Ο Έλληνας Γαβίλας έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ κερδίζοντας χρυσό 100 μέτρων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο

Ο Θανάσης Γαβίλας, που έτρεχε με τη βοήθεια του οραματιστή συντρόφου του Σωτήρη Τζαρατζάνη, έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Πίστωση: Twitter / Γιώργος Μαυρούτας

Ο Έλληνας σπρίντερ Θανάσης Γαβίλας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στον τελικό των 100 μέτρων την Πέμπτη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Ο 22χρονος, μαζί με τον ορατό του Σωτήρη Τζαρατζάνες, κέρδισαν την κατηγορία Τ11 με χρόνο 10.82, βελτιώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ που έθεσαν στα προκριματικά της Τετάρτης κατά 10.88.

Ο Γάλλος Τιμόθι Αδόλφος κατέκτησε το ασημένιο με 10,90 και ο Κινέζος Ντονγκ Ντονγκ Ντι με 11,03 το χάλκινο.

Σε πρόσφατη συνέντευξη που δημοσιεύτηκε στο Ιστοσελίδα της Ελληνικής Παραολυμπιακής ΕπιτροπήςΟ Γαβίλας, ο οποίος κατέχει επίσης το ευρωπαϊκό ρεκόρ απόστασης, ήταν σίγουρος ότι θα επέστρεφε στο σπίτι με ένα μετάλλιο.

Σύντροφος του Αθανασίου Γαβίλα

Ο Γαβίλας, που τυφλώθηκε όταν ήταν 10 ετών, άρχισε να τρέχει σε ηλικία 15 ετών. Είναι σημαντικό να τρέξετε δίπλα στον σύντροφο και φίλο του Γκαραγκάνη, είπε.

“Χρειάζεστε έναν φίλο αγώνων που μπορεί να λειτουργήσει σε τέλεια αρμονία. Στην πραγματικότητα, ο φίλος σας πρέπει να αποδίδει καλύτερα από εσάς, ώστε να μην σας καθυστερήσει στον αγώνα. Πρέπει να έχετε εξαιρετικό συντονισμό, να κινείστε ως ένα σώμα. Η κίνηση του τα χέρια και τα πόδια πρέπει να είναι απόλυτα συντονισμένα. “Χρειάζεται σκληρή εξάσκηση στην προπόνηση”, δήλωσε ο Έλληνας χρυσός μεταλλιος στις αρχές Αυγούστου.

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ανεβάζοντας το σύνολο της χώρας στα οκτώ. Οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν δύο αργυρά και πέντε χάλκινα.

Μετάλλια για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο

Την Τετάρτη, η Ελλάδα πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στον απολογισμό της Παραολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε το ασημένιο στο boccia, ένα παιχνίδι μπάλας ακριβείας, παρόμοιο με το bocce, που περιελάμβανε κουβέρτες και ένα petanque. Το άθλημα διαγωνίζεται σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο, από αθλητές με σοβαρές σωματικές αναπηρίες.

Την Τρίτη, ο Έλληνας ηθοποιός Ευστράτιος Νικολαΐδης κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία.

Η Ελλάδα κέρδισε τα πρώτα μετάλλια την πρώτη ολόκληρη ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο, στις 25 Αυγούστου. Ο Παναγιώτης Τριανταφέλλο και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στην ατομική κατηγορία ξιφασκίας και κολύμβησης αναπηρικών αμαξιδίων, αντίστοιχα.

Την επόμενη μέρα, ο Δημήτριος Μπακοχρήστος, Έλληνας, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών ανδρών 54 κιλών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντώνιος Τσαμπατάκης κέρδισε το χάλκινο στους 100μ. Πρόσθιο SB4 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Κυριακή και ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης κατέκτησε το αργυρό στο αγώνισμα ανδρών στο Σάββατο.

Οι Θερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν με την τελετή έναρξης στο Τόκιο στις 24 Αυγούστου 2021.

Συνολικά 4.400 αθλητές με αναπηρία από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων 46 από την Ελλάδα, αγωνίζονται σε 22 αθλήματα.

READ  Στέφανος Τσιτσιπάς-Sports News, First Post λέει: Τίποτα κακό με το ερύθημα μου δεν σπάει