ολυμπιακής Hagi Gleigur τραυματισμένο, ο κεντρικός αμυντικός Tom Whiteside μπήκε στον πίνακα για να προσπαθήσει να κερδίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη αυτή τη σεζόν.

Μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά, η Ολυμπίκη έχασε μια αποφασιστική ευκαιρία να προχωρήσει 1-0 μετά από ένα ελεύθερο λάκτισμα από τον μεσαίο Brendan Chulakian να χτυπήσει τη θέση και αναπήδησε πέρα ​​από τη γραμμή του τέρματος πριν κλωτσήσει από το δίχτυ.

Ολυμπιακή Ολυμπιακή Ομάδα του Σίδνεϊ. Φωτογραφία: Peter Ogloss / The Greek Herald

Ο Ολυμπιακός είχε ισχυρή κατοχή στα πρώτα δεκαπέντε, με τη μοναδική ευκαιρία του Rockdale να αμφισβητείται από τον τερματοφύλακα Luke Kerris.

Μόλις 13 λεπτά στο παιχνίδι, ο παίκτης του Rockdale Daniel Araujo έπεσε στο χέρι, προκαλώντας μια τρομερή εξάρθρωση και κάταγμα. Οι παίκτες περίμεναν καθώς δύο ασθενοφόρα έφτασαν στη σκηνή, καθώς οι γιατροί πέρασαν 45 λεπτά παρέχοντας θεραπεία πριν φορτωθούν στο όχημα. Το Sydney Olympic FC και το Rockdale Ilinden FC έστειλαν καλές ευχές στο Ουρουγουάο.

Μετά το σπάσιμο του τραυματισμού, και οι δύο ομάδες συνέχισαν την επιθετική καριέρα τους καθώς ο Ολυμπιονίκης προσπάθησε να τρυπήσει τρύπες στην άμυνα του Rockdale. Η δεύτερη κίτρινη κάρτα του Rockdale σήμαινε μια άλλη ευκαιρία για ένα ελεύθερο λάκτισμα των Ολυμπιακών. Ο Cholakian ανέβηκε για άλλη μια φορά στο ταμπλό, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά και πλάγια πάνω από το δίχτυ.

Οι ευκαιρίες για δωρεάν κλωτσιά συνέχισαν να πέφτουν στα πόδια της Ολυμπιακής στον αγώνα της Κυριακής, ωστόσο η ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κανένα από αυτά. Οι πλησιέστερες από αυτές τις ευκαιρίες ήρθαν στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Peter Cicris, ο οποίος φάνηκε να γλίστρησε, έστειλε την μπάλα στα πόδια του Chulakian. Μετά το κόψιμο για να πάρει ένα σαφές σουτ στο γκολ, ο Τσουλάκιαν χτύπησε ξανά την μπάλα στο δοκάρι, αποτυγχάνοντας να κάνει το Ολυμπιακό προβάδισμα.

Υπήρξε μια προσωρινή μετάβαση για το Rockdale καθώς το μισό έφτασε στο τέλος, με ένα επικίνδυνο κόρνερ από το Rockdale, με αποτέλεσμα ο Daniel Dias να καθαρίσει τη γραμμή του τέρματος.

Ο αγώνας λειτούργησε κατά τη διάρκεια του αγώνα γύρου δύο ανδρών PS4NPLNSW μεταξύ του Rockdale Illinden FC και του Sydney Olympic FC στο Ilinden Sports Center στις 7 Μαρτίου 2021 στο Rockdale της Αυστραλίας. (Εικόνες μέσω του Loopii Football NSW)

Παρά το να επιμείνουμε στην κατοχή, δεν υπήρξε πολύ ενθουσιασμός στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες που ήθελαν να τρυπήσουν τρύπες στην άμυνα των αντιπάλων. Η πρώτη ευκαιρία του Rockdale ήρθε μετά την επικεφαλίδα του Kyle Cemente στο μπαρ, οδηγώντας τώρα σε τρεις κοινές επιθετικές απεργίες και από τις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός γύρισε σε διασταυρούμενα περάσματα σε μια προσπάθεια να παρακάμψει μερικές από τις αμυντικές μπάλες του αντιπάλου. Ο Kekeris και ο Dias δοκίμασαν την τύχη τους, αλλά δυστυχώς ο Hasegawa ή ο Cholakian δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο άλλο άκρο.

Το ολυμπιακό επίκεντρο έπεσε στο 59ο λεπτό κατά τη διάρκεια της ρίψης του Rockdale, με τον Alec Orosevsky να αφήνεται χωρίς σήμανση στην περιοχή του πέναλτι και να σκάβει την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία παρακάμπτοντας τον Keres, στέλνοντας στον Rockdale 1-0.

Ο αγώνας λειτούργησε κατά τη διάρκεια του αγώνα γύρου δύο ανδρών PS4NPLNSW μεταξύ του Rockdale Illinden FC και του Sydney Olympic FC στο Ilinden Sports Center στις 7 Μαρτίου 2021 στο Rockdale της Αυστραλίας. (Φωτογραφίες από τον Loopii για το Football NSW).

Η άφιξη του Adam Parkhouse στους Ολυμπιακούς οδήγησε σε πιο τυχαία δράση στον αγώνα, αλλά τίποτα δεν μπόρεσε να απειλήσει τον τερματοφύλακα του Rockdale.

Το τελευταίο λεπτό του αγώνα έφερε ενθουσιασμό στους Ολυμπιακούς οπαδούς, όταν τραβήχτηκαν συνολικά τέσσερα σουτ από το Parkhouse, αλλά όλα απωθήθηκαν απίστευτα από την άμυνα του Rockdale και σηματοδότησαν το τέλος του αγώνα NPL NSW τόσο σφιχτά.

Μιλώντας στο Football NSW, ο προπονητής του Ολυμπιακού Σίδνεϊ Ante Juric μίλησε πρόσφατα για την έλλειψη τύχης της ομάδας του.

Είπε, “Είναι απογοητευτικό να χάσεις με ένα γκολ, αλλά αυτές είναι οι πρώτες μέρες της σεζόν.”

«Αν παίξουμε όπως κάναμε σήμερα στα υπόλοιπα παιχνίδια, θα είμαστε καλά.

“Ο σημερινός αγώνας ήταν σκληρός και υπήρξαν δύο από τις καλύτερες ομάδες στην εκπομπή πέρυσι, αλλά τα πήγαμε καλά στον αγώνα.

“Δεν σκοράραμε στους δύο πρώτους αγώνες λόγω κάποιας ατυχίας. Αυτό είναι, αλλά φτάσαμε σε μερικές συμμετοχές εδώ και εκεί, και η τύχη μας μπορεί να αλλάξει αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά.”

READ  [P] Η Hacienda de Mare Olimp, σε συνεργασία με τον σεφ Alexandru Dumitru εγκαινιάζει το γαστρονομικό έργο Anika by the Sea - Essential