Ο Καναδός Αντρεέσκου κέρδισε τον Μπαρέζας Ντίαζ και έφτασε στον τρίτο γύρο του Ιταλικού Όπεν

Η Bianca Andreescu προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Italian Open την Τετάρτη, ενώ η Καναδή Leila Fernandez έχασε τον αγώνα της στον δεύτερο γύρο.

Η Andreescu προκρίθηκε με 6-3, 7-6 (4) επί της Ισπανίδας Nuria Barezas-Diaz καθώς προκρίθηκε στους 16 τελευταίους του WTA 1000 για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα.

Αργότερα, ο Fernandez έχασε την απόφασή του από κοντά με 4-6, 6-3, 7-6 (2) από τη Ρωσίδα Daria Kasatkina.

Ο Αντρεέσκου κέρδισε το 61,4 τοις εκατό των πόντων σέρβις του, σε σύγκριση με το 53,6 τοις εκατό για τον Μπαρέζας Ντίαζ.

Την επόμενη φορά, ο Andreescu θα συναντήσει την Κροάτισσα Petra Martic στο τουρνουά του χωμάτινου γηπέδου. Θα είναι η πρώτη συνάντηση μεταξύ των παικτών.

Παρακολουθήστε | Ο Αντρεέσκου μετατρέπει τον Μπαρέζας Ντίαζ στον τρίτο γύρο:

Ο Αντρεέσκου λάμπει στους 16 του Ιταλικού Όπεν

Η Bianca Andreescu από τη Mississauga του Οντάριο προκρίθηκε στους 16 του Ιταλικού Όπεν επικρατώντας 6-3, 7-6 (4) επί της Ισπανίδας Nuria Barezas Diaz. 3:06

Ο Ναδάλ κάνει μια γρήγορη δουλειά με τον Ίσνερ

Μια φορά είναι αρκετή όταν πρόκειται να κερδίσεις τον Ραφαέλ Ναδάλ σε χωμάτινο γήπεδο.

Σε όλη του την καριέρα, ο Ναδάλ δεν έχει χάσει συνεχόμενα παιχνίδια στην επιφάνεια που προτιμούσε και ο Ισπανός επέκτεινε αυτό το τέλειο ρεκόρ νικώντας τον John Isner με 6-3, 6-1 για να φτάσει στον τρίτο γύρο του Italian Open.

Ο Ναδάλ ερχόταν από μια ήττα από τον 19χρονο Κάρλος Αλκαράζ στους προημιτελικούς του Open Madrid την περασμένη εβδομάδα. Μετά το πρώτο παιχνίδι του πρώτου γύρου, βελτιώθηκε σε 44-0 σε αγώνες στο χώμα μετά από μια ήττα στην ταράτσα.

READ  Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Μόντε Κάρλο Μάστερ

Ίσως το πιο σημαντικό, ο Ναδάλ έχει ανακτήσει λίγη αυτοπεποίθηση καθώς επιστρέφει από ένα κάταγμα πλευρών που τον κράτησε εκτός για έξι εβδομάδες πριν από το τουρνουά στη Μαδρίτη.

Ενώ προφανώς θα ήθελε να προσθέσει στο σύνολο του ρεκόρ του με 10 τίτλους Ιταλικού Όπεν, ο μεγαλύτερος στόχος του Ναδάλ είναι να ανακτήσει το κορυφαίο επίπεδό του εγκαίρως για το Γαλλικό Όπεν, το οποίο ξεκινά σε λιγότερο από δύο εβδομάδες. Ο Ναδάλ κέρδισε τους 13 από τους 21 τίτλους Grand Slam στο Roland Garros.

Το ματς με τον Ίσνερ ουσιαστικά κρίθηκε σε ένα μικρό διάστημα.

Ο Ναδάλ δυσκολεύτηκε στο 3-3 στο πρώτο σετ, έχασε ένα φορ και στη συνέχεια έκανε διπλό σφάλμα για να βάλει μπρέικ πόιντ Ίσνερ. Όμως ο Αμερικανός έκανε μη καταναγκαστικά λάθη τόσο στην ευκαιρία του να σπάσει το όριο, όσο και στον Ναδάλ άντεξε στο τέλος.

