Ο Τσιτσιπάς γίνεται ο πρώτος Έλληνας που έφτασε στον τελικό του Grand Slam στο French Open for TV

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς γιορτάζει αφού νίκησε τον Γερμανό Αλέξανδρο Zverev κατά τη διάρκεια του ημιτελικού ανδρικού σινγκλ την 13η ημέρα του Γαλλικού Open 2021 Roland Garros στο Παρίσι στις 11 Ιουνίου 2021. Anne-Christine POUJOULAT / AFP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος Έλληνας παίκτης που έφτασε στον τελικό του Grand Slam την Παρασκευή όταν νίκησε τον Γερμανό Alexander Zverev σε έναν αγωνιστικό αγώνα πέντε σετ στο Γαλλικό Όπεν.

Ο πέμπτος σπόρος Τσιτσιπάς κέρδισε 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3 και θα αντιμετωπίσει 13 φορές τον πρωταθλητή Ραφαέλ Ναντάλ ή τον παγκόσμιο νούμερο ένα Νοβάκ Τζόκοβιτς στον αγώνα του τουρνουά.

Ωστόσο, το έργο του 22χρονου θα μειωθεί την Κυριακή – είναι 2-7 εναντίον του Nadal και 2-5 παίζει με τον Djokovic.

«Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι ρίζες μου, ένα μικρό μέρος έξω από την Αθήνα όπου ονειρευόμουν να παίξω στη μεγάλη σκηνή στο Γαλλικό Όπεν», είπε ο Τσιτσιπάς με δάκρυα καθώς μπήκε στον πρώτο του τελικό Grand Slam, παίρνοντας ένα πέμπτο σημείο του αγώνα .

«Ήταν τόσο νευρικό, τόσο έντονο, επέζησα. Πήγα εκεί έξω και αγωνίστηκα. Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά, είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην καριέρα μου μέχρι τώρα».

Ο Τσιτσιπάς είχε προβάδισμα καριέρας 5-2 έναντι του Ζβέβερφ στους ημιτελικούς και ήταν ο πρώτος που έριξε με το μοναδικό διάλειμμα του πρώτου σετ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο δυνατός Έλληνας δεν εγκατέλειψε ούτε ένα σημείο διακοπής, αν και σε ένα σημάδι καλών περιθωρίων, ο Τσιτσιπάς είχε μόνο έναν νικητή.

Ο Zverev προχώρησε 3-0 στο δεύτερο σετ, και προσπαθεί να γίνει ο πρώτος Γερμανός παίκτης από τον Michael Stitch το 1996 και να φτάσει στον τελικό στο Παρίσι.

Ωστόσο, η ψυχραιμία του Τσιτσιπά τον έβλεπε έξι συνεχόμενα παιχνίδια για να προχωρήσει δύο σετ.

READ  Vanessa Rawls Kids: Γυμνάσιο Πλήρης | Περιφερειακός τρόπος ζωής | Τρόπος ζωής

Ο Έλληνας είχε φτάσει στους ημιτελικούς πιο έντονα αφού νίκησε τρεις σπόρους παίκτες για να φτάσει τόσο μακριά.

Ο Zverev χρειάστηκε πέντε σετ για να νικήσει τον 152ο σπόρο Oscar Otti στον πρώτο γύρο και δεν είχε αντιμετωπίσει κανέναν παίκτη στην κορυφή των 45 πριν από την Παρασκευή.

Όμως ο Zverev έκοψε ένα διάλειμμα στο τρίτο παιχνίδι του τρίτου σετ και το υποστήριξε αυτή τη φορά, παρά την έντονη φωνή του διαιτητή για μια αμφισβητούμενη τηλεφωνική κλήση.

Ο τώρα 24χρονος Γερμανός με κίνητρο έσπασε το άνοιγμα του τέταρτου σετ και έδεσε στους ημιτελικούς στο 10ο παιχνίδι στο πίσω μέρος μιας βάναυσης 27 βολών.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έπαιξε στους ημιτελικούς για τρίτη συνεχόμενη φορά στο Γκραντ Σλαμ, έσωσε αποφασιστικά τρεις πόντους διακοπής στο πρώτο παιχνίδι από τη θέση του πλέι οφ.

Αξιοποιώντας στο έπακρο τη διαφυγή, ο Γερμανός έσπασε το 3-1 και γρήγορα κέρδισε ένα πλεονέκτημα 4-1.

Και στον όγδοο αγώνα 10 λεπτών, ο Zverev έσωσε τέσσερις πόντους, ο δεύτερος με ένα λάκτισμα και ο τρίτος με κεφαλίδα.

Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς κράτησε το δροσερό του και ισχυρίστηκε νίκη μετά από περισσότερες από τρεισήμισι ώρες στο γήπεδο με όγδοη κεφαλίδα στον αγώνα.