Το Torment κερδίζει ξανά την Ευρώπη ως Τουλούζη πέντε αστέρων για τη La Rochelle 14 ατόμων

Λα Ροσέλ 17 Τουλούζη 22

Η Τουλούζη είναι η υπέρτατη δύναμη του ευρωπαϊκού ράγκμπι αφού έγινε ο πρώτος σύλλογος που κέρδισε το πέμπτο Κύπελλο Πρωταθλήματος, αλλά παρά το παιχνίδι για περισσότερα από 50 λεπτά με 14 άντρες, η La Rochelle τους εφίδρωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δεν ήταν μια παλιά υπόθεση όπως οι προηγούμενες έξι γαλλικές περιπτώσεις και η Τουλούζη έπαιξε πραγματικά εντελώς αξέχαστο ράγκμπι όταν έχασε στον τελικό του 2004 από τον Twickenham, όταν ο Rob Hawley αναπήδησε σε ένα λάθος από τον Clement Poitrenaud.

Η νίκη θα ήταν ακόμη πιο γλυκιά για τον Poitrenaud, ο οποίος είναι πλέον μέρος του προπονητικού εισιτηρίου της Τουλούζης, καθώς ο Romain Natamac μιμούσε τον πατέρα του Emil πριν από ένα τέταρτο αιώνα.

Όχι απροσδόκητα, ο τερματοφύλακας του ήταν κρίσιμος καθώς έφτασε έξι στους έξι για 17 πόντους, ενώ ο Ihaiya West έχασε τρία από τα επτά σουτ. Ο Entamac ήταν επίσης ο κύριος αρχιτέκτονας της αποφασιστικής προσπάθειας του έγκαιρου παιχνιδιού από το κέντρο της Αργεντινής Juan Cruz Mallia, αλλά ένας πραγματικά ταλαντούχος Γάλλος εκτός έδρας αγωνίστηκε, ένα επικίνδυνα υψηλό πλεονέκτημα θέσης ως αποτέλεσμα της κόκκινης κάρτας του 28ου λεπτού του Levani Boccatia. Χτύπησε τον Maxim Medard, έναν άνδρα από τον τέταρτο τίτλο της Τουλούζης το 2010, νικώντας τον Bieritz.

Παρά την αποχώρηση της Botia, ο La Rochelle τα πήγε πολύ καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το προβάδισμα του χάσματος 12-9 ήταν πολύ λιγότερο ανταμοιβή για την κυριαρχία του, την κυριαρχία του σε τάβλ και το 66 τοις εκατό του γηπέδου, το οποίο ήταν τρεις συνεχόμενες διαδρομές πέντε μέτρων. να μεταφράσω Διάσπαρτα στους αριθμούς.

READ  Πέντε υποτιμημένες περιοχές άγριας ζωής για επίσκεψη στην Ευρωπαϊκή Ένωση

Η αριθμητική απώλεια τελικά έπαιξε σημαντικό φόρο, αν και ακόμη και τότε η La Rochelle, αναζητώντας το πρώτο τους τρόπαιο, έβαζε την Τουλούζη μέχρι το τελικό παιχνίδι.

Οι παίκτες της Τουλούζ γιορτάζουν παίζοντας τον τελικό σφύριγμα της τελικής νίκης του στο Κύπελλο του Champions Cup έναντι της La Rochelle. Φωτογραφία: David Davis / PA

Η Τουλούζη βγήκε από τα μπλοκ νωρίς, με τον Man of the Match Francois Croce να κάνει το πρώτο του καθαρό σπάσιμο του παιχνιδιού, προτού ο Jerome Kano αποδώσει το χτύπημα με ένα υπέροχο καθαρό κλέψιμο στο τσακάλι, το οποίο οδήγησε στην Tavera Kerr-Barlow οφσάιντ Έγινε και προσγειώθηκε στο Natamac. 45μ πρόστιμο.

Η West και η Entamac διαπραγματεύτηκαν περισσότερα πέναλτι καθώς η Τουλούζη έχασε επίσης από τον Richie Arnold, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Joe Tacori.

