Ο Έλληνας σπρίντερ Θανάσης Γκαβέλας έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες και κατέκτησε το χρυσό

Ο Θανάσης Γκαβέλας, που έτρεχε με τη βοήθεια του συντρόφου του Σωτήρη Γαργκάνη, έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. πίστωση: Twitter/Γιώργος Μαυρωτά

Ο Έλληνας σπρίντερ Θανάσης Γκαβέλας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στον τελικό των 100 μέτρων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο την Πέμπτη.

Ο 22χρονος, μαζί με τον συμπαίκτη του Σωτήρη Γαργκάνη, κέρδισαν την κατηγορία Τ11 με χρόνο 10.82, βελτιώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ των 10.88 στα προκριματικά της Τετάρτης.

Ο Γάλλος Τιμότε Αντόλφ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο με 10,90 και ο Κινέζος Ντονγκντόνγκ Ντι το χάλκινο με 11,03.

Σε μια συνέντευξη που δημοσιεύτηκε πρόσφατα Ιστοσελίδα της Ελληνικής Παραολυμπιακής ΕπιτροπήςΟ Γκαβέλας, ο οποίος κατέχει επίσης το ευρωπαϊκό ρεκόρ σε απόσταση, εξέφρασε την πεποίθηση ότι θα επέστρεφε στο σπίτι του με μετάλλιο.

Ο Γκαβέλας, που τυφλώθηκε σε ηλικία 10 ετών, άρχισε να ασχολείται με το άθλημα σε ηλικία 15 ετών. Είναι απαραίτητο να τρέξει δίπλα στον σύντροφο και φίλο του Γαργκάνη, είπε.

“Χρειάζεστε έναν συνεργάτη στον αγώνα που μπορείτε να δουλέψετε σε τέλεια αρμονία. Στην πραγματικότητα, ο σύντροφός σας πρέπει να αποδίδει καλύτερα από εσάς, έτσι ώστε να μην σας καθυστερήσει στον αγώνα. Έχετε εξαιρετικό συντονισμό για να τρέχετε σαν ένα σώμα Πρέπει να είστε “Η κίνηση των χεριών και των ποδιών πρέπει να είναι απόλυτα συντονισμένη. Απαιτεί σκληρή εξάσκηση στην προπόνηση”, δήλωσε ο Έλληνας χρυσός μεταλλιος στις αρχές Αυγούστου.

Αυτό είναι το πρώτο και συνολικά οκτώ χρυσά μετάλλια στην Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Οι Έλληνες αθλητές έχουν κατακτήσει δύο ασημένια και πέντε χάλκινα μετάλλια.

Μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Η Ελλάδα πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στον απολογισμό της την Τετάρτη Παραολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο Καθώς ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε το ασήμι στο boccia, ένα παιχνίδι μπάλας ακριβείας, παρόμοιο με το bocce, και σχετίζεται με το μπολ και το πετάνκ. Το άθλημα διαγωνίζεται σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο από αθλητές με σοβαρές σωματικές αναπηρίες.

READ  Εγκαίνια της έκθεσης «Andima Psychis» ιστορικών ελληνικών ενδυμάτων στην Καλαμάτα (Φωτογραφίες) | Πολιτισμός και Τέχνες, Πολιτισμός

Ο Ευστράτιος Νικολαΐδης, εκπρόσωπος της Ελλάδας την Τρίτη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα.

Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα κατακτήθηκε στις 25 Αυγούστου την πρώτη ολόκληρη ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο. Ο Παναγιώτης Τριαντάφιλος και ο Δημοσθένης Μιχελαντζάκης κέρδισαν χάλκινα μετάλλια για την Ελλάδα στην κατηγορία ατομικής ξιφασκίας με αμαξίδιο και κολύμβηση, αντίστοιχα.

Την επόμενη μέρα, ο Έλληνας powerlifter Δημήτριος Μπακοκρήστος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην ανδρική άρση ανδρών 54 κιλών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντόνιο Τσαπατάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. Πατήματος SB4 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Κυριακή και ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης κέρδισε το αργυρό στο αγώνισμα ανδρών στο Σάββατο.

Οι Θερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν με την τελετή έναρξης στο Τόκιο στις 24 Αυγούστου 2021.

Συνολικά 4.400 αθλητές με ειδικές ανάγκες από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων 46 από την Ελλάδα, συμμετέχουν σε 22 αθλήματα.