Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Σίτι 0-1: οι ομάδες ποιότητας και ποιότητας

Ενάντια σε μια ομάδα αποφασισμένη να τελειώσει προκριματικά στο επόμενο στάδιο, ο S. ολυμπιακός Από πολλά προβλήματα δεν λειτούργησε. Υποβλήθηκε σωστά Πόλη Αυτό δημιούργησε 21 τελικές προσπάθειες και επέτρεψε στους οικοδεσπότες να δημιουργήσουν μόνο δύο προσπάθειες (με τους Fortuni και Cisse) τα τελευταία πέντε λεπτά.

Διαφήμιση

Οι “Κόκκινοι και Λευκοί” μπορεί να δικαιολόγησαν τις καταγγελίες για το λάθος που έκανε στο Dreiger από τον Gedogan στην αρχή του Στάδιο 0-1 (36 ‘), αλλά η συνολική εικόνα τους, κυρίως στο επιθετικό τμήμα και χωρίς καθαρό δίχτυ, δεν ήταν. Σε θέση να σταματήσει μια μπάντα που έχει μάθει να παίζει με άλλες ταχύτητες με σαφή διαφορά στην ποιότητα και στα αστέρια παγκόσμιας κλάσης.

Αυτά είναι τα πέντε πράγματα που χαρακτήρισαν τον μεγάλο αγώνα του Ι. Καραϊσκάκη:

1. Με 3-4-3 και το αριστερό τόξο

Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο Pedro Martins διατήρησε μια έκπληξη στην ομάδα του Ολυμπιακού. Όπως έδειξε κατά την τελευταία του προπονητική περίοδο, σχημάτισε την ομάδα του με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και σχηματισμό 3-4-3, ωστόσο, στον άξονα, προτίμησε τον Pepe αντί για τον Pochalakis στη θέση δίπλα από τον Ambilas. Με αυτόν τον τρόπο, ήθελε να κάνει ένα νέο πόδι στη μέση τέσσερις ημέρες μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά και έναν ελαφρύ μεσαίο μέσο που μπορούσε να κινηθεί πιο γρήγορα στα χαμηλότερα μέτρα. Στην κλασική αντιπαράθεση της Guardiola 4-3-3, η Camara ανέλαβε τον αριστερό μέσο, ​​τον Masuras αντίστοιχα στη δεξιά πλευρά και τον ηγέτη της Fortunes στην κορυφή της επίθεσης.

Ως συνήθως, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εισέλθουν με δύναμη, να μεταφέρουν την μπάλα και να προωθήσουν σε κάθε αξίωση, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο μισό του γηπέδου με μικρή απόσταση μεταξύ των γραμμών και σαφή προθυμία να παίξει εναντίον του. Τα πώματα τοποθετήθηκαν με τον Ba στα δεξιά, το Semedo στο κέντρο και το Sisi στα αριστερά, με τον Ravenias κοντά του, ενώ ο Dreiger κάλυψε την αντίθετη λωρίδα. Μέχρι το 15ο λεπτό, οι “Κόκκινοι και Λευκοί” έπαιζαν παθητικό ρόλο όπως στον πρώτο αγώνα. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, οι Εθνικοί είχαν φτάσει σε 7 τελικούς, δείχνοντας την υπεροχή τους. Κάθε φορά που οι “Κόκκινοι και Λευκοί” έγιναν ιδιοκτήτες της μπάλας, οι παίκτες της Πόλης που είχαν άμεση παρέμβαση και μια γρήγορη μετάδοση δεν είχαν την άδεια να αναπνέουν. Στο δεύτερο ή τρίτο “κόκκινο” πέρασμα, η μπάλα επιστρέφει στα “μπλε” πόδια.

READ  Η Βρετανική Βιβλιοθήκη επέστρεψε ιστορικά έγγραφα που είχαν κλαπεί από ελληνικό μοναστήρι το 1979

2. Αλλαγή διαδικασίας και από 0 σε 1

Στο μπλοκ και όσο έπρεπε να χτίσουν οι φιλοξενούμενοι, ο Ολυμπιακός κατατάχθηκε 4-4-2 με τον Μασούρα διπλό Φορτούνη. Λίγο πριν από το 25ο λεπτό, ο Pedro Martins είδε το μεγάλο πρόβλημα και ξεκίνησε μια εσωτερική αλλαγή που “φώναξε” από την αρχή. Έφερε στον άξονα τον Καμαρά – τον πιο ενεργό – και διέταξε τον Μπίμπι να κινηθεί αριστερά, όπως έκανε. Από εκείνο το σημείο και μετά, η “κόκκινη και λευκή” μηχανή άρχισε να λειτουργεί πιο ορθολογικά και η μπάλα μετακινήθηκε σε πιο ανεκτά επίπεδα.