Παρουσιάστε τα πανταχού παρόντα πεδία της Αθήνας.

Το πακέτο της La Rochelle είχε ήδη κάμψει τα πικ του στο maul, και το έπραξε και πάλι την ώρα του scrum. Η ποινή του Γουέστ ήταν ευθεία, αλλά η Μάλλια, που είχε παίξει μόλις ένα λεπτό του διαγωνισμού πριν από αυτόν τον τελικό, σκόνταρε και αγωνίστηκε τρία πέντε μέτρα πριν από αυτό.

Το DuPont έδειξε την άλλη πλευρά του παιχνιδιού του όταν σκότωσε εναλλάξ τους Victor Veto και Botia. Από το τρίτο ήταν ένα χτύπημα από τον Νατάματς, ο οποίος δεν ήταν ακριβώς γνωστός για την αντιμετώπιση του, ο οποίος αφαίρεσε την μπάλα από τα φορτία φόρτισης.

Ένα γρήγορο χτύπημα από τον Peeto Mouwata μείωσε την πίεση, αλλά τα χτυπήματα που έγιναν για ένα ολισθηρό σουτ και στις δύο πλευρές του Fard από τον Medard, ο Natamac έχασε ένα πέναλτι για να αγγίξει και έπειτα κτύπησε πλήρως.

Η La Rochelle δεν πίεζε το σπίτι κυριαρχίας τους, αλλά σφίγγονταν τις γροθιές στα πακέτα τους, και όταν ο Reinhardt Alstad έπαιζε για μια δευτερεύουσα είσοδο, η West έβαλε ξανά το επίπεδο των πλευρών.

Στη συνέχεια ήρθε η αποφασιστική στιγμή του παιχνιδιού.

Ο Luke Pearce έδωσε στη Botia μια κίτρινη κάρτα για να αντιμετωπίσει τον DuPont σε απόσταση ενός μέτρου από τη γρήγορη βρύση του Scrum-Half, αλλά προηγήθηκε της τεράστιας αλλά μεγάλης επιτυχίας ενός Φίτζι στο Medard.

Ο ΤΟΜ Τομ Φόλεϊ συμβούλεψε τον Παρτς να επανεξετάσει το χτύπημα και τη συλλογική τους απόφαση να στείλει πραγματικά τη Μπότια στον ώμο τους.

Στα περίπτερα, το μυαλό της O’Gara ήταν αναμφίβολα στον τελικό του Γαλλικού Πρωταθλήματος 2016 στο Camp Nou, όταν ο Racing, με τον οποίο ήταν βοηθός προπονητή, νίκησε τον Tallon 21-19 στο 19ο λεπτό, στέλνοντας τον Maxim Machenaud.

Ο Μένταρντ σύντομα χτύπησε το HIA προτού απομακρυνθεί και, ατρόμητος, ο Λα Ροσέλ ξεκίνησε τον δρομέα του από τον Kerr-Barlow σε 14 στάδια. Ο Elstadt έπαιξε ping για να παίξει την μπάλα στο κατάστρωμα μετά από τάκλιν και το μίσος του O’Gara για την κίτρινη κάρτα μειώθηκε όταν ο TMO και ο Pearce είδαν το replay και το Springbok Flankers της Τουλούζης για μια ανόητη έλλειψη πειθαρχίας Sinned

Ο Γουέστ και ο Νατάματς διαπραγματεύτηκαν περισσότερα πέναλτι, προτού η Δύση πήρε το προβάδισμα με 12-9 με το τελευταίο λάκτισμα του ημιχρόνου, όταν ο Τζο Τάκορι ήταν πολύ σκληρός από τον Παρτς ως νόμιμος λύκος.

Κατά την επανεκκίνηση, η La Rochelle επέστρεψε στο ισχυρό μαϊμού τους και ο Pierre Bourgarrit κέρδισε το πέναλτι στο Jackal, αλλά η Δύση κλωτσούσε σε μεγάλο πέναλτι.

