Μάχη των Γαλατών: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς οδηγεί στενά τον δρόμο εναντίον του Θάνσε Κουκενάκη

Ο παγκόσμιος νούμερο πέντε Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με ελάχιστο τρόπο τον Ελληνο-Αυστραλό Τανάσι Κουκινάκη 6-7 6-4 6-1 6-7 6-4 στην έντονη «Μάχη των Ελλήνων».

Ο αγώνας έφτασε σε ένα εντυπωσιακό πέμπτο σετ αφού ο Κουκινάκης έσπρωξε δύο σετ στο τιμπρέκ. Αν και οι οπαδοί ήταν δίπλα του απόψε, ο Κουκενάκης δεν ήταν τόσο τυχερός που πήρε τον πολύ έμπειρο Έλληνα παίκτη τένις.

Ο Κοκινάκης και ο Τσιτσιπάς έφτασαν στο γήπεδο μια άλλη καυτή μέρα στη Μελβούρνη, με θερμοκρασία 32 βαθμούς Κελσίου. Ο Τσιτσίπας εμφανίστηκε με την κανονική κίτρινη στολή του και ο Κουκενάκης, ο οποίος έκανε πρωτοσέλιδα δύο ημέρες νωρίτερα κερδίζοντας τον αγώνα του K-mart, φορούσε ένα άσπρο πουκάμισο.

Παρά την γενικά ισχυρή δύναμη σερβιρίσματος του Τσιτσιπά, έχοντας νωρίς μερικούς άσους, οι δύο παίκτες ήταν τέλεια ακόμη και στην αρχή του πρώτου σετ.

Ο Κουκενάκης ήταν άτυχος καθώς δεν έπαιρνε διάλειμμα και εκμεταλλεύτηκε μερικές ασυνήθιστες επιτυχίες από τον Τσετσέπα. Κάνοντας ξανά πίεση στον Κουκενάκη, ο Έλληνας τερμάτισε το γκρουπ νωρίς με 5-4, αλλά ο Κουκενάκης τους έφερε πίσω στους δύο τελευταίους αγώνες σέρβις, τελικά έχασε ισοπαλία.

Μετά από ένα έντονο παιχνίδι tiebreaker, ο Αυστραλός Tanase Κουκινάκης άρπαξε το γκρουπ και άσκησε όλο και μεγαλύτερη πίεση στον παγκόσμιο νούμερο πέντε.

Μπαίνοντας στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έσπασε τον Αυστραλό για να βάλει το προβάδισμα στον αγώνα. Αυτή η εξέλιξη συνεχίστηκε μέσω του συγκροτήματος, με τον Κοκκινάκη να μην μπορεί να επιστρέψει και να ασκήσει πραγματική πίεση στον Έλληνα. Το δεύτερο γκρουπ τελείωσε 6-4.

Επαναλαμβάνοντας την ατυχής του έναρξη στο τελευταίο σετ, ο Κουκενάκης ήταν για άλλη μια φορά άτυχος για να δώσει στον Τσιτσιπά ένα σπάσιμο στον εναρκτήριο αγώνα. Παρόλο που ο Ελληνο-Αυστραλός παίκτης σημείωσε ακόμη ένα μέσο σερβίς, η επιστροφή του Τσιτσιπά ήταν σε άλλο επίπεδο στο τρίτο σετ, χωρίς να χάνουμε πόντους όπως είδαμε τις τελευταίες δύο ώρες.

Ο Τσιτσιπάς συνέχισε να συλλέγει άλλα δύο πόντους και να κυριαρχήσει απολύτως στο τρίτο σετ 6-1.

Το γκρουπ Δ είδε τον Κουκενάκη να επιστρέφει στην πλάτη και ο Τσιτσιπάς έδωσε κάποιο διαγωνισμό για τον αγώνα. Ο Αυστραλός χτύπησε μερικούς άσους και συμπίεσε τον Έλληνα σε στιγμές, και αγωνίστηκε σκληρά για να παραμείνει ζωντανός.

Φωτογραφία: Australian Open.

Ο αγώνας έφτασε στον έκτο αγώνα καθώς οι δύο παίκτες πάλευαν με τον Τσιτσιπά να προηγείται 5-4, θέλοντας να τερματίσει τον αγώνα με ένα σημείο διακοπής. Αλλά οι κραυγές του κουκενάκης ώθησαν τον Άσσο σε έναν άλλο αγώνα.

Σε ένα συναρπαστικό σπάσιμο αγώνα όπως κανένας άλλος, ο παγκόσμιος Νο 5 σπόρος νικήθηκε από τον 267ο σπόρο Τανάσι Κουκινάκη. Χτυπώντας ένα καρφί για 10 λεπτά, ο Κουκενάκης πυροδότησε σχεδόν τέσσερις πόντους, αλλά είναι στον αγώνα και στο γκρουπ.

Το πέμπτο αποφασιστικό δεν είδε κανέναν από τους παίκτες να παραδοθούν Το τρίτο παιχνίδι έφτασε σε εκπληκτικά οκτώ γκολ με τον Κοκκινάκη τελικά στο σερβίρισμα. Ο Κοκινάκης, όπως ο Ελληνοαυστραλός φίλος του Νικ Κύριος, τροφοδότησε ενέργεια από τα πλήθη που συσπειρώθηκαν πίσω από τον Αυστραλό αντίπαλό της.

Ο Θανάση Κουκενάκης παραμένει στον αγώνα. Φωτογραφία: Getty Images.

Ο Κουκενάκης ήταν άτυχος να πέσει ένα κρίσιμο σημείο ξεμπλοκαρίσματος στο σετ πλέι οφ, γεγονός που τον οδήγησε να κυνηγήσει τον Τσιτσιπά.

Ο Κουκενάκης ήταν άτυχος που δεν έπαιρνε πόντους εναντίον του Έλληνα, χάνοντας το σετ και τον αγώνα.

Μιλώντας στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα, ο Τσιτσιπάς είπε ότι ήταν χαρούμενος που ο αγώνας παρακολούθησε ένα τόσο υποστηρικτικό κοινό.

Ο Τσιτσιπάς είπε, “Έχει τεράστιες δυνατότητες και το ξέρει ο ίδιος … Μου άρεσε πολύ να δείχνω ποιοτικό τένις στον κόσμο σήμερα.”

“Είμαι πολύ χαρούμενος που τον βλέπω να επιστρέφει για να αγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο.”

READ  New York Knicks 101, Milwaukee Bucks 134: 3 στιγμιότυπα, 3 σημειώσεις