Μασσαλία-Ολυμπιακός 2-1: Η εκτέλεση εννέα μέτρων

Ίσως δεν είναι δυνατή η περαιτέρω ήττα. Ο Ολυμπιακός είναι γεμάτος αυτοπεποίθηση, σωστός σχεδιασμός, καλές επιλογές, διοργανωτής και σκόρερ της Καμάρα, έφερε τον αγώνα όπου ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, και πήγε στο γκαρνταρόμπα με 1-0 γκολ, χάρη στο γκολ του Μάντι στο 33ο λεπτό.

Διαφήμιση

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο πέναλτι υπέρ των ιδιοκτητών, που ο διαιτητής δεν είδε, αλλά υποδεικνύεται από τον βοηθό βίντεο και έναν ίσο αριθμό μεγάλων γκολ από τη λευκή μπάλα, οι ιδιοκτήτες της γης σταμάτησαν τον αγώνα και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο τουρνουά 2 1, πιάνοντας τον Πειραιά στην τρίτη θέση της σειράς η ομάδα. Πλήρως άδικο σκορ με βάση την εικόνα του αγώνα, αλλά οι λεπτομέρειες και η τύχη δεν κοίταξαν ποτέ πίσω από την πλευρά των Ελλήνων πρωταθλητών.

Αυτά είναι τα σημεία που καθόρισαν την εξέλιξη του αγώνα:

1. Με το VROUSAI BASIC

Ο Pedro Martins το είπε και το έκανε. Παραδέχτηκε στη συνέντευξη Τύπου ότι στηρίχθηκε στον Mario Brosai και μετά από μια μέρα τον «τσιμέντο» στην αρχική σειρά αντί για έναν σωλήνα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τον ενθουσιασμό, τη φρεσκάδα και τη δύναμή του, αλλά και την ικανότητά του να «κάνει ένα προς ένα» κατά κάποιο τρόπο. Με πολλή ποιότητα και πρωταγωνιστικούς χαρακτήρες, αλλά όχι πολύ γρήγορα. Ο 22χρονος πτέρυγας ξεκίνησε το παιχνίδι στα αριστερά με 4-4-1-1 από τον Ολυμπιακό με τον Fortunes σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Al Arabi, ενώ η Camara κάλυψε την περιοχή στα δεξιά στην επίθεση. Ωστόσο, ο Μάντυ έγειρε προς τα μέσα όταν ο Φορτού βγήκε στα δεξιά με τους παίκτες να ανταλλάσσονται συχνά από εκείνη την πλευρά. Εν τω μεταξύ, ο Villa Bois επέλεξε το “Clean” 4-3-3, με τα καλύτερα όπλα του Toffin, Page και Benedetto στο επιθετικό τρίο.

Μετά από 10 προσεκτικά λεπτά, οι «κόκκινοι και λευκοί» που έπαιξαν χθες με την μπλε τους εμφάνιση (έξω από το έδαφος), όχι μόνο έκοψαν τον αέρα της γηπεδούχου ομάδας, αλλά μάλλον πιέστηκαν για πρώτη φορά με αιτήματα στην επίθεση, ακόμα κι αν δεν ήταν ο Ras Al Arabi. Η Μάντα ανησυχεί.

READ  Ξεχάστε τη μεγάλη παρέα για την Τουρκία τα Χριστούγεννα

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα, αυτό με το Μάντσεστερ Σίτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σημείο αναφοράς στην επίθεση. Άγγιξαν την μπάλα αρκετές φορές στον μαροκινό επιθετικό, ο οποίος παρά τις λανθασμένες επιλογές σε κάποια σημεία, ήταν ο πυλώνας των επιθέσεων, ενώ ήταν πολύ δραστήριος.

2. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Αψίδα

Ο αγώνας πήγε αργά καθώς και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη προσοχή στο πίσω μέρος. Ωστόσο, δεν είναι υπερβολή ότι μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο ενεργός στην επίθεση από τους γηπεδούχους. Οι παίκτες της Μασσαλίας, με τα πολλά περάσματα, προσπάθησαν να φτάσουν στη ζώνη Sa με ασφάλεια, αλλά χωρίς να τεντώσουν τον πορτογαλικό τερματοφύλακα. Σε αντίθεση με προηγούμενους αγώνες, η παρουσία του Fortounis στην ομάδα αποδείχθηκε επιρροή σε ολόκληρο το ομαδικό παιχνίδι, καθώς ζήτησε τον κ. 7 και πήρε την μπάλα και την έπιασε, δίνοντας αναπνοές και μέτρα για να επιτεθεί.

Η πρώτη επίσκεψη της γαλλικής εθνικής ομάδας στο σπίτι του Sa ήταν ένα μέρος για τον Cozan στην περιοχή με την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Ποτσαλάκης τροφοδότησε όμορφα το Fortunes καθώς μετακόμισε από την αριστερή πλευρά, αλλά η βοήθεια του Arby κόπηκε στο τελευταίο λεπτό. Αλλά μετά από δύο λεπτά, μετά από έναν εξαιρετικό συνδυασμό Fortuny και Versailles και αποφασιστικά περάσματα στον Camaras, ο Mandy, μετά το σουτ στην αριστερή πλευρά, γνώρισε τη Madanta με γκολ 0-1 (33). Το Ολυμπιακό Στάδιο Στάδιο τακτοποιημένο και καλά προετοιμασμένο, με μυαλό και επιμονή, φέρνει το παιχνίδι εκεί που το θέλετε. Δύο προσπάθειες στη σόμπα, μία στο δίκτυο σε μια κρίσιμη στιγμή.

