Το εξωτερικό μας: Ο Malinowski επέστρεψε με ένα υπερ-γκολ, ο Yaremchuk σκόραρε ξανά και οι περιπέτειες των πρώην τερματοφύλακα της Dynamo – 15 Δεκεμβρίου 2020

Την περασμένη εβδομάδα, οι Ουκρανοί “ανάβουν” ξανά στο εξωτερικό. Ωστόσο, άλλοι ήρωες βρίσκονται τώρα στην πρώτη γραμμή. Μόνο ο Roman Yaremchuk επιδεικνύει σταθερότητα. Αλλά ο Ivan Petryak υπενθύμισε αποτελεσματικά τον εαυτό του και επέστρεψε μαγευτικά στο παιχνίδι Ruslan Malinovsky, αλλά για τα πάντα με συνέπεια.

Αγγλία

Αλέξανδρος Zinchenko και πάλι έφυγε από την προσφορά της Μάντσεστερ Σίτι. Ο Pep Guardiola δεν κάλεσε τη Sasha στο παιχνίδι στον τρίτο συνεχόμενο αγώνα. Είναι ενδιαφέρον ότι η σειρά ξεκίνησε μετά τη συνάντηση με τον Πόρτο (0: 0), στην οποία ο Ουκρανός έγινε ο καλύτερος παίκτης του αγώνα. Εν ολίγοις, το ντέρμπι του Μάντσεστερ πέρασε χωρίς Ουκρανικό και χωρίς γκολ.

Αποτυχημένο ντέρμπι του Μάντσεστερ, ο πρώτος στόχος του Malinowski, το μοιραίο φιάσκο της Μπορούσια D για το Favre – μια κριτική του Σαββατοκύριακου

Αντρέι Γιαρμολένκο επανέλαβε επίσης τη μοίρα του συμπατριώτη του. Αναφέρθηκε ότι ο σύλλογος ήταν απογοητευμένος εντελώς και θέλει να πουλήσει το χειμώνα. Δεν αποτελεί έκπληξη, στο πλαίσιο τέτοιων αναφορών, ο David Moyes βασίζεται σε άλλους καλλιτέχνες. Στο τέλος, η West Ham κέρδισε εύκολα τον Leeds και συνεχίζει να κυνηγάει τους ηγέτες.

Ιταλία

Το Μπέργκαμο είναι πολύ ανήσυχο τώρα. Η διοίκηση υποστήριξε τον επικεφαλής προπονητή στη σύγκρουση του με τους ηγέτες (Gomez και Ilyich). Ο Gian Piero Gasperini στον αγώνα με τον Fiorentina άφησε και τους δύο στον πάγκο, εμπιστεύοντας άλλους ερμηνευτές. Έγινε ένας από αυτούς Ruslan Malinowski. Ο Ουκρανός δεν απογοήτευσε και γιόρτασε θριαμβευτικά την επιστροφή του στο γήπεδο μετά από 5 αγώνες εκτός λειτουργίας. Στο 55ο λεπτό, ο μέσος έβαλε στο γκολ του “βιολέτες” ένα υπέροχο γκολ από ένα ελεύθερο λάκτισμα. Η Αταλάντα ηττήθηκε (3: 0).

“Malinowski – καλά! Στόχος – ένα μαργαριτάρι!”: Τα ιταλικά μέσα ενημέρωσης εξερράγησαν με επιθήματα, περιγράφοντας την επιστροφή της Ουκρανίας στο “κενό” μέρος

Ισπανία

Αντρέι Λούνιν συνεχίζει να περιμένει το ντεμπούτο του για τη Ρεάλ, αλλά ο Thibaut Courtois δεν δίνει κανένα λόγο να ελπίζει για αυτό στο εγγύς μέλλον. Ο τερματοφύλακας της εθνικής ομάδας της Ουκρανίας παρακολουθούσε παραδοσιακά το παιχνίδι της ομάδας του από τον πάγκο – αυτή τη φορά η ομάδα του Zinedine Zidane κέρδισε με σιγουριά το ντέρμπι της Μαδρίτης. Ο Ρεάλ σκόραρε δύο φορές για την Ατλέτικο, και ο Κάρταους έκανε έναν άλλο «στεγνό» αγώνα.

Ο Ζιντάν άλλαξε τον δικό του «κανόνα» σχετικά με το Λούιν – η Ισπανία ανησυχεί για το μέλλον των Ουκρανών

Η πτώση του Albacete συνεχίζεται. Το “Mechanical Cheese” επέκτεινε τη χωρίς νίκη σειρά σε 10 αγώνες, χάνοντας από τον Castellon. Ρωμαίος Ζοζούλια δεν είχε την ευκαιρία να βοηθήσει την ομάδα του, γιατί την προηγούμενη μέρα πέρασε θετικό τεστ για κοροναϊό.

