Ο Τσιτσιπάς κάνει σύντομη δουλειά για τον Martinez στο Indian Wells

10 Οκτωβρίου 2021 Indian Wells, Καλιφόρνια, ΗΠΑ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (GRE) χτύπησε μια σφαίρα στον αγώνα του τρίτου γύρου ενάντια στον Πέδρο Μαρτίνεθ (Ισπανία) κατά τη διάρκεια του Open BNP Paribas Open στο τένις Κήπος του Indian Wells. Υποχρεωτική πίστωση: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε στον τρίτο γύρο στο Indian Wells για πρώτη φορά στην καριέρα του την Κυριακή, καθώς ο δεύτερος σπόρος κέρδισε τον Ισπανό Pedro Martinez 6-2 6-4 κάτω από τα φώτα για να ξεκινήσει μια αναμέτρηση με τον Fabio Fognini.

Το σπάσιμο του Έλληνα στο προβάδισμα 2-0 στο πρώτο σετ διεκδίκησε εύκολα, αλλά αναγκάστηκε να δουλέψει ακόμα πιο σκληρά στο επόμενο σετ από τον αντίπαλο του που δεν είχε σπόρους.

Ο παγκόσμιος αριθμός 61 Martinez, ο οποίος έχασε τη μοναδική προηγούμενη συνάντηση του ζευγαριού σε ίσια σετ νωρίτερα φέτος, ήταν αποφασισμένος να ωθήσει τον Τσιτσιπά σε όλη τη διαδρομή καθώς προηγήθηκε με 3-1 στο δεύτερο σετ με πρόωρο μπρέικ.

Αλλά ο επιλαχόντας του French Open Τσιτσιπάς βρήκε γρήγορα τον ρυθμό του για άλλη μια φορά για να επιστρέψει και να ολοκληρώσει τον ανταγωνισμό με στυλ.

“Λοιπόν, ήταν μια υπέροχη βραδιά για μένα. Firstταν η πρώτη του φορά που έπαιζε ολονύκτιο εδώ σε αυτό το γήπεδο”, δήλωσε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έκανε μόνο την τρίτη του εμφάνιση στο ATP Masters 1000 στην έρημο της Νότιας Καλιφόρνιας.

Ο Τσιτσιπάς πέτυχε 23 νικητές, εκ των οποίων 12 στο δεύτερο σετ, και έκανε μόνο έξι αρνητικά φάουλ στον αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς είπε πριν στρέψει την προσοχή του στον Ιταλό Φογκίνι, ο οποίος κέρδισε με 6-4 4-6 6-3 επί του Γερμανού Γιαν-Λέναρντ Στρούβ.

READ  Τα παιδιά COVE εμπνέουν τον χαιρετιστή της ΤΖ Κούσουλα

«Έχω παίξει με τον Φογκίνι στο παρελθόν», πρόσθεσε ο Τσιτσιπάς στην προηγούμενη αναμέτρησή τους, και τα δύο που ο Έλληνας κέρδισε στα ίσια σετ. «Ανυπομονώ για αυτόν τον αγώνα».