Ο Shapovalov αποκλείστηκε νωρίς από το Open της Στουτγάρδης, χάνοντας από την 61η θέση Ooty

Ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ αποκλείστηκε και πάλι νωρίς.

Ο ιθαγενής του Ρίτσμοντ Χιλ της Οντ. ήταν αναστατωμένος με το φαβορί Oscar Otti με 7-6 (6), 7-6 (4) στο Open της Στουτγάρδης την Πέμπτη.

Ο Γερμανός Ooty έφτασε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο παίκτη Benjamin Ponzi.

Ο Σαποβάλοφ έχασε επίσης τον πρώτο του αγώνα στο Γαλλικό Όπεν, πέφτοντας στον 28ο νικητή Χόλγκερ Ρον από τη Δανία.

Παρακολουθήστε | Ο Shapovalov ρίχνει το Ooty στη Στουτγάρδη:

Ανατροπή ο Σαποβάλοφ με τον Γερμανό Οτ στους 16 του Open της Στουτγάρδης

Το φαβορί της Γερμανίας Oscar Ooty κέρδισε τον Denis Shapovalov από το Richmond Hill του Οντάριο, με 7-6 (6), 7-6 (4) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Open της Στουτγάρδης.

Εν τω μεταξύ, ο επίσης Καναδός Felix Auger-Aliassime τα πήγε καλύτερα ενάντια σε έναν τοπικό υποψήφιο στο Libima Open στην Ολλανδία, νικώντας τον Talon Grexborough με 7-6 (2), 7-6 (5) για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Ο γηγενής του Μόντρεαλ εκτέλεσε 13 άσους και έσωσε τα δύο break points που αντιμετώπισε.

Ο Auger-Aliassime δεν είχε την ευκαιρία να κάνει break στο Grexpur, αλλά κυριάρχησε στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ και κέρδισε τον πρώτο του πόντο με το σερβίς του Grexbourg.

Ο Auger-Aliassime προηγήθηκε στο δεύτερο τάι μπρέικ με 6-3 πριν ο Grixport πλησιάσει στη νίκη με δύο πόντους στο σερβίς. Αυτό έδωσε στον Auger Eliasim την ευκαιρία να σερβίρει τον αγώνα και μετέτρεψε το match point.

Ο Καναδός, που κατετάγη ένατη στον κόσμο, κατετάγη δεύτερος στο αγώνισμα του χόρτου, που διεξήχθη έξω από την ολλανδική πόλη Sähertogenbosch. Την επόμενη φορά θα συναντηθεί με τη Ρωσίδα Karen Khachanov.

READ  Σαν σήμερα το 1873 γεννήθηκε ο θρύλος των Ολυμπιακών Αγώνων Σπυρίδων Λιούις - Greek City Times

Παρακολουθήστε | Ο Auger Eliassim κέρδισε το Grexborough:

Ο Auger-Aliassime ανοίγει τη σεζόν του λιβάδι προκρίνοντας στο Libema Open

Ο Νο. 2, Felix Auger-Aliassime από το Μόντρεαλ, έκανε το ξεκίνημά του στη συνεχιζόμενη σεζόν του γρασίδι, νικώντας το τοπικό φαβορί Talon Grexbourg με 7-6 (2) 7-6 (5) και προκρίθηκε στους προημιτελικούς της Libima. Ανοιχτό στο Rosmalen της Ολλανδίας.

Στο Nottingham Open, η κορυφαία Μαρία Σάκκαρη ανέκαμψε από το κακό ξεκίνημά της νικώντας την Καναδή Rebecca Marino σε τρία σετ την Πέμπτη και έφτασε στους προημιτελικούς μια άλλη μέρα που χτυπήθηκε από τη βροχή στο χορτάρι.

Η Ελληνίδα κέρδισε με 1-6, 6-3, 6-3 για να επιβιώσει από την προσπάθειά της για τον δεύτερο τίτλο της WTA, μετά το Μαρόκο Όπεν στο χώμα τον Μάιο του 2019.

Ο Scari θα παίξει στη συνέχεια με την έβδομη σπορά Beatrice Haddad Maya της Βραζιλίας, η οποία κέρδισε τον Yoriko Miyazaki με 6-2, 7-6 (4).

Παρακολουθήστε | Ο Μαρίνο αποτρέπεται από τον Scary στο Nottingham:

Ο Μαρίνο του Βανκούβερ τρομάζει την κορυφαία Σάκκαρη στο Nottingham Open

Η 109η Ρεμπέκα Μαρίνο από το Βανκούβερ πήρε το πρώτο σετ με 6-1 επί της κορυφαίας Ελληνίδας Μαρίας Σάκκαρη, αν και ο κόσμος δεν ήταν. 5 παίκτες κέρδισαν με 1-6, 6-3, 6-3 για να προκριθούν στα προημιτελικά στο Νότιγχαμ του Ηνωμένου Βασιλείου

Murray στις γειτονιές της Στουτγάρδης

Επιστρέφοντας στη Στουτγάρδη, ο διπλός πρωταθλητής του Γουίμπλεντον Άντι Μάρεϊ νίκησε τον έβδομο σετ Αλεξάντερ Μπούμπλικ με 6-3 7-6 (4) για να φτάσει στα προημιτελικά.

Ο 35χρονος Μάρεϊ έπεσε σε ένταση στο δεύτερο σετ, αλλά έσωσε τρία σετ πόντους καθώς ανέκαμψε μετά από καθυστέρηση 5-2 και νίκησε σε 1 ώρα και 42 λεπτά.

READ  Η Ελλάδα έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ κωπηλασίας γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Μάρεϊ έχασε μεγάλο μέρος της χωμάτινης σεζόν για να επικεντρωθεί στις προετοιμασίες του για το χορτάρι. Έφτασε στα ημιτελικά του Surbiton Cup την περασμένη εβδομάδα, όταν ηττήθηκε από τον Dennis Kudla.

Η προσπάθεια του Μάρεϊ να φτάσει στα ημιτελικά στη Στουτγάρδη θα δοκιμαστεί από τον κορυφαίο Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος νίκησε τον Ελβετό Ντόμινικ Στράικερ με 6-3 6-4 για να κερδίσει την πρώτη του νίκη στο χορτάρι από τον Ιούνιο του 2019.

Νίκησε τον Τσιτσιπά Μάρεϊ στη μοναδική τους προηγούμενη συνάντηση στο US Open πέρυσι.

Νίκησε επίσης τους πέμπτους Νικ Κύργιος, Νικολόζ Μπασιλασβίλι, με 6-7 (4), 6-4, 6-3 και θα αντιμετωπίσει τον Μάρτον Βόσοβιτς στους ημιτελικούς.

Ο Ιταλός Lorenzo Sonego κέρδισε τον Γερμανό Jan-Lennard Struff με 7-6 (2) 7-6 (4) στον αγώνα τους που διακόπηκε την Τετάρτη λόγω βροχής. Στη συνέχεια, ο Sonego θα παίξει τον συμπατριώτη Matteo Berrettini, τον δεύτερο σπόρο.