Οι φίλοι του τένις ΑΓΑΠΗΣΑΝ τη στιγμή της Daria Savile

Οι ελπίδες της Αυστραλιανής Daria Savile να πετύχει σταθερό προβάδισμα στο Wimbledon διαψεύστηκαν στον πρώτο γύρο. Φωτογραφία: Getty

Η Αυστραλιανή μπαλαντέρ Daria Savile αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο στο Wimbledon αφού δεν κατάφερε να χτίσει την εντυπωσιακή της φόρμα πρόσφατα.

Ο Savile υπέκυψε στους σπασμούς αλλά πολέμησε γενναία στο A 7-5 3-6 7-5 Ήττα του πρώτου γύρου Της Victoria Tomova, Βουλγαρία.

ΕΡΩΤΙΚΗ απογοητευση Η Serena φεύγει από το Wimbledon σε ξαφνική κατάρρευση

θα πρέπει να απαγορευτεί: Η αποκρουστική συμπεριφορά του Νικ Κύργιου ζαλίζει το Wimbledon

‘Σας είναι ντροπιαστικό’: Οι φίλοι του τένις σηκώνουν τα χέρια τους για το «στίγμα» στη Σιμόνα Χάλεπ

Οι ελπίδες ήταν μεγάλες για τον Savile να πάει στο Wimbledon, μετά από μια εκπληκτική επιστροφή από το μπαλαντέρ της Αυστραλίας φέτος.

Έφυγε από τους 600 καλύτερους του κόσμου μετά από έναν αγώνα με τα πόδια και τους τραυματισμούς του Αχίλλειου τένοντα, ο Savile επέστρεψε στο επίπεδό του και είναι στους 100 καλύτερους φέτος.

Το νούμερο δύο του κόσμου Anas Jabeur και Elise Mertens είναι μεταξύ των κορυφαίων 50 scalpers που νίκησε ο Savile φέτος, ενώ η Αυστραλή κατέπληξε επίσης τη δύο φορές πρωταθλήτρια Wimbledon Petra Kvitova στον δεύτερο γύρο του French Open.

Ωστόσο, η ισχυρή εμφάνιση του 28χρονου συγκρατήθηκε από τον Tomova, παρά την καθυστερημένη μάχη του Savile.

Η Αυστραλή αρνήθηκε να πετάξει την πετσέτα αφού χτύπησε στο δεξί της γόνατο στο έκτο game του καθοριστικού σετ και έχασε με 5-2.

Η Savile κατάφερε με κάποιο τρόπο να επιστρέψει στο 5-5, πριν η Tomova ανακτήσει την ψυχραιμία της για να αναγκάσει τη Savile να παραμείνει στο ματς.

READ  Ο Rob Gronkowski σπρώχνει τον Tom Brady για έναν άξιο νέο τίτλο μετά το 'Gronk' Life

Όπως έκανε στο πρώτο σετ, η Savile έπεσε ξανά πίσω για να δώσει τη νίκη στην Tomova.

Στη συνέχεια, η καταθλιπτική Savile αποκάλυψε ότι είχε σπασμούς που σχετίζονται με το άγχος, οι οποίοι ξεκίνησαν προς το τέλος του πρώτου σετ.

Η ήττα της περιόρισε μια δύσκολη μέρα για τις γυναίκες της Αυστραλίας, με τις Madison Inglis, Zoe Hives, Astra Sharma και Jimmy Furless να χάνουν τους αγώνες του πρώτου γύρου.

Οι Αυστραλές αντέχουν μια δύσκολη μέρα στο Wimbledon

Η εμπνευσμένη εκστρατεία του Hayves στο Wimbledon ολοκληρώθηκε νωρίτερα την Τρίτη με μια βαριά ήττα από την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη.

Στην πίστα της επιστροφής μετά από μια μακρά μάχη με την εξουθενωτική ορθοστατική ταχυκαρδία, οι Hives έφτασαν στην κύρια κλήρωση με τρεις προκριματικές νίκες στο Roehampton.

Αλλά ο Scary αποδείχθηκε ότι ήταν μια γέφυρα πολύ μακριά, βγάζοντας τον 26χρονο με 6-1 6-4 σε 78 λεπτά.

Και πιστή στον χαρακτήρα της, η Hives είχε επίσης μια μάχη, κάνοντας μια μίνι επιστροφή από το 5-2 στο δεύτερο σετ για να παρατείνει τον αγώνα της Δευτέρας.

Όμως τελικά παραδόθηκε στο Νο. 5 του κόσμου στο 3ο γήπεδο.

Κατατάχθηκε στο Νο. 571 στον κόσμο, αφού δεν μπόρεσε να παίξει για περισσότερα από δύο χρόνια ενώ πάλευε με χρόνια κόπωση, η παρηγοριά του Hives είναι μια ημέρα καριέρας 50.000 STG (88.000 AU$).

Εμφανίζεται εδώ, η επιστρέφουσα Αυστραλή Ζόι Χιβς σερβίρει στην ήττα της στον πρώτο γύρο από την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη στο Wimbledon.

Η Ζόι Χιβς από την Αυστραλία επέστρεψε για να σερβίρει στον πρώτο γύρο της ήττας από την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη στο Wimbledon. Φωτογραφία: Getty

Η εμφάνιση της Σάρμα στο βασικό κλήρωση δεν κράτησε πολύ, καθώς η Δυτικοαυστραλή έχασε τον αγώνα της στον πρώτο γύρο που είχε καθυστερήσει λόγω βροχής από την Τατιάνα Μαρία με 4-6, 6-3, 6-4.

READ  Νεκρολόγια Αναστάσιου Κολοράς (2022) - North Chelmsford, Μασαχουσέτη

Οι αποχωρήσεις των Savile, Heaves και Sharma ακολούθησαν την έξοδο της Αγγλίας τη Δευτέρα με ήττα 5-7, 6-3, 6-4 από την Dalma Jelfi.

Η Άγκλα Τομλιάνοβιτς έσωσε την Αυστραλία από μια γυναικεία ήττα με μια συναρπαστική νίκη στον πρώτο γύρο, νικώντας τον 18ο νικητή Gil Teichmann με 6-2, 6-3.

Ο Tishman ήταν φρέσκος στο δρόμο του για τους 16 τελευταίους στο Roland Garros, αλλά ο Tomljanovic πέρασε από τη νότια Ελβετία σε 77 λεπτά για να κλείσει ραντεβού την Πέμπτη με την Αμερικανίδα Kathryn Harrison.

«Ήξερα ότι είχε μια υπέροχη χρονιά μέχρι στιγμής και τέτοια αυτοπεποίθηση δεν μπορείς να αγοράσεις», είπε ο Tomljanovic.

«Είναι μόνο από όλη τη χρονιά, μπορείς να το νιώσεις. Έρχεται πάντα σε στενές στιγμές.

«Έτσι ήξερα ότι αν ήθελα να κερδίσω σήμερα, έπρεπε να ενισχύσω το παιχνίδι μου και να παίξω τένις στο χορτάρι που ξέρω ότι μπορώ».