Με 30 λεπτά πλήρης, ο Ιησούς μετακόμισε στην περιοχή υπό την πίεση του Ba, αλλά ο Sa ήταν προσιτός, η σαφέστερη ευκαιρία της City μέχρι εκείνο το σημείο. Κάθε φορά που η Σίτι περνούσε στο κέντρο, οι γηπεδούχοι περιμένουν 4-5-1. Ωστόσο, αυτό δεν κράτησε αρκετά στο Στάδιο 36 όταν ήταν 0-1. Σε μια γρήγορη επίθεση από τα αριστερά, με τον Ντρέιγκερ να στέκεται και να διαμαρτύρεται, σωστά, για το λάθος του Γκετόγκαν, ο Στέρλινγκ βρέθηκε στην περιοχή του περάσματος του Ιησού, τροφοδότησε τον Φόντεν με τακούνι και νίκησε τον Χοσέ Σα με ένα σουτ εν κινήσει. . Μόλις ο Ολυμπιακός έφτασε στο γήπεδο, η κατάβαση της Πόλης ήταν αρκετή για να ανοίξει το σκορ, με δικαιολογημένα παράπονα για “κόκκινα και λευκά” για την εκκίνηση του και το λάθος που δεν σφύριξε την Τυνησία.

3. Πιο ακριβές από 46 λεπτά

Τα στοιχήματα ήταν υψηλά για τον Ολυμπιακό να πάει με ένα τρίο στην άμυνα, το μόνο σύστημα που δεν είχε εργαστεί για 2,5 χρόνια, αλλά με τόσες πολλές απουσίες τα χέρια ήταν δεμένα. Τα τρία εμπόδια φαινόταν εντελώς χωριστά όχι πολύ στην αμυντική φάση, αλλά κυρίως στο να πάρει την μπάλα και να περάσει σωστά μεταξύ των γραμμών για να ξεκινήσει η επίθεση. Η αποστολή ήταν πολύ δύσκολη ειδικά εναντίον ενός αντιπάλου που πιέζει σκληρά. Αλλά καθώς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, οι οικοδεσπότες αποφάσισαν να παίξουν για όλα και βγήκαν με περισσότερη δυναμική στο γήπεδο. Προσπάθησαν να αναλάβουν δράση ενάντια στην επίθεση, η άμυνα ανέβηκε και μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαν οι «κόκκινοι και λευκοί» να απαιτήσουν κάτι από τον αγώνα. Όταν παίζετε με φωτιά, φυσικά, υπάρχει κίνδυνος να καεί, όπως συνέβη στο 50ο στάδιο, με τον Gedogan να πυροβολεί ακατάλληλα από μια πολύ ευνοϊκή θέση.

READ  Τι απομένει για το 2020 μετά τον ιό Corona; Ένας αστεροειδής που πηγαίνει στη Γη!

4. Υψηλά ύψη και τα πάντα σε όλα

Από το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο αγώνας μετατράπηκε σε ροντέο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν τίποτα να χάσουν και έφυγαν από το αποδυτήριο στη διάθεση να παίξουν για όλα. Ο ρυθμός αυξήθηκε ενάντια σε μια ομάδα που έπαιζε με υψηλές ταχύτητες, ενώ συνέβη άλλη μια εσωτερική αλλαγή. Ο Μπίμπι άλλαξε θέση για τρίτη φορά, κινώντας αριστερά προς τα δεξιά σε μια αμοιβαία κίνηση με ένα σωλήνα. Η City συνέχισε να κατέχει το κέντρο της ηγεσίας, αλλά οι παίκτες τους αισθάνθηκαν σίγουρα την ανάσα της γηπεδούχου ομάδας σε κάθε αξίωση. Αλλά το λείπει είναι η τελευταία προσπάθεια, καθώς, με την ολοκλήρωση των 65 λεπτών, οι τελικοί ήταν 19 για την ομάδα της Αγγλίας (10 εντός έδρας) και κανένας για τους “Reds and Whites”. Στο 66ο λεπτό, ήρθε η ώρα για τον Mario Brusai να αντικαταστήσει τον Dreiger στη δεξιά πτέρυγα.

5. Ποτσαλάκης και Ροντέο

Η δεύτερη κίνηση του Martins ήταν να φέρει τον Bouhalakis στο γήπεδο στο 70ο λεπτό αντί του Pepe που εμφανίστηκε μόνο σε κάποια επαφή με την μπάλα, ενώ ο Guardiola απάντησε με τον Fernandinho, τον Mahrez και λίγο μετά τον Aguero, ενώ μπήκε στο πεδίο κάπου εκεί. Και οι Σουδανοί αντί για ένα σωλήνα (77 d). Αναζητώντας μια ευκαιρία (και καλή) για να πάρει το σκορ “Χρυσό”, οι οικοδεσπότες δεν το έβαλαν κάτω, ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά δεν πέτυχαν. Χωρίς υπερβολή, δεν υπήρχε ούτε μία φορά σε ολόκληρο τον αγώνα όταν ένας παίκτης του Ολυμπιακού είχε καταλάβει τη μπάλα και τουλάχιστον δύο αντίπαλοι δεν είχαν πέσει πάνω του. Έχοντας τον Sundani έδωσε μια επιπλέον κίνηση και 2-3 νίκες, αλλά μέχρι στιγμής. Ο Πειραιάς κατάφερε να δημιουργήσει δύο πιθανότητες στο τέλος με τον Φορτούνη και τον Σίσε που τελικά έπαιξαν ως επιθετικός, αλλά όχι περισσότερο από αυτό.