Ομοσπονδιακές εκλογές 2022: συνεντεύξεις με υποψηφίους ελληνικής καταγωγής

Το Σάββατο, όλοι οι δικαιούχοι πολίτες ηλικίας άνω των 18 ετών θα πρέπει να κατευθυνθούν στο τοπικό εκλογικό τμήμα για να ψηφίσουν στις ομοσπονδιακές εκλογές του 2022.

Στο κλείσιμο των υποψηφιοτήτων φέτος, στις εκλογές είχαν υποβληθεί 1.624 υποψήφιοι, εκ των οποίων οι 28 ήταν ελληνικής καταγωγής.

Από τους περισσότερους από 1.200 ομοσπονδιακούς υποψηφίους που διεκδικούν τη Βουλή των Αντιπροσώπων, μόνο οι 100 (8%) προέρχονται από μη αγγλοαυστραλιανή καταγωγή, σύμφωνα με λίστες που συνέταξαν η Australasian Alliance και το Κέντρο Πολυπολιτισμικής Πολιτικής Συμμετοχής, Γραμματείας και Ηγεσίας (υποχρέωση ). Υπάρχουν άλλοι 38 διαφορετικοί υποψήφιοι που διεκδικούν την ένταξη στη Γερουσία.

Λιγότερο από το 40% (458) των υποψηφίων της Βουλής είναι γυναίκες, με την πλειοψηφία τόσο των διαφορετικών όσο και των γυναικών υποψηφίων να είναι υποψήφιοι για ασφαλείς ή αρκετά ασφαλείς έδρες.

Ακολουθεί λίστα με τα ονόματα και τα εκλογικά τμήματα των υποψηφίων ελληνικής καταγωγής:

Νέα Νότια Ουαλία (Νέα Νότια Ουαλία)

υποψήφιοι της Βουλής των Αντιπροσώπων

– Division Barton, Dimitri Honus, United Australia Party

Division Prora, Νικόλαος Σάμιος, Φιλελεύθερο Δημοκρατικό Κόμμα

-Κόκκινο τμήμαΚαι το Fiona Martin, Αυστραλιανό Φιλελεύθερο Κόμμα

– Τμήμα Μίτσελ, Alex Hawke, Αυστραλιανό Φιλελεύθερο Κόμμα

– Division Kalari, Adam John Janis, United Australia Party

– Τμήμα PattersonΚαι το Άντζελα Κίτας Κόμμα Ενημερωμένων Ιατρικών Επιλογών

-Division Cowper, Faye Aspotes, One Nation, Pauline Hanson

– Devision Watson, John Kukulis, United Australia Party

-Division Fowler, Tony Margus, Pauline Hanson, One Nation

Division of New England, Buffalo Samius, Φιλελεύθερο Δημοκρατικό Κόμμα

-Division Parramatta, Steve Christo, Independent

Βικτώρια

υποψήφιοι της Βουλής των Αντιπροσώπων

READ  Ο σεισμός 5R έπληξε τη Λέσβο τη Δευτέρα

– Τμήμα Calwell, Μαρία Βαμπακίνο, Αυστραλιανό Εργατικό Κόμμα (Βικτοριανός κλάδος)

Τμήμα Higgins Σούζυ Μενοδάκη κόμμα αυστραλιανής ένωσης

– Division Bendigo, Ben Michael, Pauline Hanson One Nation

– Lalor Division, Peter MallyarosΚαι το κόμμα αυστραλιανής ένωσης

-Division Chisholm, Anthea Anthony, Australian Federation Party

Υποψήφιοι Γερουσίας

-Ethan Constantinou – The Party of Shooters, Hunters, and Farmers

-Νικ Κλωναρίδης – Το Κόμμα των Ενημερωμένων Ιατρικών Επιλογών

Φωτογραφία: The Greek Herald

Κουίνσλαντ

υποψήφιοι της Βουλής των Αντιπροσώπων

Τμήμα Moncrieff, Diane Demeter, Φιλελεύθερο Δημοκρατικό Κόμμα

Υποψήφιοι Γερουσίας

– Drew Buffalo – Drew Buffalo Democratic Alliance

Δυτικό τμήμα της Αυστραλίας

Υποψήφιοι Γερουσίας

– Κέρι Γοργάτος (Ανεξάρτητος)

Νότια Αυστραλία

υποψήφιοι της Βουλής των Αντιπροσώπων

-Division Adelaide, Steve Georganas, Australian Labour Division (Κλάδος Νότιας Αυστραλίας)

– Hindmarch Division, Γιώργος Μελισώργος, United Australia Party

Division Kingston, Γιάννης ΦωτάκηςΚαι το Αυστραλιανά πράσινα

Υποψήφιοι Γερουσίας

– Ίαν ΜάρκουςΚαι το Φιλελεύθερο Δημοκρατικό Κόμμα

-Νίκος ΞενοφώνΚαι το δεν εξαρτάται από

Επικράτεια Αυστραλιανής Πρωτεύουσας (μια πράξη)

Υποψήφιοι Γερουσίας

James Savolidis, United Australia Party

-Andrew Katelaris, Νομιμοποίηση της Κάνναβης Αυστραλίας

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *