Ο Charles Hicks συνεχίζει να τα πηγαίνει καλά στις ΗΠΑ – Weekly Round-Up

Την παραμονή του NCAA Cross Country Championships, οι Βρετανοί αθλητές παρουσιάζουν καλή φόρμα στα πλέι οφ, ενώ μερικά ρεκόρ δρόμου από τους Callum Johnson και Ross Millington είναι

Στο εσωτερικό, ο Μίλτον Κέινς κυριάρχησε στη σκηνή των αγώνων του Ηνωμένου Βασιλείου σε αυτό που κατά τα άλλα ήταν ένα βαρύ Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα cross country.

Για την έκθεση Milton Keynes Cross Challenge, κάντε κλικ εδώ

Τα πλήρη αποτελέσματα στην ενότητα του συλλόγου εδώ

NCAA Div I West Regionals, Σακραμέντο, ΗΠΑ, 12 Νοεμβρίου
Ο Τσαρλς Χικς, ο ταχύτερος Βρετανός έφηβος σπρίντερ ποτέ στα 10.000 μέτρα, έδειξε υψηλό επίπεδο ξανά και ξανά πέτυχε ένα καλύτερο μίλι 3:50 σε εσωτερικό χώρο και τον πρωταθλητή NCAA στα 5.000 μέτρα Κούπερ Τέρι, αλλά έπρεπε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση καθώς ο Καναδός Κίραν Λομπ χρησιμοποίησε το 3 του: 38.21 1500 μ. κέρδισε ισχνή σε 29:29, ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον Χικς και τον Τέρε.

Ο Χικς πήρε την παρηγοριά οδηγώντας την ομάδα του στο Στάνφορντ στη νίκη.

NCAA Div I Midwest Regionals, Iowa City, ΗΠΑ, 12 Νοεμβρίου
Οι Βρετανοί Scott Petty (30:23) και Adam Fogg (30:24) τερμάτισαν τρίτοι και τέταρτοι καθώς ο πρωταθλητής NCAA κλειστού στίβου 5000m Wesley Kipto σημείωσε μια οριακή νίκη (30:18).

NCAA Div I Northeast Regionals, Βοστώνη, ΗΠΑ, 12 Νοεμβρίου
Η Phoebe Anderson, η έβδομη δευτεραθλήτρια κάτω των 20 ετών στα 5.000 μέτρα, τερμάτισε έκτη με χρόνο 20:42 καθώς η Amanda Vestri προηγήθηκε του γηπέδου σε 20:05.

NCAA Div I South Central Regionals, Waco, Τέξας, ΗΠΑ, 12 Νοεμβρίου
Η πρώην πρωταθλήτρια της ηλικιακής ομάδας της Αγγλίας Kate Ann MacDonald τερμάτισε έκτη στις γυναίκες σε 20:55 ενώ η Grace Forbes κέρδισε στις 20:00.

Ντέρμπι 10, 14 Νοεμβρίου
Το ρεκόρ του Μπεν Κόνορ στη διαδρομή ήταν 49.42, το οποίο έσπασε εύκολα από τον Άγγλο ομοεθνή Ρος Μίλινγκτον. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016 κέρδισαν 48,37, ενώ ο δεύτερος Φρανκ Μπάντεκ κέρδισε επίσης το παλιό ρεκόρ με 49,40.

Η Jeep Fastenburg κέρδισε τον αγώνα των γυναικών με 56.17 και η δευτεραθλήτρια Leila Armoush κέρδισε επίσης το προηγούμενο ρεκόρ με 57.32.

Heaton 10 km, 14 Νοεμβρίου
Ο Callum Johnson, ο βασιλεύων Εθνικός Πρωταθλητής Αγγλίας από τη νίκη του στο Nottingham το 2020, ήταν ξεκάθαρος νικητής σε ρεκόρ διαδρομής και μεγάλο PB 28:28.

