Το Austin Football Club επιδιώκει να δώσει τέλος στα οδικά προβλήματα όταν αντιμετωπίζει την DC United

Credit: Erich Schlegel-USA TODAY Sports

Το Austin FC και η DC United συναντώνται για πρώτη φορά το Σάββατο σε έναν αγώνα Penny στην Ουάσινγκτον, καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούν να τερματίσουν τα σκιερά σερί νικών τους.

Ο Όστιν ήταν φανταστικός εντός έδρας, σημειώνοντας 7-1-1 στα τελευταία εννέα παιχνίδια του, αλλά δεν έχει κερδίσει σε 16 συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας (0-13-3) και έχει μόλις έξι γκολ σε αυτά τα παιχνίδια.

Το Austin FC κατευθύνεται στην Περιφέρεια της Κολούμπια μετά από μια γενναία εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μινεσότα Γιουνάιτεντ την περασμένη Κυριακή. Ο Μαξιμιλιάνο Ορρούτι κατέβηκε από το έδαφος μετά από φάουλ στο 58ο λεπτό για να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

«Ο στόχος (του Ορρούτι) είναι δικός μας», είπε ο προπονητής του Όστιν Τζος Γουλφ στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα. “Πριν από το γκολ, δεν θα έλεγα ότι ήμασταν ευέλικτοι και σίγουρα οργανωμένοι με το στήσιμο μας όταν τελειώναμε τις επιθέσεις. Αλλά το γκολ μας τακτοποίησε και τα νέα πόδια μας βοήθησαν επίσης.”

Ο Όστιν κέρδισε (3-1-2, 11 πόντοι) για τρίτη φορά στο παιχνίδι πρωταθλήματος του 2022. Χρειάστηκε η ομάδα 12 αγώνες για να φτάσει σε τρεις νίκες στην εναρκτήρια εκστρατεία της το 2021.

Ο Ορρούτι έχει σκοράρει στα δύο τελευταία παιχνίδια του Όστιν και θα μπορούσε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Όστιν που σκοράρει σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια. Το Όστιν έχει 2-0-0 απέναντι σε αντιπάλους της Ανατολικής Περιφέρειας αυτή τη σεζόν, σκοράροντας συνολικά 10 γκολ και επιτρέποντας μόνο ένα γκολ κόντρα σε FC Cincinnati και Inter Miami.

READ  Η υπουργός Εξωτερικών της Αυστραλίας Μαρίζ Πέιν επισκέφθηκε την Ακρόπολη σε επίσημο ταξίδι

Η DC United έχει πέσει (2-3-0, 6 πόντοι) τρία συνεχόμενα παιχνίδια, με δύο από αυτές τις ήττες (και τα δύο χτυπήματα) να επιστρέφουν. Η DC είναι αήττητη σε τρία συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια από τον Μάιο του 2017.

Η DC United επιστρέφει στη δράση μετά από μια εβδομάδα άδειας. Το τελευταίο του παιχνίδι ήταν η ήττα με 1-0 εντός έδρας από την Ατλάντα Γιουνάιτεντ στις 2 Απριλίου, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γκολ τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του δεύτερου ημιχρόνου για να κλέψουν βαθμούς και να στείλουν την DC United στην ήττα.

«Ένιωσα ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα (έναντι της Αταλάντα) και δυστυχώς, βγήκαμε με μηδέν βαθμούς», δήλωσε ο αμυντικός της DC United Stephen Birnbaum μετά την ήττα. “Πρέπει τουλάχιστον να παίξουμε έναν τέτοιο αγώνα στο σπίτι. Άρα, προφανώς είναι απογοητευμένος.”

Η πρόσφατη απόκτηση του Ταξί Φούντα, πρώην της Ραπίντ Βιέννης στην Αυστρία και του πιο ακριβοπληρωμένου παίκτη της DC United, δικαιούται να συμμετάσχει για πρώτη φορά με την ομάδα της το Σάββατο μετά την οριστικοποίηση της γραφειοκρατίας για τη βίζα εργασίας του Έλληνα πολίτη αυτή την εβδομάδα. Ο Φώντας αναμένεται να είναι με τη στολή για τον αγώνα με την Όστιν αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν θα αγωνιστεί.