Οι αθλητές κέρδισαν χάλκινα και ασημένια μετάλλια για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Η Ελλάδα κέρδισε δύο ακόμη μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 το Σαββατοκύριακο, ανεβάζοντας τον απολογισμό της στα πέντε.

Αθανάσιος Κωνσταντινίδης:

Ο Κωνσταντινίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον στίβο με τη σέντρα F32, σημειώνοντας νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ πάνω από 38 μέτρα στη δεύτερη προσπάθειά του.

Κέρδισε τον Έλληνα αθλητή Liu από την Κίνα και ο Walid Farha από την Αλγερία ήρθε στην τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Διαβάστε περισσότερα: Ο Έλληνας αρσιβαρίστας Δημήτριος Μπακοχρήστος κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης και ο υπουργός Εξωτερικών, Νίκος Δένδιας, συνεχάρησαν τον Κωνσταντινίδη για τη νίκη του στο Twitter.

“Του αξίζουν τόσα πολλά συγχαρητήρια, μας έκανε και πάλι περήφανους!” Μητσοτάκης βιβλία.

Αντώνης Τσπατάκης:

Ο Τσπατάκης, 33 ετών, κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στους SB4 100 μ. Προσθίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας παίκτης τερμάτισε τον αγώνα σε 1 λεπτό 40,20 δευτερόλεπτα, πίσω από τον Ρώσο Ντμίτρι Τσερνάγιαφ (1: 31,96, παγκόσμιο ρεκόρ) και τον Κολομβιανό Μοΐς Φουέντες Γκαρσία (1: 35,86).

Διαβάστε περισσότερα: Η Ελλάδα κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Ο Τσπατάκης ήταν παίκτης υδατοσφαίρισης όταν το 2006 έμεινε παράλυτος μετά από ατύχημα με μοτοσικλέτα. Έχει κερδίσει ένα ασημένιο, τρία χάλκινα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, δύο ασημένια και δύο χάλκινα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα από το 2013.

“Συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη Αντώνιο Τσπατάκη, ο οποίος με την επιμονή και τη σκληρή δουλειά του κατάφερε να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. Πρόσθιο. Είμαστε πολύ περήφανοι!” Έγραψε ο Μητσοτάκης. Κελάδημα.

Διαβάστε περισσότερα: «Βρήκα σπίτι στην Ελλάδα»: Σύριος πρόσφυγας στο δρόμο για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

READ  Ένας από τους παλιούς γνωστούς του από την Ισπανία είναι η αίσθηση στην Ελλάδα