Ο Άντριαν Μπάιλς έμεινε δεύτερος κατά δύο λεπτά, με χρόνο 30:23.

Η Sonya Samuels, η οποία κέρδισε τον εθνικό τίτλο της Αγγλίας – σε επίπεδο νεανίδων – το 1999 – ήταν εύκολη νικήτρια γυναικών σε 33:32 και επίσης σημείωσε ρεκόρ διαδρομής.

Sonia Samuels (David T. Hewittson/Sports for All Pictures)

Μπούργκος, Ισπανία, 14 Νοεμβρίου
Υπήρξαν νίκες για τους Ερυθραίους Aaron Kifle και Rachel Daniel Gibrinohannes στο 4ο Golden Meet of the Cross Country Athletics World Tour.

READ  Wasταν το πραγματικό σπίτι του ποδοσφαίρου στην αρχαία Ελλάδα

Ο Κέβλι έσπασε τα 7 χιλιόμετρα αλλά κέρδισε μόνο στα 9 χλμ ανδρών για ένα δευτερόλεπτο σε 25:33 μπροστά από τον Ροντρίγκε Κβερά από το Μπουρούντι, ο οποίος είχε κερδίσει τους δύο προηγούμενους χρυσούς αγώνες στην Ισπανία το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Daniel, προκάλεσε έκπληξη στον αγώνα των γυναικών καθώς κέρδισε μια συναρπαστική μάχη τεσσάρων κατευθύνσεων στην τελική ευθεία για να κερδίσει τον αγώνα των 8 χιλιομέτρων σε 25:03 μόλις ένα δευτερόλεπτο μπροστά από την Κενυάτισσα Beatrice Chebet με την παγκόσμια ασημένια μετάλλιο στα 5000 μέτρα Margaret Chlimolaso ​​στο 25:04.

Ακολούθησαν οι δρομείς Nora Jiroto (25:06) και Sylvain Chespol (25:18) στο προβάδισμα, οδηγώντας την Κένυα στην πρώτη πεντάδα.

Movistar Madrid Half-Mmarathon, Μαδρίτη, Ισπανία, 14 Νοεμβρίου
Υπήρξε ένας αριθμός ρεκόρ του Ronald Kipruch-Kerui που ήρθε στην κορυφή για επτά τερματισμούς με PB 59:38 καθώς άνοιξε ένα τεράστιο περιθώριο με το λάκτισμά του.

Τα επόμενα τρία — Ezra Kipketer Tannoy, Solomon Kirwa Yego και Alfred Kiebchercher Mochki, μετρήθηκαν στις 59:44.

Η Κενυάτισσα Nelly Gipshumba σημείωσε επίσης ρεκόρ γυναικών 67:46, δύο λεπτά μετά το προηγούμενο ρεκόρ.

Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι Αιθίοπες Almitu Tariko Olana (67:58) και Enades Teshum Birley (68:19).

Iten, Κένυα 13 Νοεμβρίου
Υπήρχαν νίκες για τους Robert Kiprop και Edina Jepetok.

Η Kiprop κέρδισε την κούρσα των ανδρών σε 29:11.7 από τον Titus Mbeshi 29:20.6 ενώ η Jepetok με 32:20.3 νίκησε την Tahara Komen σε 32:24.9.

Πρωτάθλημα Cross Country France, Montauban, Γαλλία, 14 Νοεμβρίου
Ο Τριπλός Πρωταθλητής Ευρώπης Jimmy Gresser κέρδισε τον αγώνα μικρής πίστας στο 13:50 (εμπόδια τερματισμού) από τους Alexis Millett (13:55) και Christian Donovan (13:57).

Ο Jan Shrop κέρδισε τον αγώνα των 10 km με χρόνο 30:57, 10 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Felix Bor και τον Mehdi Freire, ενώ ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 10.000 m Mohad Amdouni ήταν μόλις έβδομος.

Η Μαροκινή Siham Hilali κέρδισε τον αγώνα των 5 χιλιομέτρων γυναικών με χρόνο 16:33 και η Alexa Lomitri ήρθε στην τρίτη θέση (16:57), η κορυφαία Γαλλίδα σπρίντερ.

READ  Σέλτικ 0 - 4 Λεβερκούζεν

Η Manon Trapp κέρδισε το τουρνουά μεγάλης διάρκειας γυναικών με χρόνο 31:10 για να τερματίσει 20 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Makdis Woldo που γεννήθηκε στην Ερυθραία.

Kanagawa, Ιαπωνία, 13-14 Νοεμβρίου
Ο Τσαρλς Καμάου κέρδισε τα 10.000 μ. σε 27:18.98 νικώντας τον Ρίτσαρντ Γιάτορ 27:20.30 και τον Τζόναθαν Ντέκο 27:21.10 για να συμπληρώσει την πρώτη τριάδα.

Στα 5000 μέτρα, ο Samuel Masai κέρδισε με χρόνο 13:15.18 μπροστά από τον Joseph Razini 13:18.74 και τον 17χρονο Daniel Ndereto σε 13:18.75.

Η έφηβη Μαργκερίτ Ακίντο κέρδισε σε 14:55.43 στα 5.000 μ. γυναικών.

Η επέτειος του Essex πραγματοποιείται, Saffron Walden, 13 Νοεμβρίου
Ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης στα 800 μ. εφήβων, Khahisa Mlanga κέρδισε το τρέξιμο των 5 χιλιομέτρων σε 16:55, ακριβώς μπροστά από τους κορυφαίους James Lawler (17:00) και Alex Werrell (17:04).

Η νικητής του μαραθωνίου W70 Yuko Gordon σημείωσε χρονομέτρηση στις 22:25 στα 5 χιλιόμετρα για να ισοφαρίσει το προβάδισμα της ηλικιακής της ομάδας στο Ηνωμένο Βασίλειο και ήταν 17 δευτερόλεπτα πίσω από το σήμα της Angela Cobson στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ο Άλεξ Χάρντι κέρδισε στον ημιμαραθώνιο ανδρών με διαφορά επτά λεπτών σε 75:48.

Khesa Mlanga (Μαρκ Ίστον)

SportSystems Surrey Men’s League Division One, Wimbledon Common, 13 Νοεμβρίου
Ο εθνικός δευτεραθλητής της Αγγλίας 2018 Andy Colley Maud, δεύτερος στο Guildford, ήταν ξεκάθαρος νικητής στις 26:20 σε μια διοργάνωση που είδε τα μέλη της δεύτερης θέσης να καταλαμβάνουν οκτώ από τις 15 πρώτες θέσεις.

Με πέντε από τους πρώτους οκτώ και όλους τους σκόρερ στους πρώτους 26, ο Ηρακλής κέρδισε το Wimbledon με σχεδόν 200 πόντους.

Ο Oscar Curry του Reigate κέρδισε τον αγώνα Under-17 και Under-15.

SportsSystems Surrey Men’s League, Division 2-4, Denbies Wine Estate, 14 Νοεμβρίου
Ο πρωταθλητής της Αγγλίας Ντομ Νόλαν κέρδισε τα 10.000 μέτρα για σχεδόν δύο λεπτά σε 28:08 και οδήγησε τον Κρόιντον Χάριερς στη νίκη της ομάδας.

Ο Νικ Μπούκερ, 2:20:25 στον Μαραθώνιο του Virgin Money του Λονδίνου, ήταν ο δεύτερος.

Ο George James κέρδισε τους αγώνες Division III και IV αργότερα σε 30:02 για να οδηγήσει τους Dorking και Moll Valley σε ξεκάθαρη ομαδική επιτυχία.

Women’s League από το SportSystems Surrey, Wimbledon Common, 13 Νοεμβρίου
Η Olivia Matthews κέρδισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα επί του Wimbledon Common με καθαρή νίκη σε 22:19 και οδήγησε τους Clapham Chasers σε μια εύκολη ομαδική επιτυχία. Στον αγώνα της δεύτερης ξεχωριστής κατηγορίας, οι Dulwich Runners κέρδισαν το ομαδικό γεγονός.

READ  Αποκωδικοποίηση του καταπληκτικού μονοπατιού του Αλεξάντερ Ζβέρεφ το 2021

Kent Cross Country League, Bexleyheath, 13 Νοεμβρίου
Ο Verity Hopkins, ο οποίος σημείωσε 77:34 PB στον Ημιμαραθώνιο του Reading την προηγούμενη εβδομάδα, βελτιώθηκε στην τέταρτη θέση στο προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος και οδήγησε την Tunbridge στη νίκη της ομάδας.

Ξεκινήστε το Fitness Metropolitan League, Welwyn Garden City, 13 Νοεμβρίου
Ο Jacob Allen ήταν ο νικητής των ανδρών στις 23:58 και οδήγησε τον Highgate, ο οποίος είχε πέντε από τους πρώτους οκτώ, σε μια ξεκάθαρη ομαδική επιτυχία.

Η Bath Holling κέρδισε τον αγώνα των γυναικών με μεγάλη διαφορά σε 28:09, καθώς το London Heathside κυριαρχούσε στην ομαδική διοργάνωση.

Manchester District League, Shardley Park, 13 Νοεμβρίου
Στον πρώτο του αγώνα μετά τις 2:16:09 στον Μαραθώνιο του Virgin Money του Λονδίνου, ο Johnny Mellor (31:34) πήρε την pole position στον αγώνα των ανδρών από τον Nigel Martin (31:42) παρόλο που ο τελευταίος ήταν σε θέση να ηγηθεί του Sal Harriers. Μάντσεστερ στο βραβείο της ομάδας.

Η Sophie Tarver (26:48) κέρδισε έναν αγώνα με τη Lauren Hayes (26:50) για να κερδίσει μια μικρή γυναικεία επιτυχία με τη Sal Harriers να κερδίζει το ομαδικό γεγονός.

Johnny Mellor (Harry Shaft Shaft)

Alton Sports Hampshire, Bournemouth, 13 Νοεμβρίου
Ο νικητής του Great South Run Jack Roe ήταν ο ξεκάθαρος νικητής για τους άνδρες με χρόνο 28:28, πολύ μπροστά από τον Stuart McCallum σε 28:54.

Η Niamh Brown ήταν η πρώτη γυναίκα στις 20:18 μπροστά από την συμπαίκτριά της Lauren Hall (20:19) καθώς η Aldershot κυριάρχησε στα γεγονότα και για τις δύο ομάδες.

Asil Marathon, Αθήνα, Ελλάδα, 14 Νοεμβρίου
Χωρίς να έχει απομείνει κανένας ελίτ δρομέας φέτος, υπήρξαν εντός έδρας νίκες για τους Κωνσταντίνο Γκελαούζο (2:16:49) και Γκλόρια-Τζιοφάνα Πρεβέλτσιο (2:41:30), οι οποίοι επίσης κατέκτησαν τους ελληνικούς τίτλους.

Ο χρόνος του Γελαούζου ήταν ο ταχύτερος που πέρασε ποτέ Έλληνας αθλητής στη διάσημη πίστα.

EDF Lydd 10 km, 13 Νοεμβρίου
Ο Μάρσαλ Σμιθ ήταν ο πρώτος άνδρας στο 31:07 ενώ η Τζίνα Λέβιτ ήταν η πρώτη γυναίκα στο 40:44.

RunThrough Battersea Park 10 km, 13 Νοεμβρίου
Ο Ben Lehman ήταν ξεκάθαρος νικητής στο 31:17 ενώ η Georgia Holden ήταν η πρώτη γυναίκα με χρόνο 36:25.