Στο επόμενο ματς, ο Ναδάλ έσπασε τον Ίσνερ όταν ο Αμερικανός 10 ποδιών αστόχησε σε ένα δυνατό λάκτισμα με φόρεχαντ στα δίχτυα. Στη συνέχεια, ο Nadal κράτησε την αγάπη για να ολοκληρώσει το πρώτο σετ και έσπασε τον Isner στον εναρκτήριο αγώνα του δεύτερου σετ.

«Τελείωσα καλύτερα από ό,τι ξεκίνησα – χωρίς αμφιβολία», είπε ο Ναδάλ. “Είχε κάποιες ευκαιρίες να επιστρέψει. Ήμουν στα χέρια του εκείνη τη στιγμή. Ευτυχώς που έχασε εκείνα τα σουτ”.

READ  Η Ελληνοαμερικανίδα παλαίστρια Ελένη Μαρούλη κατακτά το χάλκινο στο Τόκιο

Στη συνέχεια, ο Shapovalov θα αντιμετωπίσει τον Καναδό

Στη συνέχεια, ο Nadal συναντά τον Καναδό Denis Shapovalov, ο οποίος τον κέρδισε στο ίδιο στάδιο πέρυσι σε μια εξαντλητική νίκη σε τρία σετ, καθώς ο Ισπανός έσωσε δύο πόντους αγώνα.

«Πολύ τυχερός», είπε ο Ναδάλ, αναφερόμενος στα παιχνίδια του Σαποβάλοφ πέρυσι. “Ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι. Πρέπει να παίξω καλύτερα από σήμερα”.

Ο δεύτερος σερί Αλεξάντερ Ζβέρεφ, τον οποίο έχασε ο Αλκαράζ στον τελικό της Μαδρίτης της Κυριακής, κέρδισε τον Σεμπάστιαν Μπαέζ με 7-6 (6) 6-3 για να τερματίσει το νικηφόρο σερί της Αργεντινής που προκρίνεται σε οκτώ συνεχόμενους αγώνες.

Στο τουρνουά γυναικών, η ημιτελικός του Γαλλικού Όπεν 2019 Amanda Anisimova απέκλεισε τη χρυσή Ολυμπιονίκη Belinda Bencic με 7-6 (5), 6-1 και η Κροατία Petra Martic κέρδισε την πέμπτη θέση Anett Kontaveit με 6-2 6-3.

Η φιναλίστ Jessica Pegula προχώρησε στη Μαδρίτη όταν η Anilina Kalinina αποχώρησε πριν από τον αγώνα με τραυματισμό στο άνω μέρος της πλάτης. Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει την τρίτη αμερικανίδα Αρίνα Σαμπαλένκα.

ξύστε τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έσωσε δύο ματς για να πάρει το προβάδισμα.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-3 5-7 7-6 (4) αλλά παραπαίει αφού ο Βούλγαρος βρήκε ξαφνικά το αυλάκι του στο δεύτερο σετ.

Ο Ντιμιτρόφ εξερράγη από αγάπη όταν ο Τσιτσιπάς έπαιζε το ματς και κέρδισε τέσσερα σερί παιχνίδια για να περάσει στο τρίτο σετ.

Ο Ντιμιτρόφ πήρε match points 5-4, 6-5 στο καθοριστικό σετ, αλλά ο Έλληνας τέταρτος σπόρος έσωσε και τους δύο και ανάγκασε το τάι μπρέικ, προηγούμενος με 5-0 πριν σφραγίσει το προβάδισμα.

READ  Ο εκπρόσωπος Πελεράκης τιμά την εικοστή εκατοστή επέτειο της Ελλάδας στην Ουάσινγκτον

«Απίστευτος αγώνας, είμαι πολύ χαρούμενος που μπόρεσα να ξεπεράσω αυτό το εμπόδιο», είπε ο Τσιτσιπάς. «Ο Γκρέγκορ έπαιξε πολύ καλά και πέρασα δύσκολα στο γήπεδο.

«Το γεγονός ότι μπόρεσα να τα αντιμετωπίσω όλα αυτά και να επιστρέψω δυνατός στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ ήταν ένας πολύ καλός τρόπος για να επανορθώσω τον εαυτό μου».

Ο δεύτερος σετ Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος έχασε στον τελικό της Μαδρίτης το Σαββατοκύριακο, προκρίθηκε στους «16» αφού νίκησε τον Αργεντινό Σεμπάστιαν Μπαέζ με 7-6 (6), 6-3.