Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νικά τον Άντι Μάρεϊ σε πέντε σετ στο US Open – Greek City Times

Ο τρίτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς αναγκάστηκε να αγωνιστεί τη Δευτέρα καθώς νίκησε τον πρώην Νο 1 του κόσμου Άντι Μάρεϊ με 2-6, 7-6 (7), 3-6, 6-3 για να φτάσει στον δεύτερο γύρο στις ΗΠΑ. 6-4. Ως Open ξεκίνησε την αναζήτησή του για τον πρώτο του σημαντικό τίτλο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος τώρα έχει 49 νίκες στο Tour φέτος, έσωσε δύο πόντους σετ στα 4/6 στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, πριν προχωρήσει σε τέσσερις ώρες και 48 λεπτά, δύο σετ για αγάπη. πηγαίνει προς τα κάτω. Το

«Δεν είναι εύκολο», είπε ο Τσιτσιπάς στη συνέντευξή του στο δικαστήριο. «Έπρεπε να θυσιάσω πολλά για να επιστρέψω. Νομίζω ότι το κλίμα σήμερα ήταν υπέροχο με πολύ θετικό τένις. Το πλήθος της Νέας Υόρκης θεωρείται ένα από τα καλύτερα πλήθη στον κόσμο. Το γεγονός ότι είμαστε εδώ σήμερα είναι σε θέση να ανταγωνιστεί την αστραπή που περιμέναμε. “

Ο 3ος στην κατάταξη FedEx ATP, ο Τσιτσιπάς απόλαυσε μια ισχυρή εξόρμηση στη Βόρεια Αμερική στο σκληρό γήπεδο για να φτάσει στον ημιτελικό στο Τορόντο και το Σινσινάτι αυτόν τον μήνα.
Ο Άντι Μάρεϊ ήταν έξαλλος προς το τέλος της ήττας του στον πρώτο γύρο από τον Νο. 3 Στέφανο Τσιτσιπά τη Δευτέρα – και στη συνέχεια – αυτό που είδε ως ένα ανεξήγητα μεγάλο διάλειμμα στο μπάνιο πριν από το αποφασιστικό πέμπτο σετ. Ο Τσιτσιπάς έκανε επίσης ιατρικό τάιμ άουτ μετά την ήττα από τον Μάρεϊ στο τρίτο σετ, ώστε οι προπονητές να εστιάσουν στον τραυματισμό στο πόδι.

Αμέσως μετά το διάλειμμα του μπάνιου, που έγινε περίπου στα οκτώ λεπτά, ο Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του Μάρεϊ και κέρδισε με 2-6, 7-6 (9-7), 3-6, 6-3, 6-4. Ο Μάρεϊ παραπονέθηκε δυνατά στον διαιτητή της καρέκλας για αυτό κατά το πέμπτο σετ και μετά το ματς προσφέρθηκε να σφίξει τα χέρια με ένα παγωμένο πάνω από το δίχτυ.

READ  Οι ΗΠΑ ανελκυστήρες «δεν ταξιδεύουν» προειδοποίηση για τον Καναδά, το Μεξικό, μεγάλο μέρος της Ευρώπης Νέα

Ακόμη και μετά από ψύξη για λίγο στα αποδυτήρια, ο Μάρεϊ δεν δίστασε να απορρίψει τη στρατηγική του Τσιτσιπά.

«Είναι απλά απογοητευτικό γιατί πιστεύω ότι επηρέασε την έκβαση του αγώνα», είπε ο Μάρεϊ. “Δεν λέω ότι σίγουρα θα κερδίσω αυτόν τον αγώνα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που συνέβη μετά από αυτά τα διαλείμματα. Νομίζω ότι είναι ένας φανταστικός παίκτης. Νομίζω ότι είναι εξαιρετικός για το παιχνίδι. Αλλά έχω απολύτως μηδενικό χρόνο για αυτά τα πράγματα και Έχασα τον σεβασμό γι ‘αυτό ».

Στα μέσα του πέμπτου σετ, με 0-2 κάτω, ο Μάρεϊ έχασε την ψυχραιμία του και επιτέθηκε στον επόπτη Τζέρι Άρμστρονγκ, ο οποίος καθόταν στην πρώτη σειρά. “Για 20 λεπτά κάθε φορά!” Ο Μάρεϊ παραπονέθηκε. “Η τουαλέτα είναι εκεί. Τι κάνει εκεί; Τόσο καιρό δεν μπόρεσα να πάω στην τουαλέτα ούτε μια φορά”, είπε ένας απογοητευμένος Μάρεϊ.