Το αποφασιστικό πέρασμα του Zlatan Ibrahimovic στη Σουηδία και η νίκη της Ισπανίας επί της Ελλάδας – Γύρος προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου | ειδήσεις ποδοσφαίρου

Η Ισπανία ήταν απογοητευμένη μετά την ισοπαλία 1-1 με την Ελλάδα στον εναρκτήριο αγώνα στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 για το Group B την Πέμπτη.

Ο Alvaro Morata άνοιξε το σκορ από κοντά για την γηπεδούχος στο 32ο λεπτό, λίγες στιγμές μετά τον χτύπημα του Dani Olmo από το βάθος.

Ωστόσο, μόλις μία ώρα πριν το πέρασμα, ο αναπληρωτής Inigo Martinez – σε αντικατάσταση του αρχηγού Sergio Ramos – τιμωρήθηκε για μια γρήγορη παρέμβαση στον Έλληνα μέσο Giorgos Masuras. Ο Anastasios Backacitas χτύπησε την μπάλα από το πέναλτι για να αναπληρώσει την πλευρά του Luis Enrique.

Ο Morata απέρριψε την καλύτερη ευκαιρία της χώρας του να κερδίσει μια κεφαλιά κατευθείαν προς τον τερματοφύλακα καθώς η Ισπανία κυριάρχησε στη μπάλα, αλλά προσπάθησε να δημιουργήσει σαφείς πιθανότητες εναντίον της ομάδας που επισκέπτεται.

0:41

Ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς έκανε το νικητήριο γκολ για τον Βίκτορ Κλέσον εναντίον της Γεωργίας με κάποια ικανότητα στην περιοχή του πέναλτι

Ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς έκανε το μοναδικό γκολ για τον Βίκτορ Κλίισον Σουηδία κτυπά Γεωργία 1-0 μετά την επιστροφή του στο διεθνές ποδόσφαιρο στο Group Two.

Μετά από απουσία σχεδόν πέντε ετών, ο Ibrahimovi, ο 39χρονος επιθετικός του Μιλάνου, έγινε ο παλαιότερος παίκτης που εκπροσώπησε τη Σουηδία, κερδίζοντας το ρεκόρ των 38 ετών και 59 ημερών που είχε στην κατοχή του ο τερματοφύλακας Thomas Ravelli.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η σουηδική εθνική ομάδα σταδιακά αναπτύχθηκε στον αγώνα, με τα επιθετικά κέντρα Ibra, Kleson, Alexander Isaac και Dejan Kulusevsky να αναλάβουν την ευθύνη.

Η Σουηδία προχώρησε 10 λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν η Ίμπρα χτύπησε μια μπάλα στην περιοχή του πέναλτι και την επέστρεψε σε στενή γωνία για να πάρει ο Clison το άγγιγμα και να χτυπήσει το δίχτυ.

Ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς κυνηγά τη Γεωργία Λάσα Ντέβιλι
εικόνα:
Ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς έκανε το νικητήριο γκολ για τον Βίκτορ Κλίισον

Με τους Σουηδούς που συχνά παραμελούνται στην κατοχή, η Γεωργία δημιούργησε κάποιες αξιοπρεπείς πιθανότητες και έχασε τις καλύτερες από αυτές για να αντικαταστήσει τον Levan Shenglia στο 82ο λεπτό, αλλά ο Christopher Nordfield έκανε μια υπέροχη απάντηση για να διατηρήσει το καθαρό του φύλλο.

Έδωσε γκολ στους Leon Goretzka, Kai Havertz και Ilkay Gundogan Γερμανία Κέρδισε 3-0 στο σπίτι Ισλανδία Σε έναν ανισόρροπο αγώνα του J.

Γερμανία 3-0 Ισλανδία

2:32

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα Ομίλου J μεταξύ Γερμανίας και Ισλανδίας στους προκριματικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA

Ο Γκορέτσκα και ο Γερμανός Havertz πήραν το προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, επτά λεπτά πριν ο Gundogan κέρδισε με ένα ισχυρό χαμηλό σουτ στο 56ο λεπτό.

Η Γερμανία πήρε το προβάδισμα μετά από μια συναρπαστική κίνηση καθώς ο Joshua Kimmich βρήκε τον Serge Gnabry στην περιοχή του πέναλτι με ένα πολύ τακτοποιημένο πέρασμα και την τελευταία του πινελιά στον Goritska για να το κλωτσήσει στο δίχτυ στο τρίτο λεπτό.

Ο Havertz το έκανε 2-0 μετά από ένα άλλο πέρασμα από τον Kimmich, έσπασε την άμυνα του Leroy Sané, ο οποίος επέστρεψε την μπάλα στον επιθετικό της Chelsea σε χαμηλό σουτ για πρώτη φορά από απόσταση 12 μέτρων.

Η Ilkay Gundoga γιορτάζει να πετυχαίνει γκολ για τη Γερμανία
εικόνα:
Ο Ilkay Gundogan γιορτάζει τον τρίτο στόχο της Γερμανίας

Οι οικοδεσπότες σήκωσαν τα πόδια από το πεντάλ μετά το σουτ του Gundogan, αλλά θα μπορούσαν να είχαν προσθέσει το τέταρτο γκολ όταν ο Gnabry χτύπησε τη θέση με ένα ισχυρό σουτ στο 70ο λεπτό.

