Ο Τσιτσιπάς δίνει προβάδισμα 2-0 στην Team Europe

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάθεται στη θέση του διαιτητή κατά τη διάρκεια της εξαιρετικά δημοφιλής ανοιχτής προπόνησης στο Laver Cup του Λονδίνου το απόγευμα της Πέμπτης, η οποία παρουσίαζε μια εμβληματική σκηνή του Ρότζερ Φέντερερ και του Ραφαέλ Ναδάλ να ανταλλάσσουν εγκεφαλικά με τον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Άντι Μάρεϊ.

Την Παρασκευή, ο Έλληνας δεν σημείωσε το σκορ, αλλά έβαλε τις βολές στο άνοιγμα του στο Ο2.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν με 6-2, 6-1 σε μία ώρα και 16 λεπτά για να σημειώσει μια άψογη νίκη με 3-0 στο Laver Cup single.

Το αποτέλεσμα έδωσε στην Team Europe ένα προβάδισμα 2–0 μετά την απογευματινή περίοδο της πρώτης ημέρας.

Κάνουμε ένα καλό ξεκίνημα», είπε ο Τσιτσιπάς. «Τα πάμε πολύ καλά όσον αφορά την κατανόηση των στόχων μας αυτή την εβδομάδα. Έχουμε μια ισχυρή σύνθεση παικτών, πολλοί από τους οποίους προκρίθηκαν ως θρύλοι του αθλήματός μας.

Έχοντας ποτέ κερδίσει το Laver Cup στις τελευταίες τέσσερις εκδόσεις, ο παγκόσμιος αρχηγός της ομάδας John McEnroe είπε ότι το κίνητρο δεν θα ήταν πρόβλημα.

Αλλά τη στιγμή που ξεκίνησε η επιτυχία του Casper Roode με 6-4 5-7 10-7 επί του Jack Sock, ο Τσιτσιπάς έσπασε νωρίς από τον Schwartzman και προηγήθηκε 2-0.

Ο Ντιέγκο Σβάρτζμαν της Team World κάνει ένα φαρδύ φορ εναντίον του Στέφανου Τσιτσιπά.

Ο Sock ανακάμπτει για να επιβάλει μια συναρπαστική κορύφωση, ωστόσο ο Schwartzman δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει την κάλυψη όλων των γηπέδων του αντιπάλου του.

Οι συμπαίκτες Φέντερερ και Τζόκοβιτς στάθηκαν ξανά στα πόδια τους στον πάγκο όταν ο Τσιτσιπάς άλλαξε την άμυνα από την επίθεση πριν περάσει τον νικητή του φορ σε 3-1.

Το ζεύγος αναδημιούργησε ένα κλασικό κλασικό στο Μόντε Κάρλο τον Απρίλιο. Ωστόσο, η μονομαχία της Παρασκευής έμοιαζε με τη σύγκρουσή τους που ακολούθησε στο Σινσινάτι, όταν ο Τσιτσιπάς προχώρησε στα ίσια σετ.

Ο Schwartzman είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες του παιχνιδιού και σήκωσε το χέρι του πανηγυρίζοντας για να κάνει break 1-0 στο δεύτερο σετ. Ωστόσο, ένα παράξενο χτύπημα στο επόμενο παιχνίδι ακύρωσε το διάλειμμα.

Ο Τσιτσιπάς ανέβηκε ξανά, δημιουργώντας ένα ακροβατικό backhand overhead 4-1.

Ο Schwartzman είχε χάσει τα προηγούμενα σινγκλ του Laver Cup σε δύο σπαραξικάρδιους τρόπους, 11–9 στους Laver Breakers. Η λάμψη του Τσιτσιπά εξασφάλισε ότι ο αγώνας της Παρασκευής δεν ήταν τόσο κοντά.

Η μορφή βαθμολόγησης του Laver Cup – ένας βαθμός για νίκη την Παρασκευή, δύο το Σάββατο και τρεις την Κυριακή – διασφαλίζει ότι η σειρά είναι ακόμα σε κενό. Τουλάχιστον μία νίκη στη νυχτερινή συνεδρία θα ενισχύσει την εμπιστοσύνη του Team World.