Ο Κάρλος Αλκαράζ δεν ενοχλεί. 3 Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Ισπανός Carlos Alcaraz πανηγυρίζει αφού νίκησε τον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του US Open 2021. (Timothy A. Clary/AFP/Getty Images)

Ο Carlos Alcaraz ήρθε με μια τεράστια ιστορική ανατροπή το απόγευμα της Παρασκευής στο στάδιο Arthur Ashe, επιβιώνοντας από ένα άλλο διάλειμμα στο μπάνιο για να το βγάλει ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Αλκαράζ έριξε τον Νο 3 Τσιτσιπά 6-3, 4-6, 7-6 (7-2), 0-6, 7-6 (7-5) σε αγώνα του τρίτου γύρου, καθιστώντας τον 18χρονο τον νεότερο παίκτη που νίκησε τον κορυφαίο στον κόσμο 3 παίκτες στο US Open από το 1973.

Η νίκη πυροδότησε μια τεράστια γιορτή για τον νεαρό Ισπανό παίκτη στο γήπεδο. Είναι πλέον ο πιο μακρινός που έχει αγωνιστεί ποτέ σε ένα Grand Slam, κερδίζοντας τον πρώτο του αγώνα Top 5.

[It’s winning season: Create or join a Yahoo Fantasy Football league today]

Ο Τσιτσιπάς φώναξε μετά το διάλειμμα του μπάνιου

Ο Αλ-Καρζ πήρε τον έλεγχο του αγώνα νωρίς και προηγήθηκε με 2-1 αφού κέρδισε το τάι μπρέικ του τρίτου σετ. Thenταν τότε, σε μια χορωδία από οπαδούς, που ο Έλληνας σταρ έκανε ένα ακόμη διάλειμμα στο μπάνιο – κάτι που επικρίθηκε νωρίτερα στο τουρνουά από τον Andy Murray και άλλους.

Όταν επέστρεψε στο γήπεδο μετά από σχεδόν πέντε λεπτά, ο Τσιτσιπάς έλαμψε στο τέταρτο σετ με 6-0 για να γυρίσει τα πράγματα πίσω.

Ο Μάρεϊ επέκρινε τον Τσιτσιπά μετά τον αγώνα του πρώτου γύρου, στον οποίο ο Τσιτσιπάς νίκησε αργά τον Μάρεϊ. Ο Τσιτσιπάς έκανε ένα διάλειμμα μεταξύ του τέταρτου και του πέμπτου σετ σε έναν αγώνα που κράτησε σχεδόν πέντε ώρες.

READ  Ο Μίλτος Τεντόγλου κερδίζει το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο Μάρεϊ παραπονέθηκε στον διαιτητή της καρέκλας κατά τη διάρκεια του διαλείμματος πριν «Ξύπνα!» Φώναξε στον Τσιτσιπά. μετά την επιστροφή του Στο δικαστήριο μόνο για να καθίσω και να πιω νερό στον πάγκο.

«Είναι μόνο απογοητευτικό γιατί πιστεύω ότι επηρέασε την έκβαση του αγώνα». Είπε ο Μάρεϊ μετά τον αγώνα. «Δεν λέω ότι κέρδισα απαραιτήτως αυτό το ματς, αλλά είχε αντίκτυπο σε ό, τι συνέβαινε μετά από αυτά τα διαλείμματα.

“Τον βαθμολογώ πολύ. Νομίζω ότι είναι ένας σπουδαίος παίκτης. Νομίζω ότι είναι υπέροχος στο παιχνίδι, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο για αυτά τα πράγματα και έχω χάσει τον σεβασμό του”.

Ο Τσιτσιπάς αρνήθηκε τους ισχυρισμούς ότι εξαπάτησε χρησιμοποιώντας διαλείμματα στο μπάνιο, χωρίς να του επιτρέψει την πρόσβαση επειδή πήρε άλλη Παρασκευή.

Αν και φαινόταν να ανακτά την ορμή του μετά από ένα διάλειμμα, αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Αλκαράζ επέζησε ενός τάι μπρέικ στο τελευταίο σετ για να πάρει τον αγώνα και να φτάσει στον τέταρτο γύρο του τουρνουά.

“[His] Η ταχύτητα της μπάλας ήταν απίστευτη », είπε ο Τσιτσιπάς για τον Αλκαράζ, μέσω του Christopher Cleary των New York TimesΤο “Δεν έχω δει ποτέ κανέναν να χτυπάει τόσο δυνατά τη μπάλα … θα μπορούσε να είναι υποψήφιος για τίτλους Grand Slam και έχει το παιχνίδι να είναι εκεί”.

Την επόμενη φορά που ο Αλκαράζ θα συναντηθεί με τον Γερμανό Πέτερ Γιόχοβτσικ. Ο Γερμανός νίκησε τον Ελβετό Henri Laksonen νωρίτερα την Παρασκευή με 3-6 6-3 6-1 6-4.