Ο Robert Lewandowski σημείωσε ένα ηχηρό γκολ στο 83ο λεπτό Πολωνία Αντέδρασε για να κερδίσει ισοπαλία 3-3 Ουγγαρία Σε μια ανοιξιάτικη ομάδα το αντιμετωπίζω.

Η Ουγγαρία άρπαξε το προβάδισμα στο έκτο λεπτό όταν ο Roland Slye κατέλαβε το πέρασμα του Attila Viola και πυροβόλησε στη δεξιά πλευρά και έριξε ένα χαμηλό σουτ στον Wojciech Chesney κοντά στο στύλο.

Προεπισκόπηση εικόνας

3:44

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα μεταξύ Ουγγαρίας και Πολωνίας στον Όμιλο Α των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA

Η γηπεδούχος διπλασίασε το πλεονέκτημά της στο 53ο λεπτό, όταν ο Adam Szalai σκόραρε στο δίχτυ από μέσα στην περιοχή του πέναλτι, και η ουγγρική ομάδα, με επικεφαλής τον Marco Rossi, φαινόταν καλή ενάντια στην Πολωνία, η οποία δεν έκανε ένα σουτ στο στόχο.

Ο προπονητής της Πολωνίας Paulo Sousa έκανε τριπλή αντικατάσταση στο 59ο λεπτό και δύο από αυτούς που εισήχθησαν, Krzysztof Piatik και Kamil Jozwiak, είχαν άμεσο αποτέλεσμα.

Ο Piatik κάλεσε με χαμηλό σταυρό από τον Gregorz Kryshoviak για να νικήσει τον Peter Gulaci με αυτοπεποίθηση και λίγα λεπτά αργότερα, η άμυνα της Ουγγαρίας κατέρρευσε, επιτρέποντας στον Josuiak να εισβάλει στην περιοχή του πέναλτι και να βάλει τη μπάλα στο δίχτυ.

Η Ουγγαρία ομαδοποιήθηκε και ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Salai πέρασε από την αριστερή πλευρά και ο αμυντικός Willy Urban χτύπησε την μπάλα στην πίσω θέση.

Αγγλία 5-0 Σαν Μαρίνο

3:23

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα Αγγλίας-Αγίου Μαρίνου από τον Όμιλο Α στους προκριματικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA

Αλλά ο Lewandowski, ο Πολωνός επικίνδυνος, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου, έφτασε στην ομάδα του με ένα ισχυρό χτύπημα όταν ο Bartosz Berezinski τον βρήκε μέσα στην περιοχή του πέναλτι και χτύπησε τη μπάλα μετά από τον Gulasi στην πάνω γωνία.

Ο Βιόλα αποστάλθηκε για Ουγγαρία σε χρόνο τραυματισμού αφού έλαβε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αλλού, ο Ole Watkins σημείωσε γκολ στον διεθνή του αγώνα Το ντεμπούτο και ο Dominic Calvert-Lewin χτύπησαν δύο φορές Αγγλία Κρουαζιέρα στο παρελθόν Σαν Μαρίνο 5-0 στα εναρκτήρια προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σκωτία 2-2 Αυστρία

4:40

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα μεταξύ της Σκωτίας και της Αυστρίας στον Όμιλο Έξι των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA

Τονίστηκε το δραματικό overhead kick του John McGinn Σκωτία Ο χαρακτήρας που έρχεται από πίσω δύο φορές για να τον ισοφαρίσει 2-2 Αυστρία Στο πάρκο Hampden.

Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν γκολ από τους Domenico Berardi και Siro Immobile στο πρώτο ημίχρονο Ιταλία κτυπά Βόρεια Ιρλανδία 2-0 στον εναρκτήριο αγώνα των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ομίλου Γ στην Πάρμα.

Ιταλία 2-0 Βόρεια Ιρλανδία

3:04

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα μεταξύ Ιταλίας και Βόρειας Ιρλανδίας στον Όμιλο Γ των Προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA

Ελβετία Ήταν νικητής 3-1 Βουλγαρία, Και σημείωσαν τα τρία γκολ τους 12 λεπτά στον αγώνα. Ο Martin Braithwaite σημείωσε επίσης νωρίς υπέρ του Δανία Και χτυπούν Ισραήλ 2-0 στο Group F, όπου ο αγώνας παίχτηκε μπροστά σε ένα σπάνιο πλήθος οπαδών του Al Watan.

Έδωσε το γκολ του Iannis Hagee στο 86ο λεπτό Ρουμανία Κέρδισε 3-2 Βόρεια ΜακεδονίαΑφού η Βόρεια Μακεδονία ολοκλήρωσε την επιστροφή της με 2-0. Λιχτενστάιν Ήρθε κοντά στη συλλογή του πρώτου προκριματικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 2013, αλλά ο στόχος του Νώε Φρόμελτ στο 83ο λεπτό του έδωσε νίκη 1-0. Αρμενία.

Νησιά Φερόρ Κέρδισε με ισοπαλία 1-1 Μολδαβία Ενώ Αλβανία Άρπαξε τη νίκη 1-0 Ανδόρα.

READ  Από τον καπνιστή κέφαλο μέχρι τους Έλληνες δύτες σφουγγαριών έως τις ΗΠΑ Sports City: Ο Outlaw Henry Paul μιλάει για το τι κάνει την Τάμπα υπέροχη