Ο Nick Kyrgios προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν μετά τη συντριβή της Ferrera Silva

Ήταν μια δύσκολη αρχή για τον Nick Kyrgios στον πρώτο γύρο του αγώνα στο Australian Open, αλλά ο τενίστας νίκησε τελικά τον Πορτογάλο αντίπαλό του, Frederico Ferrara Silva, 6-4 6-4 6-4

Ο Kyrgios έπαιζε στον John Cain Arena με έναν περιορισμένο αριθμό θαυμαστών και ήταν 0-0 στο πρώτο σετ όταν έστρεψε την προσοχή του στο κουτί του παίκτη του και φώναξε δυνατά, “Πείτε στη φίλη σας να βγείτε από το κουτί μου ! “

Δεν είναι σαφές σε ποιον αναφερόταν, αλλά έχει αποδειχθεί καταλύτης για μια γρήγορη ανάκαμψη της τύχης. Ο Κύργιος γρήγορα επέστρεψε και έδεσε τον αγώνα με 2-2.

Από εκεί, ο Αυστραλός ήταν σχεδόν ασταμάτητος, με προβάδισμα 5-4 στο σετ πριν τελικά πάρει το πρώτο σετ 6-4.

Το δεύτερο σετ πήγε γρήγορα καθώς ο Κύργιος έσπασε τον αντίπαλό του νωρίς – συμπεριλαμβανομένης της νίκης σε έναν αγώνα σε μόλις 46 δευτερόλεπτα – για να κερδίσει και το σετ 6-4.

Σε αυτό που ο σχολιαστής Tod Woodbridge αναφέρεται ως “το Curios ‘Rollercoaster”, έχασε δύο συνεχόμενους αγώνες για να αγαπήσει αφού έσπασε τον αντίπαλό του για να ξεκινήσει το τρίτο σετ.

Ο Κύργιος απάντησε τέλεια παρά ένα ακόμη σπάσιμο στην υπηρεσία και παρά το γεγονός που περιέγραψε ως “πολύ μέση” απόδοση, μετακόμισε στον δεύτερο γύρο.

«Ήταν κάτι ιδιαίτερο», είπε ο Κύριος που ήταν στο John Cain Arena.

“Σας εκτιμώ που βγαίνετε. Προφανώς το περασμένο έτος είναι τόσο περίεργο. Όλοι πήραμε μαζί σε αυτό που νομίζω ότι το κάνω αυτό δυνατό. Απλώς εκτιμώ ότι βγήκες. Ήταν ωραίο. Για να είμαι ειλικρινής, ένιωσα φυσικό.”

Ο Kyrios θα αντιμετωπίσει τώρα τον Γάλλο τενίστα Ugo Humbert στο δεύτερο γύρο.

READ  Το WRC προσθέτει το Ράλλυ της Ακρόπολης της Ελλάδας στο ημερολόγιο του 2021