Προκριματικοί Παγκόσμιου Κυπέλλου Ισπανίας-Ελλάδας: Η Ισπανία διατηρεί την Ελλάδα

Ο προπονητής της Ισπανίας Λουίς Έρικ επέμεινε ότι η ομάδα του άξιζε να κερδίσει.© Agence France-Presse

Ο πρώην Ισπανός πρωταθλητής ισοπαλία 1-1 με την Ελλάδα στον εναρκτήριο αγώνα τους στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 την Πέμπτη, και η φιλοξενούμενη ομάδα εξασφάλισε ένα βαθμό από την αμφισβητούμενη ποινή, καθώς ο προπονητής Luis Enrique επέμεινε ότι η ομάδα του άξιζε να κερδίσει. Η Ισπανία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο στη Γρανάδα, καθώς ο επιθετικός της Γιουβέντους, Alvaro Morata, σημείωσε με το αριστερό του πόδι στο 33ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο βετεράνος αμυντικός και ο καπετάνιος Sergio Ramos αντικαταστάθηκε από τον Enigo Martinez, αλλά ο Athletic Bilbao έκανε λάθος στον ισοσταθμιστή μία ώρα αργότερα.

Ωστόσο, θα μπορούσε να θεωρήσει τον εαυτό του άτυχο καθώς τιμωρήθηκε από τον Ιταλό διαιτητή Μάρκο καλά όταν ο ολισθαίνονός του συγκρούστηκε με τον Γιώργο Μασόρας.

Ο αρχηγός της Ελλάδας Αναστάσιος Πακασίτα έφτασε με αυτοπεποίθηση στο πέναλτι για να κερδίσει έναν σκληρό αγώνα στο δεύτερο ματς της ομάδας.

“Δεν περιμέναμε αυτό το αποτέλεσμα, δεν το αξίζαμε”, δήλωσε ο Λούις Ενρίκ. “Ένα δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν στον πίνακα αποτελεσμάτων πριν από το γκολ της Ελλάδας.”

Προβολή

«Χρειαζόμασταν ένα άλλο αποτέλεσμα, παρόλο που δεν δημιουργήσαμε εισροές ευκαιριών ή δεν είχαμε την ικανότητα να πετύχουμε γκολ εναντίον μιας οργανωμένης ομάδας όπως η Ελλάδα».

Ο Μοράτα είχε μια ευκαιρία αργά να κερδίσει τον αγώνα, αλλά κατευθύνθηκε κατευθείαν για τον Έλληνα τερματοφύλακα.