Ο Powerlifter κερδίζει άλλο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο

του αποδίδεται: Ντένις Αμέθι/ Ενημέρωση CC BY-NC 2.0.0

Ο Έλληνας αρσιβαρίστας Δημήτριος Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 54 κιλών ανδρών την Πέμπτη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Νταβίντ Ντεγκτιάρεφ από το Καζακστάν κέρδισε το χρυσό και ο Γάλλος Άξελ Μπορλόν το ασημένιο.

Ο Πακοχρήστος εκπροσώπησε την Ελλάδα στους Θερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα των 54 κιλών ανδρών.

Σήκωσε 162 κιλά, που ήταν αρκετά για το χάλκινο μετάλλιο. Αν και ο Μπρούνο Κάρα (εκπρόσωπος της Βραζιλίας) σήκωσε το ίδιο ποσό με τον Πακοχρήστο, δεν κέρδισε το μετάλλιο επειδή το σωματικό του βάρος ήταν μεγαλύτερο.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Powerlifting 2019, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα των 54 κιλών ανδρών και κέρδισε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Powerlifting 2017 που διεξήχθη στην Πόλη του Μεξικού.

Δύο άλλοι αθλητές που εκπροσωπούν την Ελλάδα κέρδισαν την Τετάρτη χάλκινα μετάλλια. Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στην ατομική κατηγορία ξιφασκίας και κολύμβησης αναπηρικών αμαξιδίων, αντίστοιχα.

Η Πρόεδρος της Ελλάδας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, συνεχάρη τους αθλητές μέσω Twitter, λέγοντας: «Συγχαρητήρια στον Παναγιώτη Τριαντάβηλο και τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη για τα χάλκινα μετάλλια στην ξιφασκία και την κολύμβηση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο! Είμαστε περήφανοι για τους αθλητές που με το παράδειγμά τους μας δίνουν δύναμη σε όλους μας ».

Η Ελλάδα αγωνίζεται με 46 αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν με τελετή έναρξης την Τρίτη στο Τόκιο.

READ  Lee Griffiths: Ο κελτικός επιθετικός θα μπορούσε να «πάρει πίσω τους οπαδούς», λέει ο προπονητής Ange Postecoglou

Περίπου 4.400 αθλητές με αναπηρία, συμπεριλαμβανομένων 46 από την Ελλάδα, αγωνίζονται σε 22 αθλήματα.

Με το Τόκιο να φιλοξενεί την εκδήλωση, οι διοργανωτές προέτρεψαν τους συμμετέχοντες να ακολουθήσουν τους κανόνες του κορωνοϊού με ιδιαίτερη επαγρύπνηση. “Η κατάσταση της μόλυνσης σήμερα είναι διαφορετική από ό, τι πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η κατάσταση έχει επιδεινωθεί”, δήλωσε η Hidemasa Nakamura, αξιωματούχος του Τόκιο 2020.

Η Ομάδα Ελλάδας θα αγωνιστεί με 46 αθλητές σε 11 αθλήματα, όπως στίβο, κολύμβηση, άρση βαρών, ξιφασκία, ποδηλασία, τζούντο, τοξοβολία και πινγκ -πονγκ.

Στους Αγώνες του Ρίο 2016, η Ελλάδα κέρδισε 13 μετάλλια (5 χρυσά, 4 ασημένια, 4 χάλκινα) και κατέλαβε την 24η θέση στον πίνακα των μεταλλίων. Wasταν η δεύτερη καλύτερη θέση στην ιστορία των Ελληνικών Παραολυμπιακών Αγώνων, μετά τους Αγώνες στο Πεκίνο όπου κατέλαβε την 20η θέση.