Οι μετοχές της Eldorado Gold αυξάνονται λόγω της συμφωνίας ανάπτυξης των ναρκών με την ελληνική κυβέρνηση

Κάλγκαρι – Ο Μίκκαελ Μπάντλαντ βοήθησε την Κάλγκαρι Φλάμες να ξεπεράσει μια αργή αρχή με ένα γκολ και να βοηθήσει στη νίκη του Σάββατο 6-4 επί του Έντμοντον Έιλερς.

Ο Μίλαν Λούσιτς, ο Τζόνι Τζόντρο και ο Ντέλον Ντάμπελ σκόραρε ένα γκολ και βοηθάει τις Φλαμς (5-5-1).

Ο Sam Bennett από το Calgary και ο Elias Lindholm σημείωσαν επίσης γκολ όταν ξεκίνησε η μάχη στο NHL στην Αλμπέρτα στη σεζόν 2020-21.

Ο τερματοφύλακας του Κάλγκαρι Τζέικομπ Μαρκστρόμ έκανε 28 σωστά, συμπεριλαμβανομένων 16 στην πρώτη περίοδο όταν η ομάδα του ήταν προβάδισμα 17-3 και έπεσε 2-1.

Ο καπετάνιος του Oilers Connor McDavid σημείωσε ένα γκολ και μια βοήθεια, ενώ οι Johar Kheer, Jesse Bulgogarvey και Darnell Gull σημείωσαν επίσης γκολ για το Έντμοντον (6-7-0).

Ο Μακ Νταβίντ επέκτεινε το σκορ του σε εννέα αγώνες (έξι γκολ, 15 ασίστ) και προχώρησε στον αγώνα των πόντων NHL με εννέα γκολ και 17 ασίστ.

Ο δημιουργός του Oilers Miku Koskinen σταμάτησε 22 γύρους με ήττα.

Η συνάντηση του Σαββάτου ήταν η πρώτη από τις 10 φετινές σεζόν μεταξύ των ομάδων NHL στην Αλμπέρτα και η πρώτη από τότε που οι δύο σύλλογοι συναντήθηκαν με ποινή 100 λεπτών την 1η Φεβρουαρίου 2020.

Αυτός ο αγώνας, τον οποίο κέρδισε ο Oilers με 8-3, κατέληξε σε μια φιλονικία και μια σπάνια μάχη στη μέση του πάγου μεταξύ του Mike Smith του Έντμοντον και του Cam Talbot του Κάλγκαρι.

Ο Bennett σημείωσε το πρώτο του γκολ τη σεζόν μια εβδομάδα αφού ο πράκτορας του ανέφερε ότι ο επιθετικός θα ήθελε να ανταλλάξει. Ο Bennett είχε ένα υγιές μηδέν στην ήττα 4-1 του Κάλγκαρι την Πέμπτη έναντι των Winnipeg Jets.

READ  οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές στην ιστορία

Ο Μπενέτ έπαιξε σερί με τους Σον Μοναχάν και Γκόντροου το Σάββατο και ανέκτησε το προβάδισμα δύο γκολ για τον Κάλγκαρι στις 10:57 στο τρίτο ημίχρονο.

Ο Gaudreau τροφοδοτεί τον Bennett από πίσω από το δίχτυ του Έντμοντον για τον Bennett να τραβήξει την μπάλα ανάμεσα στις πετσέτες Koskinen.

Ο Κάλγκαρι πήρε το προβάδισμα 5-3 πάνω από το γκολ του Γκόντροου στις 5:16 μ.μ. στο τρίτο γκολ, αλλά η Νοσοκόμα τράβηξε τους επισκέπτες σε ένα στις 8:55 με το goblin να μαστιγώνει από την ψηλή τρύπα πάνω από το Markstrom.

Ο Γκαουντρέου σκόραρε από τη βιασύνη με μια τροφή από τον Μοναχάν χτυπώντας το γάντι του Κοσκιέν με μια σφαίρα στον καρπό.

