Ρέντινγκ γυναικών 0-4 Man City γυναικών

Η Μάντσεστερ Σίτι άρπαξε την τελευταία θέση στο UEFA Champions League με τη νίκη με 4-0 επί της Ρέντινγκ, καθώς η Τότεναμ υπέγραψε μια επιτυχημένη σεζόν με τη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ στη Τότεναμ.

Αρχικά, η Σίτι ήξερε ότι αν έχανε και κέρδιζε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θα ήταν τρίτη, αλλά η Σίτι ανακουφίστηκε από το πρώτο ημίχρονο μετά τα γκολ των Λόρεν Χεμπ και Χαντίτζα Σο.

Ένα γκολ της Έλεν Γουάιτ στο 85ο λεπτό και ένα πέναλτι στην παράταση από τον Άλεξ Γκρίνγουντ έκαναν το αποτέλεσμα ασφαλές, κάτι που σημαίνει ότι η Σίτι κατευθύνεται στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας την επόμενη Κυριακή εναντίον της Τσέλσι σε καλή κατάσταση.

Ήταν η αναβίωση της ομάδας του Gareth Taylor, που είδε την ομάδα του να αποδεκατίζεται από τραυματισμό στις αρχές της σεζόν.

εικόνα:
Ο Άλεξ Γκρίνγουντ πανηγυρίζει για το τέταρτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι

Αλλά μια αλλαγή στο δεύτερο μισό της σεζόν τους έκανε να εξασφαλίσουν την τελευταία θέση στην Ευρώπη, φέρνοντας την τοπική τους αντίπαλο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τρίτη θέση μετά την ήττα με 4-2 από την πρωταθλήτρια Premier League, Τσέλσι.

Η Τότεναμ εδραίωσε την πέμπτη θέση με τη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ χάρη στο γκολ του Άσλεϊ Νέβιλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ Μπράιτον και Έβερτον ισοφάρισαν 1-1.

Το πέναλτι της Natalie Bjorn στις καθυστερήσεις έδωσε στους Toffees ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κράτησε μόνο επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Eileen Whelan τράβηξε το Albionlevelville.

Η Μπέρμιγχαμ, που έχει ήδη υποβιβαστεί στην Τσάμπιονσιπ, ολοκλήρωσε τη σεζόν στην κορυφή με τη νίκη με 1-0 επί της αντιπάλου της Άστον Βίλα των Μίντλαντς. Ο Έλληνας επιθετικός Βιατρίκη Σαρρή σημείωσε το μοναδικό γκολ στο δεκάλεπτο

READ  Τρομακτικές μάχες εναντίον του Ζίντανσεκ για να φτάσει στον δεύτερο ρόλο της Αδελαΐδας | Αθλητισμός