READ  Η Ελλάδα επιτρέπει σε 10.000 Ισραηλινούς ταξιδιώτες να εμβολιάζονται κάθε εβδομάδα με μια πράσινη κάρτα

Γερμανία

Άγιος Παύλος Μπόρις Τάστσι και πάλι δεν κέρδισε, ισοπαλία με τον Erzgebirge στο Bundesliga 2. Οι «πειρατές» δεν γνωρίζουν τη γεύση της νίκης σε 9 επίσημους αγώνες. Αυτή τη φορά ο Ουκρανός βγήκε στην αρχική σύνθεση και πέρασε 62 λεπτά στο γήπεδο. Ο Tashchi κατάφερε να γράψει το όνομά του στα λεπτά, λαμβάνοντας μια κίτρινη κάρτα. Ο Σεντ Πολί σημείωσε γκολ όταν ο Μπόρις είχε ήδη αντικατασταθεί.

Προώθηση της εθνικής ομάδας νεολαίας της Ουκρανίας Έρικ Σουράνοφ έκανε το ντεμπούτο του για την κύρια ομάδα της Νυρεμβέργης. Ο προπονητής απελευθέρωσε τον Ουκρανό στο 80ο λεπτό και η ομάδα του κατάφερε να πιέσει τον Würzburger Kickers πριν από τον τελικό σφύριγμα.

Αυστρία

Το LASK έπαιξε εναντίον του τοπικού grandmaster – Σάλτσμπουργκ. Το “Black and white” έχασε με σκορ 1: 3 και έχασε το “Red Bull” στην πρώτη θέση. Eugene Cheberko καθόταν ολόκληρος ο αγώνας στον πάγκο για υποκατάστατα, αν και στους δύο τελευταίους αγώνες έλαβε προπονητικό παιχνίδι.

Βέλγιο

Στη Γάνδη Ιγκόρ Πλάστον ήρθε στο γήπεδο για πρώτη φορά σε 10 αγώνες. Centerback επίσης Ρωμαίος Μπέζος, έπαιξε ολόκληρο τον αγώνα του Europa League εναντίον του Χόφενχαϊμ. Ωστόσο, οι “βούβαλοι” έχασαν 1: 4. Φαίνεται ότι το προπονητικό προσωπικό της LE έδωσε ανάπαυση στους ηγέτες. Συγκεκριμένα Ρωμαίος Γιαρεμτσούκ έπαιξε εναντίον των Γερμανών μόνο την τελευταία μισή ώρα.

Στο βελγικό πρωτάθλημα εναντίον του Standard, ξεκίνησε ο μπροστινός, και δύο άλλοι Ουκρανοί μετακινήθηκαν στο αποθεματικό. Ήταν ο Yaremchuk που σκόραρε το νικητήριο γκολ στο τέλος του παιχνιδιού, διακόπτοντας τη σειρά της Gent με πέντε ήττες στη σειρά.

Την προηγούμενη εβδομάδα Μαριάν ο Σουηδός έγινε το αντικείμενο κριτικής του προπονητή και των συμπαικτών του στο Mechelen. Ο σύλλογος είναι ικανοποιημένος με την αντίδραση του Ουκρανού στην προπόνηση. Ο Σουηδός εξακολουθεί να υποβάλλει αίτηση για αγώνες. Ωστόσο, ο παίκτης δεν λαμβάνει εξάσκηση στο παιχνίδι.

Edward Sable πλαισίωσε έντονα την ομάδα του, λαμβάνοντας μια απόσυρση στο 39ο λεπτό του αγώνα εναντίον του Λάτσιο (2: 2). Η τιμωρία για τον Ουκρανό ήρθε στο Jupile League, όπου ο προπονητής άφησε τον αμυντικό στον πάγκο.

“Ο Μπριζ φαίνεται πιο συμπαγής από τον Ντιναμό”: Ο Μύρων Μάρκεβιτς αξιολόγησε την ισοπαλία του Europa League και διακινδυνεύει την πρόβλεψη

Γιουτζίν Μακαρένκο και Αλέξανδρος Φίλιπποφ πήρε λίγο χρόνο στους αγώνες των Kortrijk και St. Truiden, αντίστοιχα. Και οι δύο ομάδες υπέστη άλλη ήττα.