Ο πυροβολισμός του Ντόμπι από την κορυφή του lineup παρήγαγε γκολ Power Play για τον Κάλγκαρι στις 2:56. Ο Puljujarvi είχε σταματήσει για λίγο οι Oilers μέχρι τις 1:18 π.μ. με τον McDavid.

Ο Κάλγκαρι έπεσε με 2-1 μετά την περίοδο έναρξης, αλλά ο Λούσιτς και ο Backlund σημείωσαν και οι δύο μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά νωρίτερα στο δεύτερο.

Σε μια μοναδική παύλα με τον Andrew Mangiapan, ο Backlund πήρε το σουτ και πέτυχε το δικό του ριμπάουντ μεταξύ των βάσεων του Koskinen στις 4:58.

Ο Λούσιτς απέσυρε τον πυρσό μέχρι τις 3:04 όταν ο Κοσκιένεν απέρριψε τη Μανγκιαπάν σε μια τελική προσπάθεια. Ο Λούσιτς νίκησε τον τερματοφύλακα του Έντμοντον με ένα σουτ από οξεία γωνία κατά την ανάκαμψη.

Ο Μακ Νταβίντ έδωσε στους φιλοξενούμενους ένα προβάδισμα 2-1 με ένα ισχυρό γκολ στις 18:29 κατά την έναρξη. Ο καπετάνιος σταμάτησε έναν πυροβολισμό από τον καρπό του πάνω στον ώμο του Markstrom από μια διέλευση από την ψηλή τρύπα του Ryan Nugent Hopkins.

READ  Ladislau Boloni, αξιωματούχος του Παναθηναϊκού! Αναμένεται από Έλληνες δημοσιογράφους στο αεροδρόμιο τα μεσάνυχτα

Ο καλύτερος αμυντικός της Flames, Juuso Valimaki, μονομαχούσε στην τρύπα όταν έστρεψε ένα σουτ από τον William Lagesson από τον αποκλεισμό της Markstrom στις 6:53.

Ο Lindholm σημείωσε το πρώτο γκολ με ένα πυροβολισμό του Κάλγκαρι του αγώνα 56 δευτερόλεπτα μετά την πτώση του δίσκου. Μάζεψε ένα touchdown pass από τον Dube και έδεσε το δίσκο από την άκρη του Koskinen.

Ο Κάλγκαρι έπεσε μετά την πρώτη περίοδο σε επτά από 11 παιχνίδια φετινή σεζόν με ρεκόρ 3-4 σε αυτούς τους αγώνες.

Οι φλόγες φορούσαν ρετρό πουκάμισα το Σάββατο με το κεφάλι του αλόγου “Blasty” που μύριζε φλόγες, το οποίο φορούσε για πρώτη φορά το 1988-89 για να γιορτάσει το έτος του καουμπόη.

Οι Oilers κατευθύνονται ανατολικά στο ταξίδι τους με πέντε παιχνίδια στην ενδοχώρα ενός ζευγαριού στην Οτάβα και ενός στο Μόντρεαλ.

Οι Flames φιλοξενούν το Winnipeg Jets την Τρίτη και το Vancouver Canucks την Πέμπτη.

Σημειώσεις: Ο Κάλγκαρι έβαλε τον Ντέρεκ Ράιαν (σπάζοντας το δάχτυλό του) στο μακροχρόνιο αποθεματικό τραυματισμού, ενώ ο Oilers τοποθέτησε τον αμυντικό Ethan Bear (άνω σώμα) στο τραυματισμένο αποθεματικό το Σάββατο. . . Ο Γκαουντρέ έφτασε τις 300 ασίστ. . . Ο αμυντικός του Κάλγκαρι Νώε Χανιφίν έπαιξε τον 400ο αγώνα του Εθνικού Χόκεϊ Λιγκ.

Αυτή η έκθεση δημοσιεύθηκε για πρώτη φορά από το The Canadian Press στις 6 Φεβρουαρίου 2021.