Ο Έλληνας κολυμβητής Ανδρέας Βασαίος κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο Βάζιος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά που διεξήχθη στη Ρωσία την Παρασκευή. Credit: Ελληνική Κολυμβητική Ομοσπονδία

Στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμβησης, Ανδρέας Βάζιος, κατακτώντας την Παρασκευή το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα μικτή ατομική.

Αφού κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη Γλασκώβη το 2019, ο 27χρονος επανέλαβε τη νίκη του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ρακέτας μικρής διάρκειας που πραγματοποιήθηκε στο Καζάν της Ρωσίας.

Χτύπησε στο 1:51.70 για να πάρει το χρυσό. Ο Βάζιος χρησιμοποίησε έναν απότομο 100 τέταρτο με 27,05 ύπτιο και 32,29 στήθος για να βγει από το γήπεδο σε ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο στα 150 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, κερδίζοντας με διαφορά τρία τέταρτα του δευτερολέπτου. Αυτή η κολύμβηση απέχει λίγο από τη δική του αναμέτρηση και το ευρωπαϊκό ρεκόρ 1:50.85, το οποίο σημείωσε το 2019.

Οι Ιταλοί ολοκλήρωσαν το βάθρο, ο Thomas Secon τερμάτισε δεύτερος και πήρε το ασημένιο και ο Alberto Razzetti μπήκε κρυφά στο χάλκινο. Οι δύο Ιταλοί έκλεισαν δυνατά, με τον Ceccon να σημειώνει το ταχύτερο split στο γήπεδο στα 26.87 ενώ ο Razzetti είχε το δεύτερο ταχύτερο split με 27.22.

Ο Βάσιος συμμετείχε σε αγώνες κολύμβησης στο υψηλότερο επίπεδο

Ο Βάσιος αγωνίστηκε στα 200 μέτρα μικτή ατομική στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 και αποκλείστηκε μετά την πρόκριση.

Στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, αγωνίστηκε στα 200 μέτρα μικτή ατομική ανδρών. Τερμάτισε ένατος στα πλέι οφ με χρόνο 1:59.33. Προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου τερμάτισε ενδέκατος με χρόνο 1:59.54 και δεν προκρίθηκε στον τελικό. Ήταν μέλος της μικτής σκυταλοδρομίας ανδρών 4×100 που τερμάτισε 15ος στα πλέι οφ και δεν προκρίθηκε στον τελικό.

READ  Βίντεο | UCL, δημιουργήστε ένα 5-από | Μαμ. Γιουνάιτεντ - PSG 1-2 Εάν η Φιορεντίνα

Κολύμπησε επίσης για το North Carolina State University όπου κέρδισε δύο φορές το Πρωτάθλημα NCAA στο Butterfly 200 γιάρδων. Ήταν επίσης δύο φορές πρωταθλητής NCAA 800 σκυταλοδρομίας ελεύθερου που έσπασε το ρεκόρ NCAA, το ρεκόρ ACC και το σχολικό ρεκόρ. Ο Fazius ήταν ο νικητής του αθλητή της χρονιάς για το 2019.