Ο Ζβέρεφ κερδίζει τον αγώνα για όλη τη Γερμανία για να πάει στον δεύτερο γύρο | Αθλητισμός

Ο Γερμανός Alexander Zverev επιστρέφει ενάντια στον Γερμανό Daniel Altmaier κατά τη διάρκεια ενός αγώνα ατομικού ανδρών την πρώτη μέρα του τουρνουά τένις Australian Open στη Μελβούρνη, 17 Ιανουαρίου 2022. – AFP pic

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, 17 Ιανουαρίου – Το νούμερο τρία του κόσμου Alexander Zverev κέρδισε μια μάχη εξ ολοκλήρου στη Γερμανία για να ξεκινήσει με επιτυχία την προσπάθειά του να κερδίσει τον πρώτο του τίτλο Grand Slam στο Australian Open σήμερα.

Ο Ζβέρεφ αντιμετώπισε σκληρή αντίσταση από τον 87ο νούμερο Daniel Altmaier πριν κερδίσει με 7-6 (7/3), 6-1, 7-6 (7/1) σε ένα νυχτερινό παιχνίδι στο Rod Laver Arena.

Η δύναμη του Zverev από τη βασική γραμμή αποδυνάμωσε τον γενναίο Altmaier, ο οποίος επευφημούσε το κοινό για το πνεύμα του.

“Είναι πολύ μεγάλος ο πρώτος γύρος των τουρνουά Grand Slam και ελπίζω να μην παίζεις πάντα τον καλύτερό σου εαυτό, εκτός κι αν είσαι ο Roger (Federer) ή ο Rafa (Nadal), δεν είμαι σαν αυτούς”, Zverev, 24 , είπε στο δικαστήριο.

«Ήταν ένας καλός αγώνας για μένα που συμμετείχα στο τουρνουά και ελπίζω να είμαι ακόμα καλύτερος στον επόμενο αγώνα».

Ο Zverev θα συναντηθεί στη συνέχεια με τον Αυστραλό John Millman, ο οποίος κέρδισε τον βετεράνο Ισπανό Feliciano Lopez σε τέσσερα σετ.

Με τον εννιά φορές νικητή Νόβακ Τζόκοβιτς να αποσύρεται την παραμονή του τουρνουά, άνοιξε η κλήρωση των ανδρών.

Ο Ζβέρεφ είναι μεταξύ των κορυφαίων διεκδικητών, μαζί με το νούμερο δύο του κόσμου, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, τον Έλληνα τέταρτο σερί Σίφανο Τσιτσιπά και τον 20 φορές πρωταθλητή Γκραν Σλαμ, Ναδάλ.

Ο Ζβέρεφ, ο οποίος δεν έχει κερδίσει ακόμη το Grand Slam, αντιμετώπισε έναν αγώνα 63 λεπτών πριν κερδίσει το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ.

Ο Altmaier, στο ντεμπούτο του στο Australian Open, έδειξε εξαιρετικό χαρακτήρα καθώς πάλεψε με τρία σετ πόντους πριν ο Zverev πετύχει το τάι μπρέικ με ένα σουτ από πάνω.

READ  Peter Politz | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές

Ο Ζβέρεφ εδραίωσε τη λαβή του στον αγώνα και κέρδισε το δεύτερο σετ σε 29 λεπτά, κερδίζοντας το στο δεύτερο σετ του με ένα άγριο φορχαντ.

Ο Altmaier αρνήθηκε να τρομοκρατηθεί από τον κορυφαίο του αντίπαλο και έσπασε το τρίτο σετ όταν ο Zverev εκτέλεσε μια κεφαλιά στα δίχτυα.

Όμως το αουτσάιντερ έπαιξε χαλαρά χτυπήματα και επανέφερε το break στο 4-4.

Ο Zverev κράτησε τρία match points στο 12ο game, αλλά ο Altmaier τα πολέμησε όλα και το τέταρτο με ένα δυνατό σερβίς για να αναγκάσει το τάι μπρέικ.

Ο Ζβέρεφ πέρασε από το τάι μπρέικ για να φέρει άλλους πέντε πόντους πριν τους βγάλει σε δύο ώρες και 38 λεπτά.

Ο Ζβέρεφ, ο οποίος έφτασε στους ημιτελικούς στη Μελβούρνη το 2020 προτού νικήσει τον Ντόμινικ Τιμ, κέρδισε έξι τίτλους στο single πέρυσι μαζί με ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Ζβέρεφ έφτασε και στους ημιτελικούς του French Open και του US Open, χάνοντας σε αγώνες πέντε σετ από τους Τσιτσιπά και Τζόκοβιτς.

Παρά το ταλέντο του, ο Γερμανός έφτασε μόνο σε έναν τελικό Grand Slam – το US Open το 2020, χάνοντας το προβάδισμά του σε δύο σετ έναντι του Thiem.

Ο Γερμανός παίκτης ολοκλήρωσε επίσης τη χρονιά νικώντας τον Μεντβέντεφ στους τελικούς του ATP. – Πρακτορείο France Press