Ο Ρούμπλ νίκησε τον Τσιτσιπά και φτάνει στον τελικό του Ρότερνταμ

Dossier – Ο Ρώσος Andrei Rublev επέστρεψε τη μπάλα στον βρετανικό Andy Murray την τρίτη ημέρα του αγώνα ABN AMRO ATP World Tennis Championship στο Ρότερνταμ στις 3 Μαρτίου 2021 (Φωτογραφία από Queen Soek / ANP / AFP) / Ολλανδία έξοδος

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά 6-3 7-6 (7/2) το Σάββατο για να προχωρήσει στον τελικό στο Ρότερνταμ και να επεκτείνει τη νικηφόρα σειρά του στα γεγονότα ATP 500 σε 19 αγώνες.

Ο τέταρτος σπόρος Ρούμπλεφ έσπασε τον Τσιτσιπά δύο φορές στο αρχικό σετ και έβαλε τον Έλληνα δεύτερο σπόρο με ισοπαλία για να εξασφαλίσει μια νίκη σε 97 λεπτά.

Ο Rublev, που προκρίθηκε για τέταρτη συνεχόμενη τελική στο ATP 500, θα αντιμετωπίσει τον Marton Foxovic την Κυριακή αφού η Ουγγαρία νίκησε τον Purna Koric 6-4 6-1 στους προκριματικούς.

Ο Rublev, που κατατάσσεται όγδοος στον κόσμο, ανταγωνίζεται για τον όγδοο τίτλο καριέρας του. Ο Ρώσος κατέχει ρεκόρ 7-2 στους τελικούς γύρου επιπέδου.

“(Παίζω τένις) για να παίξω στο καλύτερο επίπεδο, να παίξω στα καλύτερα τουρνουά, να προσπαθήσω να αγωνιστώ, μετά να πάμε βαθύτερα και να προσπαθήσω να το κερδίσω”, δήλωσε ο Ρούμπλεφ.

“Ο τελικός είναι πάντα ξεχωριστός, οπότε θα δοκιμάσω το καλύτερο αύριο.”