READ  Υπουργείο Υγείας: 300 μόνιμοι γιατροί θα διοριστούν αμέσως στη μονάδα εντατικής θεραπείας - διευθέτηση ιδιωτικών κλινικών

3. Εξίσωση από τώρα

Αφού οι παίκτες των Μαρτίνων κυριάρχησαν στην ταχύτητα, με τις σωστές μπάλες, την άψογη μετάβαση και την κατάλληλη πίεση, έκαναν το πρώτο ημίχρονο τέλειο. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, μπλόκαραν τα φύλλα ατού, εκμεταλλεύτηκαν τις στιγμές τους και έφτασαν στο στόχο που ήθελαν να εκπλήξουν, ακολουθώντας τις εντολές του προπονητή, όπως διάβασα στο SPORT24 σήμερα το πρωί.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Villa Boa έκανε την πρώτη του διορθωτική κίνηση με τον Germain αντί – αρνητικό – Benedetto, προκειμένου να αναπνέει νέα ζωή στη γραμμή επίθεσης. Η τύχη γύρισε την πλάτη του στον Ολυμπιακό στο 51ο λεπτό όταν, σε μια προσπάθεια του Τόφεν και μιας συνεισφοράς από τον βοηθό βίντεο, ο Ισπανός διαιτητής Μανθάνου έδειξε ένα πέναλτι στην άμυνα της Cisse, την οποία ο Paige χρησιμοποίησε στο 54ο λεπτό για 1-1.

Μια σκηνή που βγήκε πραγματικά από το πουθενά. Με την ισοπαλία, έγινε μια δεύτερη αλλαγή στην έδρα με τον Sanson αντί για τον Cosanes. Χωρίς υπερβολή, η Μασσαλία έφτασε στον στόχο χωρίς να κάνει κάτι αξιοσημείωτο στο γήπεδο, ωστόσο, σε αυτό το επίπεδο όλα είναι θέμα λεπτομερειών …

4. Η δεύτερη ποινή είναι η τεχνολογία VAR

Ο στόχος της Μασσαλίας δεν απέτρεψε τους “κόκκινους και λευκούς”. Αντίθετα, τους έκανε πιο πεισματάρηδες, κάτι που ήταν εμφανές στην προθυμία τους να επιτύχουν έναν δεύτερο στόχο. Με τη χαρά του Φροσάι και του Φορτόνι, η πανταχού παρούσα παρουσία του Καμαρά και δύο αμυντικών μεσαίων με τα μάτια τους κλειστά, ο Ολυμπιακός πιέστηκε καλύτερα, έπαιξε το παιχνίδι τους, βγήκε μπροστά, χωρίς να στέκεται στα επιτεύγματα ενός σημείου.

READ  Η Ελλάδα καλωσορίζει τους τουρίστες του Ηνωμένου Βασιλείου για το «ημι-κανονικό» καλοκαίρι

Ωστόσο, η τύχη είχε άλλες προθέσεις, με αποτέλεσμα ότι στο 73ο λεπτό, ο Ραβένιας έλαβε δεύτερη ποινή, ο οποίος κοίταξε έξω από την περιοχή με γυμνό μάτι, ενώ στο φάουλ φάνηκε να προσπαθεί να προστατεύσει το πρόσωπό του. Στη σελίδα εκτέλεσης ξανά και 2-1 παρά τον Sa, κατάφερα να αγγίξω την μπάλα. Χωρίς να δείξει κάτι ιδιαίτερο, η Μασσαλία βρίσκεται στο γήπεδο και με τα δύο πέναλτι που υποδεικνύονται από το VAR, ανέβηκαν πάνω-κάτω.

Από την άλλη πλευρά, είναι σαφές ότι η εικόνα της ομάδας του Pedro Martins στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν η ίδια με το πρώτο, και το αποτέλεσμα ήταν ότι ακόμη και αν οι οικοδεσπότες έπεσαν από τον Πύργο του Άιφελ και βρήκαν ένα πορτοφόλι για μια νίκη, ήταν δύσκολο να πιστέψουμε. Με βάση την εικόνα τους, ο Ολυμπιακός έκλεισε το παιχνίδι με δύο αλλαγές, ο Masoura αντί για την Embila στο 79ο λεπτό, και ο Sundani αντί για τον Broussai στην καθυστέρηση. Ο Cisse έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία σε 93 λεπτά για να το κόψει την τελευταία στιγμή στα χέρια του Alvaro, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίστηκε μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά απέτυχε να φτάσει στο 2-2.

Παιδική χαρά: Philantrom

Μασσαλία: Mandada, Sakai, Chaleta-Tsar, Alvaro, Amavi, Ronzier (85 ‘Gage), Kamara, Kuzans (56’ Sanson), Toven (90 ‘+ 5’ Ake), Benedetto (46 ‘Germain), Paget.

ολυμπιακός: Sa, Rafinia, Cisse, Semedo, Cholebas, Embila (79 ‘Masouras), Kamara, Bouhalakis, Vrousai (90’ + 2 ‘Sundani), Fortounis, Arabi.

σκόρερ: 55 ‘στυλό, 75’ στυλό. Paget – 33 ‘Camara

Κίτρινος: 59 ‘Cholebas, 62’ Camara

Κανόνας: Jesus Hill Mantano (Ισπανία)