Το τελευταίο γκολ κάνει την Xanthi FC να εγκατασταθεί με ισοπαλία στον πρώτο αγώνα μετά την εξαγορά της Αυστραλίας

Το πρώτο παιχνίδι της Ξάνθης στην Ελληνική Πρέμιερ Λιγκ 2 εναντίον του Απόλλωνα Λάρισας κατέληξε σε μια απογοητευτική ισοπαλία μετά από γκολ της τελευταίας στιγμής από τον Αυστραλό αμυντικό Μάθιου Τζούρμαν.

Ο επιθετικός της Ξάνθης Savas Syatravanes πίστευε ότι είχε σκοράρει το πρώτο γκολ του συλλόγου της σεζόν μετά το σκόρερ εναντίον του τερματοφύλακα του Απόλλωνα στο 14ο λεπτό, αλλά το τυχερό γκολ περιγράφηκε ως οφσάιντ από τον βοηθό διαιτητή. Λίγο αργότερα, μια άμεση επανάληψη έδειξε ότι η απόφαση ήταν λανθασμένη κλήση από τους αξιωματούχους του αγώνα, αλλά η απόφαση εξακολουθεί να ισχύει.

Ωστόσο, δεν χρειάστηκε πολύς χρόνος ο Αυστραλός μέσος Joshua Bryant να εισέλθει στον πίνακα αποτελεσμάτων στο 16ο λεπτό, για να σκοράρει από ένα καλό παιχνίδι και να περάσει από τον Athanasios Papazoglu.

Εκτελώντας σε χιονισμένες συνθήκες, η επίθεση της Xanthi FC εμφανίστηκε καλά ρυθμισμένη και γρήγορη, πολύ παρόμοιο στυλ που είχε δει ο Tony Popovich με τον πρώην Perth Glory FC. Ωστόσο, είναι ασφαλές να πούμε ότι η άμυνα ήταν πολύ λιγότερο οργανωμένη, καθώς ο βετεράνος τερματοφύλακας Vitor Pinto Xanthi έσωσε σε περισσότερες από μία περιπτώσεις στον αγώνα.

Ενώ φαίνεται να ήταν μια ασφαλής νίκη 1-0 για τη Λεξάντη, ένα ελεύθερο λάκτισμα αργά έξω από την πλατεία των ομάδων αναπήδησε από το γήπεδο από την κεφαλίδα του Γκόρμαν, που έφτασε στην πάνω γωνία του διχτυού. Ο αγώνας έληξε 1-1.

Ο Joshua Bryant έπαιξε ενενήντα λεπτά και αποδείχθηκε ότι ήταν η υπογραφή του θερινού συλλόγου. Ο Αυστραλός οδήγησε τη μεσαία γραμμή από το πίσω μέρος στο κέντρο του τέρματος, έχει δείξει μεγάλη ηγεσία σε μια χώρα που δεν μοιράζεται με έμπειρο τη μητρική του γλώσσα.

READ  Από τη φτώχεια στο NBA MVP, ο συγγραφέας αποκαλύπτει νέες λεπτομέρειες σχετικά με την ανάπτυξη του Γιάννη

Ο αγώνας ήταν ο πρώτος αγώνας της Ξάνθης στην ελληνική δεύτερη κατηγορία, καθώς υποβιβάστηκε από το Ελληνικό Σούπερ Λιγκ στο τέλος της σεζόν 2019/20.

Η ομάδα είναι υπό την καθοδήγηση του πρώην προπονητή του Perth Glory, Tony Popovich, ο οποίος δελεάστηκε από την προοπτική να εργαστεί για έναν ευρωπαϊκό σύλλογο με έναν Αυστραλό ιδιοκτήτη, διευθυντή των Ολυμπιακών Αγώνων του Σίδνεϋ Μπιλ Πάπας.

Πείστηκε από τον Πόποβιτς να παραιτηθεί από τον Περθ Γκλίρι και να συμμετάσχει στο υπερπόντιο εγχείρημά του, είπε ότι ήταν έτοιμος για την πρόκληση της προπόνησης στο εξωτερικό και την ευθύνη της επιστροφής του νέου του συλλόγου, Ξάνθη, στην κορυφαία πτήση της χώρας.

“Η ιδέα ήταν να εγγραφώ στην ομάδα της πρώτης κατηγορίας, αλλά θα την δεχόμουν αν ήταν στη δεύτερη κατηγορία. Πιστεύω στον εαυτό μου και ξέρω ότι έχω τις γνώσεις και την εμπειρία που χρειάζομαι για να πετύχω”, δήλωσε ο Πόποβιτς. Optus Sport.

Η Xanthi FC θα παίξει τον αγώνα Ionikos FC την Τετάρτη 20 Ιανουαρίου, και επιλεγμένοι αγώνες μπορούν να προβληθούν στο ελληνικό διεθνές κανάλι μετάδοσης, Η ΕΡΤ στον κόσμο.