Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποσύρεται από τους τελικούς ATP λόγω τραυματισμού στον αγκώνα, ο Κάμερον Νούρι αντικαθιστά τον Έλληνα σταρ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικητής της διοργάνωσης του 2019, έχασε τον εναρκτήριο αγώνα του από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ και αποχώρησε από το τουρνουά μετά από ισοπαλία. Θα τον αντικαταστήσει ο Βρετανός Κάμερον Νόρι, 12ος στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Στεφανής Τσιτσιπάς τραυματίστηκε μετά την αποχώρησή του από τον δεύτερο γύρο του Paris Masters στις αρχές του μήνα. (Φωτογραφία AP)

Καλύτερες στιγμές

• Ο Τσιτσιπάς έχασε με 6-4, 6-4 από τον Ρούμπλεφ στον πρώτο του αγώνα
  • Ο Τσιτσιπάς ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό από την αποχώρησή του από τον δεύτερο γύρο του Paris Masters
  • Η απόσυρση ακολουθεί την αποχώρηση του Ματέο Μπερετίνι την Τρίτη

Το νούμερο τέσσερα του κόσμου Στέφανος Τσιτσιπάς αποσύρθηκε από τους τελικούς του ATP μετά από τραυματισμό στον αγκώνα, ανακοίνωσαν οι διοργανωτές την Τετάρτη, για να αντικατασταθεί από το Νο. 12 της Βρετανίας στον κόσμο. Η αποχώρηση του Τσιτσιπά έρχεται μετά την αποχώρηση του Ματέο Μπερετίνι από το τουρνουά με τραυματισμό στην κοιλιακή χώρα και αντικαταστάθηκε από τον Γιανίκ Σενέρ.

Ο Τσιτσιπάς, ο νικητής του πρωταθλήματος 2019, έχασε με 6-4 6-4 από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ στον αγώνα του με πράσινους ομίλους τη Δευτέρα και ήταν προγραμματισμένο να αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ στην επόμενη αναμέτρησή του.

Ωστόσο, η ATP είπε ότι ο Έλληνας, τέταρτος στην παγκόσμια κατάταξη, είχε τραυματιστεί στον δεξιό αγκώνα και δεν θα παίξει κανέναν άλλο ρόλο στο τουρνουά του Τορίνο.

Ο Βρετανός Cameron Norrie, που βρίσκεται στη 12η θέση στον κόσμο, θα αντικαταστήσει τον Τσιτσιπά, ο οποίος παλεύει με έναν τραυματισμό από τότε που αποσύρθηκε από τον δεύτερο γύρο του Paris Masters στις αρχές του μήνα.

READ  Ο Rob Gronkowski σπρώχνει τον Tom Brady για έναν άξιο νέο τίτλο μετά το 'Gronk' Life

Νωρίτερα, ο πρωταθλητής του 2018 Alexander Zverev κέρδισε όταν ο Ιταλός τοπικός παίκτης Berrettini αποσύρθηκε νωρίς στο δεύτερο σετ με εμφανή τραυματισμό στην κοιλιά.

Ο Ζβέρεφ κέρδισε το πρώτο σετ με 7-6 (7) και προηγήθηκε με 1-0 στο δεύτερο όταν ο Μπερετίνι έριξε τη ρακέτα του στο πάτωμα, καλύπτοντας το πρόσωπό του και υποκλινόμενος με εμφανή πόνο.

Κάντε κλικ εδώ για την πλήρη κάλυψη του IndiaToday.in για την πανδημία του κοροναϊού.