Ο Γεώργιος Πελέδης κέρδισε το χρυσό για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης

Ο Γεώργιος Πελέδης πανηγυρίζει μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Credit: Instagram / Γεώργιος Πελέδης

Ο Έλληνας παλαιστής Γεώργιος Πελέδης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα την Κυριακή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης U-23 που διεξάγεται στη Σερβία.

Κέρδισε τον Ρώσο Ibrahim Abdulrahmanov με 4-3 και κατέκτησε το χρυσό στα 65 κιλά. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Αζερμπαϊτζάν Zaratuddin Bayramov και ο Τούρκος Kavit Akar.

“Επιτέλους, ξύπνησες ως παγκόσμιος πρωταθλητής!” Έγραψε στο Instagram την επομένη της νίκης του.

Ο Πελέδης, που γεννήθηκε στην Αθήνα στις 21 Ιανουαρίου 2000, κέρδισε οκτώ μετάλλια από το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων, ρεκόρ που δεν έσπασε κανένας άλλος παλαιστής ελεύθερου στυλ.

Πηλίδης περήφανος Πόντιος

Είναι ποντιακής καταγωγής και περήφανος γι’ αυτό. μιλώντας πρόσφατα με σημεία ειδήσεων Μιλήστε για την περηφάνια του. Σημείωσε ότι κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2016, και ύψωσε τη σημαία του Ποντιέν.

Δέχτηκα κριτική για αυτό. Υπήρχαν σχεδόν οκτώ χιλιάδες σχόλια για αυτό που έκανα. Περίπου οι μισοί από αυτούς ήταν ευνοϊκοί, οι υπόλοιποι επικριτικοί. Μπορεί να μην είχα πολύ δίκιο, αλλά ύψωσα τη σημαία του Ποντιέν στον ώμο μου και μετά στάθηκα περήφανα κάτω από τη γαλανόλευκη στο βάθρο. Με αυτόν τον τρόπο, ήθελα να ανακοινώσω ότι η καρδιά μου χτυπά και για τα δύο αυτά ιερά σύμβολα», είπε στο Pontus News.

Η πάλη, ένα δημοφιλές άθλημα τόσο στην αρχαία όσο και στη σύγχρονη Ελλάδα

Η πάλη ήταν το πιο δημοφιλές οργανωμένο άθλημα στην αρχαία Ελλάδα. Ένας πόντος σημειώνεται όταν ένας παίκτης αγγίζει το έδαφος με την πλάτη, το ισχίο ή τον ώμο του ή όταν παραχωρεί μια ήττα λόγω παράδοσης ή αναγκάζεται να φύγει από την περιοχή πάλης. Έπρεπε να σημειωθούν τρεις βαθμοί για να κερδίσουμε το ματς.

READ  Μοναδικό θαύμα. Πώς πίστευε ο Alex Ferguson στον Federico Maceda

Η πάλη ήταν η πρώτη διοργάνωση που προστέθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και δεν αφορούσε μόνο το πάτημα. Θεωρούμενος η καλύτερη έκφραση δύναμης από όλους τους αγώνες, ο Ηρακλής τον αντιπροσώπευε στην ελληνική μυθολογία.

Η σύγχρονη Ελλάδα συνεχίζει την αρχαία παράδοση της πάλης σήμερα, με τη χώρα να κατακτά 12 μετάλλια στους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Τζιμ Λόντος, γεννημένος ως Χρήστος Θεόφιλος, ήταν ίσως ο πιο διάσημος Έλληνας παλαιστής του 20ού αιώνα. Ήταν ένας φτωχός Έλληνας που αποφάσισε να μετακομίσει στις Ηνωμένες Πολιτείες και έγινε μια από τις πιο εξέχουσες αθλητικές προσωπικότητες της εποχής του.