Ο Γιάννης Αντετοκόνμο επιβλήθηκε πρόστιμο 50.000 δολαρίων επειδή «έδειξε» κριτική σε αξιωματούχους.

Στην πλάτη του Γιάννη Αντετοκούνμουε 42 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, οι Μιλγουόκι Μπακς κέρδισαν τους Μπόστον Σέλτικς με 103-101. Προηγείται πλέον με 2-1 στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας.

Όπως συνέβη σε κάθε αγώνα της Βοστώνης αυτή τη σεζόν, η φυσική τους άμυνα έχει προκαλέσει πολλά φάουλ που κρίθηκαν και αστοχούσαν. Οι Μιλγουόκι Μπακς κλήθηκαν για 26 προσωπικά φάουλ, το υψηλότερο σύνολο στον γύρο των πλέι οφ μέχρι σήμερα. Κάθε αρχάριος έχει τουλάχιστον 3 λάθη χαρακτήρων.

Στη συνέντευξη Τύπου του μετά τον αγώνα, ο Αντετοκούνμπο, με καθαρό ύφος Γιάννη, απέσυρε την κριτική των διαιτητών λέγοντας:

“Πόσο θα κόστιζε αν έλεγα κάτι και σχολίαζα την αναφορά; Είναι 20.000 $; Είναι πολλά τα χρήματα, επομένως δεν πρέπει να το κάνω αυτό. Θα εξοικονομήσω τα χρήματά μου, θα πρέπει να πληρώσω για πάνες.”

“Πόσο κοστίζει αν πω κάτι, σχολιάζοντας τους διαιτητές; Είναι 20.000 $; … Δεν πρέπει να το κάνω αυτό. Θα γλιτώσω τα λεφτά μου. Πρέπει να πληρώσω για πάνες.” Γιάννης που δεν πήρε φάουλ κλήσεις μετά τον αγώνα 3 😂 https://t.co/2VT0NWuB4l

Το R/NBA είχε μια μέρα στο γήπεδο με αυτό το απόσπασμα από τη συνέντευξη Τύπου.

Σχεδόν όλοι οι φίλαθλοι συμφώνησαν με την άποψη ότι οι διαιτητές συχνά κάνουν μια δουλειά που δεν είναι καλή. Πολλοί πιστεύουν ότι ξεφεύγουν με ελάχιστη ή καθόλου κριτική λόγω της εξουσίας που ασκούν στο γήπεδο.

READ  Ο γίγαντας των ταξιδιών αναψυχής TUI δεν αναμένει «επίπτωση» των κυρώσεων στις επιχειρήσεις

Στο μεταξύ, ο Γιάννης μπορεί να άνοιξε μια περίεργη επιχειρηματική ευκαιρία.

Η ταπεινή συμπεριφορά του Αντετοκούνμπο τον έχει κάνει έναν από τους πιο αγαπημένους παίκτες στο πρωτάθλημα.

Κριτική: Οι ηρωισμοί του Γιάννη Αντετοκούνμουε και οι χαμένες συμβουλές του Αλ Χόρφορντ

Ο Αλ Χόρφορντ ήταν ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου από το να στείλει τον αγώνα στην παράταση το Σάββατο.

Σε αντίθεση με τη σειρά Nets-Celtics, όπου ο Kevin Durant ήταν εντελώς αποκλεισμένος, ο Αντετοκούνμπο δεν νοιαζόταν για την ελίτ άμυνα των Celtics. Τρόμαξε το δρόμο του για ένα double-double 42 πόντων για να οδηγήσει το Milwaukee στη Βοστώνη την Παρασκευή.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέρασε ξανά μια ήσυχη νύχτα. Σε 41 λεπτά (που ήταν το υψηλότερο σκορ για οποιονδήποτε στους Celtics και το δεύτερο υψηλότερο για οποιονδήποτε στο παιχνίδι), ο Tatum κατάφερε μόνο 10 πόντους. Μετέτρεψε μόνο τέσσερις από τις 19 προσπάθειές του για γκολ πεδίας και καμία από τις προσπάθειές του για τρίποντο δεν έγινε μετατροπή.

Ο Τζέιλεν Μπράουν έχει 27 πόντους και 12 ταμπλό και ο Αλ Χόρφορντ έχει επίσης 22 πόντους και 16 διπλά ριμπάουντ. Και οι δύο ομάδες σούταραν άσχημα από το γήπεδο, με τους Μπακς να σουτάρουν 40,4% και τους Σέλτικς να κάνουν 36,8%.

Το παιχνίδι 4 θα διεξαχθεί τη Δευτέρα στο Fiserv Forum στο Μιλγουόκι. Οι Μπακς προηγούνται με 2-1 χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος δεν αναμένεται να επιστρέψει για τη σειρά.