Ο Έλληνας Τσιτσιπάς χάνει αήττητο αγώνα με Αργεντινή και Ισπανία

Δημοσιεύτηκε στο 03 Ιανουαρίου 2022 08:45 μμ

Εκτός αγώνα ο Έλληνας Τσιτσιπάς ενώ η Αργεντινή και η Ισπανία παραμένουν αήττητες

ΣΥΔΝΕΪ (Reuters) – Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε ελάχιστα σημάδια τραυματισμού στον αγκώνα που τον ανάγκασε να αποχωρήσει από την έναρξη του ATP Cup αλλά δεν κατάφερε να βρει τρόπο να νικήσει τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν καθώς ο Αργεντινός κέρδισε μια επική μάχη με 6-7 (5) 6-3 6 – 3 τη Δευτέρα οδηγεί την ομάδα του στη νίκη με 3-0 επί της Ελλάδας.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση τον Νοέμβριο και έχασε τη συνάντηση του Σαββάτου με τον Πολωνό Hubert Hurkacz πριν παίξει στο διπλό, εκμεταλλεύτηκε το άμοιρο σερβίς του Schwartzman για να εκμεταλλευτεί το πρόωρο πλεονέκτημα στο Ken Roswell Arena.

Είχε ένα πρόωρο μπρέικ στο δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια έχασε τον δρόμο του όταν ο Σβάρτζμαν πολέμησε για την επιστροφή του και ισοφάρισε τον αγώνα πριν μπλοκάρει μια καθυστερημένη προσπάθεια επιστροφής ενώ προηγήθηκε με 4-2 στο καθοριστικό σετ για να βοηθήσει την Αργεντινή να παραμείνει αήττητη στον Όμιλο Δ.

«Απλώς προσπαθούσα να σκεφτώ ότι ήταν το πρώτο του παιχνίδι σε δύο μήνες μετά τον τραυματισμό του στον αγκώνα του, οπότε σκεφτόμουν απλώς να προσπαθήσω να είμαι στο ματς», είπε ο Schwartzman.

“Είχα την ευκαιρία και νόμιζα ότι ήμουν έτοιμος. Είμαι πολύ χαρούμενος που το να παίξω με τον Στέφανο και να είμαι σε στάση δεν είναι εύκολο, αλλά έχω βρει τον τρόπο”.

Ο Federico Delbonis κέρδισε τον Μιχαήλ Περβολαράκη με 7-6 (5) 6-1 νωρίτερα για να θέσει τον έλεγχο της Νότιας Αμερικής πριν οι Andres Molteni και Massimo Gonzalez νικήσουν τον Πέτρο Τσιτσιπά και τον Μάρκο Καλοβιλωνή με 6-3 4-6 11-9 στα διπλά για να διεκδικήσουν τη νίκη. 3-0 σίγουρη νίκη.

READ  Αποκαλύφθηκε το πλήρωμα της Disney για το Antetokounmpo

Στον Όμιλο Α, η πρώην νικήτρια Σερβία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της αφού κέρδισε την πρώτη θέση στο απλό, χάνοντας 2-1 από τη Χιλή.

Ο Filip Krajinovic έβαλε την ομάδα μπροστά με μια δύσκολη νίκη με 6-4, 3-6, 7-6 (5) επί του Alejandro Tapelo, αλλά η Χιλή ισοφάρισε μέσω του Christian Garin, ο οποίος προηγήθηκε με 4-6, 6-4, 3-0. Ντούσαν Λάγκοβιτς. Όταν ο δεύτερος Σέρβος παίκτης αναγκάστηκε να αποσυρθεί λόγω μυϊκών κράμπων.

«Παίξαμε ένα υπέροχο ματς και λυπάμαι για τον Doosan», είπε ο Garin. “Ήταν πολύ δύσκολο. Πήγαινα πόντο προς πόντο στο δεύτερο σετ και είμαι πολύ ευγνώμων για την υποστήριξη της Χιλής στους οπαδούς.”

Η Χιλή ολοκλήρωσε την επιστροφή της όταν οι Tapelo και Marcelo Tomas Barrios Vera ξεσήκωσαν τα νεύρα τους με τη νίκη με 6-4 3-6 10-7 επί των Matei Sabanov και Nikola Kasic. Την Τετάρτη αντιμετωπίζουν τη Νορβηγία.

Νωρίτερα, ο Ισπανός Roberto Bautista Agut νίκησε το νούμερο οκτώ του κόσμου Κάσπερ Ραντ με 6-4 7-6 (4) στο πρώτο σετ για να αποκλείσει τη Νορβηγία, ενώ η Γεωργία αποχώρησε επίσης μετά την ήττα από την Πολωνία.

Η νίκη του Bautista Agut ήρθε αφού ο Pablo Carreno Busta κέρδισε τον Viktor Durasovic με 6-3 6-3 για να δώσει στην Ισπανία προβάδισμα 1-0 στην ισοπαλία. Οι Ισπανοί συναντούν τη Σερβία στο τελευταίο τους παιχνίδι των ομίλων την Τετάρτη.

“Είμαι πραγματικά χαρούμενος”, είπε ο παγκόσμιος νούμερο 19 Bautista Agut. “Ο Κάσπερ παίζει απίστευτο τένις. Έκανε μια απίστευτη απόδοση πέρυσι.”

“Σήμερα έπαιξα πολύ καλά, έκανα πολύ λίγα λάθη χωρίς αναγκαστικά και έπαιξα πολύ σκληρά… Νιώθω χαρούμενος, μου αρέσει να παίζω στην Αυστραλία.”

READ  Θύματα της σφαγής των Καλαβρύτων να μηνύσουν τους κινηματογραφιστές για ψεύτικο ρόλο στην ταινία

Το διπλό της Ισπανίας στο διπλό από τους Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα και Πέδρο Μαρτίνεθ εξασφάλισε τη νίκη με 6-4, 6-1 επί των Αντρέα Πέτροβιτς και Λούκας Χέλλουμ Λίλινγκεν.

Ο Kamil Majsherzak έβαλε μπροστά την Πολωνία με νίκη 6-1, 6-1 επί του Γεωργιανού Aleksandar Bakshi στο τέταρτο σετ πριν ο Hurkacz προκριθεί για να κερδίσει τον Aleksandar Mitriveli με 6-7 (5), 6-3, 6-1.

Στη συνέχεια, οι Shimon Wako και Jan Zielinski κέρδισαν τους Aleksander Bakshi και Zora Tekimaladze με 6-7 (2), 6-2, 10-6 για να ολοκληρώσουν τη νίκη με 3-0 για την Πολωνία, η οποία μπορεί να φτάσει στα ημιτελικά αν προσπεράσει την Αργεντινή την Τετάρτη.