Ο Τσιτσιπάς υποκλίθηκε μπροστά στον Ναντάλ και αποκλείστηκε (1-2)

Το ταξίδι του Stefanos Tsetsipas στο φετινό τελικό ATP τελείωσε.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε 2-1 από τον Ραφαέλ Ναντάλ την Πέμπτη το απόγευμα (6-4, 4-6, 6-2) και αποκλείστηκε από τη συνέχιση του τουρνουά. Ο 22χρονος έδωσε τα πάντα μπροστά από τον θρυλικό τένις από τη Μαγιόρκα και έστειλε τον αγώνα στο τρίτο σετ, αλλά δεν μπορούσε να το αντέξει και υποκλίθηκε στο μεγαλείο του Matador, και ο Nadal, στην τάξη και την εμπειρία του, κέρδισε με το τελικό του εισιτήριο για την τέταρτη ομάδα του τουρνουά και το δεύτερο πίσω από τον Dominic Tim.

Από την άλλη πλευρά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τις δεσμεύσεις του για τη σεζόν με ήττα και αποκλεισμό και θα έχει την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να επαναφορτίσει την μπαταρία του, υπό το φως της νέας σεζόν. Ο Στέφανος έκλεισε το 2020 στην έκτη θέση στον κόσμο και το 2021 θα προσπαθήσει να φτάσει σε υψηλότερο επίπεδο.

Εικόνα αντιστοίχισης:

Στο πρώτο μέρος του πρώτου σετ, οι δύο παίκτες τένις διατήρησαν άνετα την υπηρεσία τους. Μέχρι το έβδομο παιχνίδι, όταν ο Nadal έφτασε σε δύο πόντους. Ο Στέφανος, ωστόσο, έκανε τις σωστές επιλογές και με ψυχρό αίμα κατάφερε να τις «βάλει έξω» και να οδηγήσει 4-3.

Αλλά στον επόμενο αγώνα για τον Έλληνα τενίστα, ο Ισπανός δημιούργησε μια άλλη ευκαιρία για ένα διάλειμμα. Αυτή τη φορά, ο Στέφανος δεν μπόρεσε να «σβήσει» το σημείο της θραύσης, καθώς ο Nadal έσπασε τον Τσιτσιπά και προχώρησε 5-4. Τότε ο Ισπανός σηκώθηκε από την καρέκλα του και σερβίρεται σωστά, κάνοντας τον 6-4 και 1-0 στις δύο ομάδες.

READ  Παναθηναϊκός-Μπάγερν 76-83: Αμυντική, ανάκαμψη, ανάσα! | Νέα

Στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου σετ, ο Nadal πήρε ένα σπάσιμο, αλλά ο Στέφανος με τρεις ίσους πόντους τον είδε να κερδίζει 1-0. Στη συνέχεια, οι παίκτες του τένις συνέχισαν να εξυπηρετούν εύκολα μέχρι το 5-4. Εκεί ο Στέφανος έπαιξε τα πάντα και έφτασε σε δύο πόντους. Ο πρώτος Ισπανός εξαφανίστηκε, αλλά στη συνέχεια έκανε διπλό φάουλ, καθώς ο Έλληνας τενίστας πήρε το σετ 6-4 και ισοπαλία 1-1.

Στο πρώτο μέρος του τρίτου σετ, μας δόθηκαν τρία συνεχόμενα διαλείμματα. Ο Ναντάλ αρχικά έσπασε τον Τσιτσιπά 1-0, αλλά ο Στέφανος απάντησε στο ίδιο νόμισμα με 1-1. Ο Nadal, ωστόσο, με ένα νέο διάλειμμα προχώρησε 2-1 και στη συνέχεια έστειλε σωστά το 3-1. Λίγο αργότερα, ο Ισπανός έσπασε ξανά τον Στέφανο και έφτασε στο 5-2. Ο Γουότερ μπήκε στην τάφρο, ο Νάνταλ τερμάτισε 6-2 και μαζί του προκρίθηκε στους 4 τελευταίους του τουρνουά.

Ακολούθησέ την Στο ειδήσεις Google Και γίνετε ο πρώτος που θα γνωρίζει όλα τα νέα