Ο Shapovalov μπαίνει στους ημιτελικούς στο Ντουμπάι με ένα κυρίαρχο σόου για τον Chardy

Ο Καναδάς Ντένις Σαποβάλοφ πηγαίνει στους ημιτελικούς του Πρωταθλήματος του Ντουμπάι αφού νίκησε τον Γάλλο Τζέρεμι Τσάρντι 7-5 6-4 την Πέμπτη.

Ο τρίτος σπόρος Shapovalov από το Richmond Hill, UNT, δεν έχει χάσει έναν αγώνα στην υπηρεσία του σε τρία παιχνίδια αυτήν την εβδομάδα.

“Σίγουρα επικεντρώθηκα στην αποστολή μου τις τελευταίες δύο εβδομάδες στην πράξη”, δήλωσε ο Shapovalov. “Απλά αφιερώστε πολύ χρόνο σε αυτό, βάλτε το, δοκιμάστε διαφορετική αποστολή και προσπαθήστε να έχω περισσότερη ποικιλία. Σίγουρα είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που υπηρετώ. Ελπίζω να μπορώ να συνεχίσω αυτό.”

Ο Shapovalov κέρδισε το 93 τοις εκατό των πόντων (26 από τους 28) όταν πήρε το πρώτο του σερβίς εναντίον του Shardy και 82 τοις εκατό (18 από 22) στη δεύτερη υπηρεσία.

Παρακολουθήστε | Ο Denis Shapovalov ξεκινά στους ημιτελικούς του Ντουμπάι νικώντας τον Jeremy Shardy:

Ο Ντένις Σαποβάλοφ του Ρίτσμοντ Χιλ, Οντάριο, νίκησε τον Τζέρεμι Τσάρντι της Γαλλίας 7-5, 6-4 για να προχωρήσει στους ημιτελικούς του Πρωταθλήματος Τένις του Ντουμπάι. 3:26

Ο Shapovalov, αριθμός 12 στον κόσμο, δεν είχε κανένα σημείο διακοπής. Ο Shardy, που κατατάσσεται στην Νο. 53 στον κόσμο, ήταν 0 έναντι 2 όταν αντιμετώπισε ένα σημείο διακοπής.

Ο Καναδάς είναι τώρα 3-0 έναντι της Shardy.

“Νομίζω ότι έπαιξα πολύ καλά στα breakpoints και στα μεγάλα πόντους και κατάφερα να υπηρετήσω και να παίξω αγώνες στην υπηρεσία μου πολύ ελεύθερα, κάτι που βοήθησε να ασκήσει πίεση στους αγώνες service”, δήλωσε ο Shapovalov.

Ο Shapovalov προκρίνεται για τον 12ο ημιτελικό της καριέρας του. Ο φιναλίστ της Νοτίου Αφρικής, Lloyd Harris, ο οποίος νίκησε τον Ki Nishikori από την Ιαπωνία με 6-1, 3-6, 6-3, θα αντιμετωπίσει έναν ακόμη προημιτελικό στο ATP 500.

READ  Ο Γιάννης Antetokounmpo του Bucks είναι ένα shoo-in για το MVP

“Σίγουρα θα πρέπει να κατατάσσεται υψηλότερα από ό, τι είναι τώρα”, δήλωσε ο Shapovalov για τον παγκόσμιο νούμερο 81. “Είναι πολύ δυνατός, έχει μεγάλη εξυπηρέτηση και υπέροχος μπροστά. Λατρεύει να παίζει σκληρά και να αγωνίζεται για αυτό.”

Ο Χάρις έγινε το πρώτο προκριματικό που έφτασε στους ημιτελικούς.

Ο 81ος σπόρος της Νοτίου Αφρικής έσωσε δύο break-point στο τρίτο σετ πριν ο Nishikori έσπασε για να πάρει το προβάδισμα 5-3. Ο Χάρις, ο οποίος έχασε τον κορυφαίο σπόρο Ντομίνικ Τιμ στον δεύτερο γύρο, τερμάτισε με 14 άσους.

Ο Ρούμπλεφ και ο Καράτσεφ ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν όλη τη Ρωσία

Στο rematch για τον τελικό του Ρότερνταμ που πραγματοποιήθηκε πριν από λιγότερο από δύο εβδομάδες, ο Andrei Rublev νίκησε τον Martin Voxovic 7-5 6-2 για να δημιουργήσει έναν ημιτελικό αγώνα για ολόκληρη τη Ρωσία εναντίον του Aslan Karatsev. Ο Rublev νίκησε επίσης τον Vosovic σε συνεχόμενα σετ για να κερδίσει τον τίτλο του Ρότερνταμ.

Ο Karatsev νίκησε τον σπόρο παίκτη για τον τρίτο συνεχόμενο γύρο, νικώντας τον σπόρο 16 Yanik Sener 6-7 (5), 6-3, 6-2. Ο Karatsev ανέβηκε στην κατάταξη αφού έφτασε στους ημιτελικούς του Australian Open στον πρώτο του αγώνα στην κύρια ισοπαλία στο Grand Slam τον περασμένο μήνα. Από τις αρχές Φεβρουαρίου ήρθε η μόνη απώλειά του στους Νόβακ Τζόκοβιτς και Τιμ.

Ο Oger-Eliasim αποκλείστηκε στο Μεξικό

Ο Καναδός Felix Auger Aliassim εκδιώχθηκε στο Acapulco.

Ο Έλληνας κορυφαίος Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε τον Άγκκερ Αλιάσιμ στον προημιτελικό την Πέμπτη στο Μεξικό Open.

Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον έβδομο σπόρο Μόντλερ 7-5, 4-6, 6-3 – χρειάστηκαν δύο ώρες και τέσσερα λεπτά για να προχωρήσει το τουρνουά στο επίπεδο ATP-500.

READ  Μια πρόταση για γήπεδο 150 εκατομμυρίων δολαρίων από τη Western United έχει εγκριθεί από την κυβέρνηση

Παρακολουθήστε | Το Oger-Alecium κτυπά τον Τσιτσιπά:

Ο Καναδάς Felix Auger-Aliassim έχασε μια μάχη τριών σετ από την Ελλάδα, Στέφανος Τσιτσιπάς, 7-5, 4-6, 6-3. 1:32

Ο Oger-Aliassim νίκησε τον Τσιτσιπά δύο φορές το 2019, αλλά οι Έλληνες έχουν κερδίσει τους τρεις τελευταίους αγώνες μεταξύ των δύο.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει είτε τον Ιταλό Lorenzo Musetti είτε τον Νο 5 σπόρο Grigor Dimitrov της Βουλγαρίας στους ημιτελικούς.