Ο Ελευθέριος Πετρονία κερδίζει χρυσό και προχωρά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Ελευθέριος Πετρονίας, ο Έλληνας «Άρχοντας των Δαχτυλιδιών», προκρίθηκε για Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο δύο χρόνια μετά από σοβαρή χειρουργική επέμβαση στον ώμο του

Ήταν το όγδοο και τελευταίο γεγονός του Παγκοσμίου Κυπέλλου Hardware 2018-2021, που πραγματοποιήθηκε αυτό το Σαββατοκύριακο στη Ντόχα του Κατάρ, και προοριζόταν να καθορίσει τη μοίρα μερικών από τους κορυφαίους επαγγελματίες του κόσμου που αγωνίζονταν στις αποβάθρες του Τόκιο.

Ελευθέριος Πετρονίας (Ελλάδα) δεν έχει ακόμη προκριθεί στο Τόκιο. Λιου Γιανγκ Από την Κίνα είχε την πρώτη θέση στην κατάταξη σε αυτό το γεγονός, η πίεση ήταν στην Πετρονία. Για να κερδίσει τον τελικό των δαχτυλιδιών στη Ντόχα, χρειάστηκε σκορ 15.333 ή υψηλότερο για να περάσει τον Λέοντα και να κερδίσει προκριματικούς για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Πετρονίας το κατάφερε και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με συνολικά 15.500 πόντους. Ο χρυσός μετάλλιος του Ολυμπιακού 2012 ο Άρθουρ Ζανέτι ήταν δεύτερος, και ο Ιράν Αχμάντ Κοχάνι κέρδισε το χάλκινο.

Εκτός του ότι είναι παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής της Ευρώπης πέντε φορές ο καθένας, ο Πετρόνιας κέρδισε επίσης το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Στη Ντόχα, έλαβε πολλά συγχαρητήρια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης από τον υπουργό Εξωτερικών Νίκο Δένδια, τον Αναπληρωτή Υπουργό Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη, τον Υπουργό Τουρισμού Χάρι Θεοχάρη, τον Αναπληρωτή Υπουργό Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη και την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.

Μετά τη νίκη του, η Petronia ευχαρίστησε την ομάδα του και όλους όσους ήταν μαζί του σε αυτό το ταξίδι.

READ  τι πρέπει να ξέρετε για τους αντιπάλους της Dynamo και του Shakhtar στο Champions League