Ο Αντώνιος Τσπατάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. Πρόσθιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντώνης Τσαμπατάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα πατήματος ανδρών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. του αποδίδεται: Βασίλης ΠαραχάνοςCC BY-SA 4.0

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντώνιος Τσαμπατάκης κατέκτησε σήμερα το χάλκινο μετάλλιο στους SB4 100 μ. Προσθίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Ο Τσπατάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1 λεπτό 40,20 δευτερόλεπτα, τερματίζοντας πίσω από τον Ρώσο κολυμβητή Ντμίτρι Τσερνιάγιεφ (1,38,96, νέο παγκόσμιο ρεκόρ) και τον Κολομβιανό κολυμβητή Μόις Φουέντες Γκαρσία (1,35,86).

Ο 33χρονος Τσπατάκης έπαιξε υδατοσφαίριση πριν παραλύσει σε ατύχημα με μοτοσικλέτα το 2006. Ο Τσπατάκης έχει κερδίσει στο παρελθόν ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο Τσπατάκης ζει στη Θεσσαλονίκη, και αναδείχθηκε Άνδρας Αθλητής της Χρονιάς 2010 από το περιοδικό Life & Style. Το 2005, πριν από το ατύχημα που τον άφησε παραπληγικό, ο Τσπατάκης σπούδαζε στην Ακαδημία Ελληνικής Αστυνομίας προκειμένου να γίνει μέλος της ΕΛ.ΑΣ. Το ατύχημά του διέκοψε το όνειρό του επειδή όλοι οι αστυνομικοί στην Ελλάδα απαιτούνται από το νόμο για να μπορούν να εργαστούν.

Ο Τσπατάκης κατόρθωσε να τροποποιήσει αυτούς τους νόμους έτσι ώστε τα άτομα με αναπηρία να μπορούν να γίνουν αστυνομικοί στην Ελλάδα. Ένας αστυνομικός εργάζεται στην Αθλητική Υπηρεσία της Ελληνικής Αστυνομίας από το 2017.

Το όνειρο να φορέσει ξανά στολή αστυνομίας κράτησε ξανά ολόκληρα 11 χρόνια. Χρειάστηκε πολλή προσπάθεια και μεγάλη αποτυχία για να μπορέσω να φορέσω ξανά τη στολή της αστυνομίας μου το 2017. Είμαι πραγματικά περήφανος για αυτό γιατί το έκανα μόνος μου, χωρίς τη βοήθεια κανενός, χωρίς τη μεσολάβηση κανενός. Η έμπνευσή μου ήταν η ίδια η ιδέα και η πίστη στον εαυτό μου. Ένιωσα σαν να στεκόμουν πρώτος στην εξέδρα και να άκουγα τον εθνικό ύμνο. Likeταν σαν να κέρδιζα χρυσό μετάλλιο. Αυτό σήμαινε ότι θα μπορούσαμε επιτέλους να επιστρέψουμε στη δουλειά και να κερδίσουμε μισθό. «Έδωσε τη δυνατότητα σε άλλα άτομα με ειδικές ανάγκες να ονειρεύονται να βρουν δουλειά στην αστυνομία», είπε ο Τσπατάκης σε συνέντευξή του στους Greek City Times πέρυσι.

READ  Angie Postecoglou: Η Celtic συμφωνεί προφορικά με προσωπικούς όρους με τον προπονητή της Yokohama F Marinos να γίνει νέος προπονητής | ειδήσεις ποδοσφαίρου

Ο Τσαμπατάκης είναι επίσης δημοσιευμένος συγγραφέας. Έγραψε το παιδικό βιβλίο «Το όνειρο».

“Το μήνυμα του βιβλίου μου είναι” ισότητα “και αυτό ελπίζω να περάσω στα παιδιά και σε όσους το διαβάζουν γενικότερα, με απώτερο σκοπό να καλλιεργήσουμε τους μικρούς μας φίλους. Μεγαλώσαμε σε λάθος κόσμο, όπου κανείς ήρθε να μας διδάξει ισότητα, δύναμη και αγάπη », είπε ο κολυμβητής στο CNN Greece.

Η Ελλάδα αγωνίζεται με 46 αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν με τελετή έναρξης την Τρίτη στο Τόκιο.

Περίπου 4.400 αθλητές με αναπηρία, συμπεριλαμβανομένων 46 από την Ελλάδα, αγωνίζονται σε 22 αθλήματα.

Με το Τόκιο να φιλοξενεί την εκδήλωση, οι διοργανωτές προέτρεψαν τους συμμετέχοντες να ακολουθήσουν τους κανόνες του κορωνοϊού με ιδιαίτερη επαγρύπνηση. “Η κατάσταση της μόλυνσης σήμερα είναι διαφορετική από ό, τι πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η κατάσταση έχει επιδεινωθεί”, δήλωσε η Χιντεμάσα Νακαμούρα, αξιωματούχος του Τόκιο 2020.

Η Ομάδα Ελλάδας θα αγωνιστεί με 46 αθλητές σε 11 αθλήματα, όπως στίβο, κολύμβηση, άρση βαρών, ξιφασκία, ποδηλασία, τζούντο, τοξοβολία και πινγκ -πονγκ.

Στους Αγώνες του Ρίο 2016, η Ελλάδα κέρδισε 13 μετάλλια (5 χρυσά, 4 ασημένια, 4 χάλκινα) και κατέλαβε την 24η θέση στον πίνακα των μεταλλίων. Wasταν η δεύτερη καλύτερη θέση στην ιστορία των Ελληνικών Παραολυμπιακών Αγώνων, μετά τους Αγώνες στο Πεκίνο όπου κατέλαβε την 20η θέση.