Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Μόντε Κάρλο Μάστερ

Ο τέταρτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς, τερμάτισε τέταρτος στο Μόντε Κάρλο Masters 1000, νίκησε τον Κρίστιαν Γκάρεν στον Γύρο 16 της Πέμπτης 6-3 6-4 και θα παίξει στον προημιτελικό εναντίον του Αλέξανδρου Νταβίντοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς χτύπησε 17 προς τα εμπρός και κέρδισε το 75% των καθαρών πόντων του (15/20) για να φτάσει στον προημιτελικό σε μία ώρα και 40 λεπτά.

Σε έναν αγώνα μαραθωνίου 15 λεπτών με σκορ 4-3 στο πρώτο σετ, ο Έλληνας ανέβηκε στην κορυφή του αγώνα, νικώντας δύο γείτονες στον αγώνα. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πετύχει μια καλή σειρά νικών στο τέλος του πρώτου γκρουπ και στην αρχή του δεύτερου σετ για να υπερισχύσει του αντιπάλου του.

Φωτογραφία: CORINNE DUBREUIL / ATP Tour

Ο Τσιτσιπάς εξήγαγε αρκετά λάθη από τον Garin, και μετά από ένα καθυστερημένο διάλειμμα στο σετ, γύρισε το πρώτο του σημείο αγώνα με μια ισχυρή κεφαλίδα στο δίχτυ.

«Ήταν μια πολύ δύσκολη δουλειά». Ο Τσιτσιπάς είπε σε μια συνέντευξη μετά τον αγώνα, «Ο Christian έπαιξε καλά τένις και είχε μια δύσκολη στιγμή στο γήπεδο. Έμεινα ήρεμος και επικεντρώθηκε καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα.

“Φαίνεται ότι τα πράγματα δεν πηγαίνουν προς το τέλος του δεύτερου σετ, αλλά έφυγα και άφησα τα δακτυλικά μου αποτυπώματα. Τα πράγματα πήγαν καλά. Παλέψα. [and] Έβαλα τις καλύτερες επιδόσεις μου εκεί. Δημιούργησα πολλές ευκαιρίες χτυπώντας μου μπροστά και νομίζω ότι η αποστολή μου έχει αποδώσει. “

Ο Στέφανος Τσέτσιπας συνεχίζει να κυνηγά τον πρώτο του τίτλο φέτος.

READ  Ο Γεωργιανός που πυροβόλησε τον Έλληνα Ορθόδοξο ιερέα στη Λυών ήταν ζηλότυπος: Ο ιερέας ήταν ο εραστής της γυναίκας του, μιας Ρωσίδας -