Ο Μάρεϊ αντιμετωπίζει τον Τσιτσιπά στον πρώτο προημιτελικό μετά από έξι μήνες

Δημοσιεύτηκε στο 10 Ιουνίου 2022 07:03 π.μ

Ο Άντι Μάρεϊ νίκησε τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ με 6-3, 7-6 (7/4) στο τουρνουά χλοοτάπητα της Στουτγάρδης.

Στουτγκάρδη (AFP) – Ο Άντι Μάρεϊ έφτασε στον πρώτο του αγώνα στον προημιτελικό μετά από έξι μήνες, την Πέμπτη, καθώς ο βρετανός που δεν έχει νικήσει τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ με 6-3, 7-6 (7/4) στο Πρωτάθλημα της Στουτγάρδης στο χορτάρι.

Ο Μάρεϊ κέρδισε το πρώτο σετ επί του αντιπάλου του από τον Καζάκο, αλλά έπρεπε να χάσει 5-2 στο δεύτερο σετ για να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο πρώην νούμερο ένα του κόσμου είπε ότι η αυτοπεποίθησή του βελτιωνόταν μετά τη νίκη του επί της Publik σε μία ώρα και τρία τέταρτα.

«Είναι καλό που επιστρέφουμε σε αυτό το στάδιο», είπε ο Μάρεϊ, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον κορυφαίο Στέφανο Τσιτσιπά για μια θέση στα ημιτελικά.

«Ήταν μια σταθερή νίκη και θα προσπαθήσω να προκριθώ στα ημιτελικά.

«Όταν ήμουν στο δεύτερο σετ ήταν απογοητευτικό, σκεφτόμουν τι θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά.

“Έβγαλε μερικά υπέροχα σουτ – αλλά μερικά δεν ήταν για να τον διδάξουν. Τα πολλαπλά σουτ που έπεσαν ήταν απροσδόκητα.”

Η τελευταία εμφάνιση του Μάρεϊ στον προημιτελικό ήταν τον Ιανουάριο, όταν έφτασε στον τελικό του Σίδνεϊ.

Μια νίκη επί του Τσιτσιπά την Παρασκευή θα ωθούσε τον 35χρονο πιο κοντά στην επιστροφή στο top 50 για πρώτη φορά μετά από περισσότερα από τέσσερα χρόνια.

Ο Τσιτσιπάς έμαθε τον πρώην πρωταθλητή του Swiss Open, Dominic Stricker με 6-3 6-4, σε έναν αγώνα που διακόπηκε από τη βροχή και ο Έλληνας προκρίθηκε με 2-0.

READ  Ο Έλληνας Πετρονιάς προκρίνεται στους τελικούς των Ολυμπιακών δακτυλίων στο Τόκιο

Το νούμερο πέντε του κόσμου Τσιτσιπάς κέρδισε τον μοναδικό προηγούμενο αγώνα του με τον Μάρεϊ τον περασμένο Αύγουστο στον πρώτο γύρο του US Open σε μια μονομαχία πέντε σετ.

Παίζοντας σε μπαλαντέρ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει τέσσερις άσσους προς εννέα για τον 200 της παγκόσμιας κατάταξης Stryker, αλλά έσπασε δύο φορές τον 19χρονο.

«Το παιχνίδι μου είναι σχεδιασμένο για χορτάρι», είπε ο Τσιτσιπάς, «και μπορώ να πετύχω 100 τοις εκατό καλά αποτελέσματα σε αυτή την επιφάνεια». «Αλλά μπορεί να πάρει λίγο χρόνο.

«Θέλω να αξιοποιήσω στο έπακρο το παιχνίδι μου και να το ωθήσω στα άκρα».

Ο 23χρονος, ο οποίος έχει χάσει στον πρώτο γύρο σε τρεις από τους τέσσερις αγώνες του στο Wimbledon, είπε ότι ο Μάρεϊ θα ήταν ένας δύσκολος αντίπαλος στο γερμανικό χόρτο.

Ο Έλληνας παίκτης είπε: “Ο Άντι είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες του χόρτου. Βγήκε τραυματίας αλλά είχε κάποιες καλές νίκες απέναντι σε κάποιους συμπαίκτες μου”.

«Το παιχνίδι του είναι σίγουρα εκεί, είναι ένα από τα φαβορί εδώ.

«Είχε πολλούς αγώνες στο χορτάρι και πολλές καλές νίκες».

Ο Νικ Κύργιος χρειάστηκε σχεδόν δύο ώρες για να νικήσει τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι από τη Γεωργία με 6-7 (4/7), 6-4, 6-3 σε δροσερές βραδινές θερμοκρασίες, αφού η βροχή καθυστέρησε ξανά.

Ο Αυστραλός, ο οποίος είπε ότι περιορίζει τη σεζόν του σε 10 ή 12 πρωταθλήματα, ήταν περήφανος για τον τρόπο που αντέδρασε.

«Είμαι περήφανος για τον τρόπο που έπαιζα, έπρεπε να αντιμετωπίσω πολλά πράγματα εκτός γηπέδου (θέματα αποσκευών στο αεροπλάνο, καθυστερήσεις βροχής)», είπε.

«Ήταν μια δύσκολη μέρα, αλλά άντεξα, έβαλα το κεφάλι κάτω, δεν ήταν εύκολο.

READ  Πέθανε σε ηλικία 77 ετών ο πρώην Hawks de Hawk, Hall of Famer, Claude Humphrey

«Ο Μπασιλασβίλι είναι δυνατός αντίπαλος, για κάποιο λόγο κατετάγη στην 25η θέση».

Την Παρασκευή ο Κύργιος θα παίξει με τον Ούγγρο Μάρτον Φούκοβιτς, ο οποίος νίκησε με 7-5, 6-7 (7/9), 6-3 τον Χούμπερτ Χούρκας.