Ο Anderlecht τελικά έσπασε ένα σερί χωρίς τέσσερα παιχνίδια. Οι θάλαμοι της Vincent Company το έκαναν δυνατά – νικώντας τον ηγέτη του βελγικού πρωταθλήματος. Μποχντάν Μιχαίλιχενκο έπαιξε εναντίον του Genk και 90 λεπτά και έγραψε μια κίτρινη κάρτα στις υποχρεώσεις του.

READ  Η Ελληνοαμερικανίδα Έλεν Μαρούλης χάνει από τον Ρισάκο Καβάι στον ημιτελικό των 57 κιλών | Αθλητισμός και Κοινωνία

Αρμενία

Στον αναβληθέντα αγώνα του 7ου γύρου, ο Pyunik φιλοξένησε τον ίδιο ηττημένο – Chirac. Οι γηπεδούχοι υπέστη άλλη ήττα και έπεσαν στην τελευταία θέση. Άρτεμ Γκαμπελόκ έπαιξε ολόκληρο τον αγώνα, μετά τον οποίο ο Pyunik του παρέμεινε η μόνη ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει κερδίσει αυτή τη σεζόν.

Ελλάδα

Η ΑΕΚ απέτυχε να χτυπήσει την πόρτα στο Europa League, χάνοντας από τον Λέστερ στον τελευταίο γύρο (0: 2). Eugene Shakhov έπαιξε εναντίον των Βρετανών για μόνο 35 λεπτά. Αλλά στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Ουκρανός έπαιξε ένα θεαματικό αγώνα εναντίον του Απόλλωνα χωρίς υποκαταστάσεις – η ΑΕΚ κέρδισε 4: 3. Dmytro Chyhrynskyi συνεχίζει να θεραπεύει τον τραυματισμό.

Vladislav Naumets έπαιξε εναντίον του Παναθηναϊκού για την τελευταία μισή ώρα. Τα Ιωάννινα έχασαν και τα δύο γκολ εκείνη τη στιγμή και απέτυχαν να διορθώσουν την κατάσταση.

Δανία

Ο Έσμπιεργκ συνεχίζει να επιτίθεται στο δεύτερο τμήμα του πρωταθλήματος της Δανίας, κερδίζοντας πέντε συνεχόμενα. Γιούρι Γιακοβένκο Έχασε το παιχνίδι εναντίον του Wendsusssel και έπαιξε 30 λεπτά με τον Helsingor. Αυτή τη φορά ήταν αρκετή για τον Ουκρανό να σκοράρει το κερδίζοντας γκολ. Στο τρέχον πρωτάθλημα, ο Γιακοβένκο έχει ήδη σκοράρει 4 γκολ, ο Έσμπιεργκ μοιράζεται την πρώτη θέση στο τραπέζι με τον Βίμποργκ.

Ουγγαρία

Στα μέσα της εβδομάδας, ο Ferencvaros έχασε από τη Dynamo και έχασε από τα European Cups. Αλλά στους ουγγρικούς θαλάμους πρωταθλήματος Σεργκέι Ρέμπροφ κέρδισε άλλη μια νίκη. Στο Champions League Αλέξανδρος Ζούμπκοφ και Ιγκόρ Χαρατίν βγήκε στην αρχική σύνθεση και το σαββατοκύριακο είχε την ευκαιρία να ξεκουραστεί λίγο. Και οι δύο εμφανίστηκαν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον του Zalaegerszeg, για τον οποίο έπαιξε Artem Favorov. Ο Zubkov κατάφερε ακόμη και να δώσει μια παραγωγική μεταφορά (βίντεο εδώ).

Ο Φέχερβαρ παραμένει ο κύριος κυνηγός της Φερέντσβαρος. Ιβάν Πετριάκ προσπάθησε σκληρά να αφήσει την ομάδα του στον αγώνα πρωταθλήματος, σημειώνοντας δύο γκολ στον στόχο της Budafoki. Αυτή τη σεζόν, ο Ουκρανός έχει ήδη σκοράρει 6 γκολ, γεγονός που του επιτρέπει να βρίσκεται στο τρίτο βήμα της λίστας των σκόρερ του ουγγρικού πρωταθλήματος.

Κύπρος

Η Πάφος το ανέφερε Άρτουρ Ρούντκο τράβηξε ένα ρεκόρ “στεγνή” σειρά στην ιστορία του κυπριακού συλλόγου, χωρίς να λείπει για 626 λεπτά. Την προηγούμενη εβδομάδα, ο πρώην τερματοφύλακας της Ντιναμό κράτησε ισοπαλία για την Πάφο εναντίον της ΑΕΚ Λάρνακας (0: 0), αλλά δεν έσωσε από την ήττα με την Ομόνοια (1: 2). Όρεστ Κουζίκ έπαιξε μόνο 4 λεπτά σε αυτούς τους δύο αγώνες.

READ  Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Σίδνεϊ σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο NPL NSW έναντι των εγχώριων ανταγωνιστών της APIA Leichhardt

Eugene Selin ποτέ δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο σε αγώνα εναντίον του Ερμή, και η Ανόρθωση του δεν μπόρεσε να νικήσει έναν από τους εξωτερικούς του πρωταθλήματος.

Πολωνία

Μπογκντάν Μπάκο και Βασίλι Κράβετς συνεχίστε να παίζετε με τη σειρά του στην καρδιά του Lech. Ο αμυντικός του Σαχτάρ έπαιξε ολόκληρο το παιχνίδι ενάντια στους Ρέιντζερς στο Τσάμπιονς Λιγκ (0: 2) και ο μαθητής των Καρπαθίων έπαιξε μόνο το μισό ενάντια στους θαλάμους του Στίβεν Τζέραρντ, αλλά βοήθησε την ομάδα του στον αγώνα της Εκτρακλάσα εναντίον του Στίλ (1: 1).

Podbeskidze Σεργκέι Μιακούσκα ντροπή στον δεύτερο αγώνα στη σειρά. Στον τελευταίο γύρο, η ομάδα έλαβε τέσσερις “στεγνές” μπάλες από τον Lech, και εναντίον του Piast έπαιξε ακόμη χειρότερα – 0: 5.

Η Κρακοβία εξακολουθεί να αναγκάζεται να κάνει χωρίς βοήθεια Alexey Dityatyev, που θεραπεύει τον τραυματισμό.

Σαουδική Αραβία

Maxim Koval απέτυχε να σώσει τον Al-Fateh από την τρίτη συνεχόμενη ήττα. Ωστόσο, το πιο ενδιαφέρον πράγμα ξεκίνησε μετά τον τελευταίο σφύριγμα της αντιπαράθεσης με τον Al-Batin. Οι ποδοσφαιριστές έσπρωξαν, φώναξαν και διαφωνούσαν με τον διαιτητή. Ο Koval ήταν ένα από τα πιο ενεργά και φυσικά έλαβε κίτρινη κάρτα, αν και το παιχνίδι τελείωσε εκείνη τη στιγμή.

Τουρκία

Μόνο ένας από τους τρεις συμπατριώτες μας έπαιξε στις ακτές του Βοσπόρου το περασμένο Σαββατοκύριακο. Άρτεμ Κράβετς και Σεργκέι Ρύμπαλκα συνεχίζουν να βρίσκονται στα ιατρεία των ομάδων τους. Mykola Morozyuk με τον Rizespor του τελικά κέρδισε. Ο Geztepe συνθηκολόγησε με τον πρώην παίκτη της Dynamo, Brown Idea. Ο Morozyuk έγραψε “μουστάρδα” στις ευθύνες του.

Κροατία

Ντμίτρι Λέπα παραδοσιακά έλαβε μια ώρα πρακτικής παιχνιδιού ως μέρος του Όσιγιεκ. Στον κεντρικό αγώνα του γύρου, οι χρεώσεις της Nenad Bjelica έχασαν από την Gorizia (1: 4). Οι Λευκοί και Μπλουζ έχουν περιπλέξει σοβαρά τη θέση τους στο τουρνουά και κινδυνεύουν να πέσουν στην τέταρτη θέση αντί για ηγεσία.

Τσεχική Δημοκρατία

Τάρας Κατσαράμπα βοήθησε τον Σλόβαν να υπερασπιστεί μια «στεγνή» ισοπαλία στον τελευταίο αγώνα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου για την ομάδα του. Όμως στο πρωτάθλημα, η ουκρανική πλάτη της κεντρικής ομάδας αποκλείστηκε για το κόκκινο, που έλαβε στον προηγούμενο γύρο. Ο Σλόβαν νίκησε τη Σλάβια (0: 3), η οποία κατέχει την κατάταξη του τσεχικού πρωταθλήματος.

“Η Maradona μου έδειξε το τέχνασμα”: έπαιξε με τον Figo, θα μπορούσε να γίνει σούπερ σταρ, αλλά περιορίστηκε σε αναπηρική καρέκλα για 27 χρόνια