Αυτό περιπλέχθηκε από την Τουλούζη που τελικά ξεπηδούσε για ζωή. Ο Πίτο Μουβάκα, ο οποίος αντικατέστησε τον ανασταλμένο καπετάνιο Τζούλιαν Ματσάντ, επέλεξε τον βοηθό DuPont πριν προσγειωθεί και αναχωρήσει. Για να παγώσει το χρόνο, όπως κάνει, ο DuPont Cross κλωτσούσε για τον τώρα πεινασμένο Τσέσλιν Κολμπ, του οποίου το πόδι τραβήχτηκε πάνω από την γραμμή αφής από τον εξώφυλλο του Geoffrey Doumairau.

Η αποζημίωση ήρθε μέσω άλλης ποινής Ntamack όταν ο Doumayro ήταν οφσάιντ, αλλά η τρελή διαχείριση του παιχνιδιού από την Τουλούζη, Elstadt, χτύπησε το offload του Tacori, δίνοντας στη La Rochelle ένα άλλο επιθετικό άρωμα. Για τον Kash La Rochelle, ο Μπουργκάριτ έχασε τον έλεγχο της μπάλας όταν αντιμετώπισε ο Μουβάκα, σε ένα σκληρό παιχνίδι ίντσας.

Ο DuPont, η επιρροή του τώρα αυξάνεται, εξετάζει την τυφλή πλευρά για τον αριστοκρατικό Medard για να περάσει έναν έξυπνο γκριμπ με το μάτι μιας βελόνας για να μαζέψει τον Mathis Lebel, τον Dylin Leeds από την εξοικονόμηση προσπάθειάς του.

Ο ίδιος η Τουλούζη τόλμησε μέσα σε δώδεκα βήματα από μια έξυπνη παραλλαγή γραμμής, με τον Mouwaka να πηγαίνει για το κανό στην κορυφή, αλλά αλλά χωρίς καμία προσπάθεια στο γήπεδο για το Pearce, θα είχε απονεμηθεί το σαφές του Rory Arnold πέρα ​​από τη γραμμή Grounding.

Ήταν απλώς μια διακοπή της εκτέλεσης. Ο La Rochelle προσπάθησε να αποζημιώσει την κόκκινη κάρτα της Botia, αναπτύσσοντας τον Gregory Aldrit στο κέντρο των γραμμών της Τουλούζης και αμύνοντάς το από έξω, αφήνοντας χώρο στο περιθώριο.

Ο Luke Pearce έστειλε τον Levani Botia (δεν απεικονίζεται) στα πρώτα στάδια του τελικού του Champions Cup.  Φωτογραφία: Dan Sheridan / Πληροφορίες

Ο Luke Pearce έστειλε τον Levani Botia (δεν απεικονίζεται) στα πρώτα στάδια του τελικού του Champions Cup. Φωτογραφία: Dan Sheridan / Πληροφορίες

Αλλά όταν οι Les Rouge et Noir πέρασαν από τα στάδια και ξαναφόρτωσαν το σωστό Entamac, το οποίο είχε επιδιώξει να διευρύνει το χώρο με ένα τσιπ λίγα λεπτά νωρίτερα, αυτή τη φορά εξέδωσε πάσο σε δύο αμυντικούς για τον Celevasio Tolofua Did, κάτι που δεν ήταν πολύ για τον Kano , για να αφαιρέσετε τον ατμό από την μπάλα.

Είχε επιλογές και από τις δύο πλευρές και διάλεξε το δεξί του μέρος στη Μάλλια, με τον Πούμα να τερματίζει έξυπνα με 22. Ο Natamac πήρε επίσης το προβάδισμα 19-12.

Τίποτα δεν πήγε στον δρόμο της La Rochelle, με τον ταλαντούχο Paul Baudheant να αναχωρεί μέσα σε ένα λεπτό από την άφιξή του και ο αντικαταστάτης του Thomas Lavolt δυστυχώς χτύπησε σκληρά μετά από ολίσθηση στο έδαφος όταν ο Arthur αποσύρθηκε στην κίνηση. Έτρεξε καθώς προσπάθησε να παίξει catch-up .

Ο Ntamac το κράτησε για λίγο με το προβάδισμα δύο πόντων, αλλά η La Rochelle, στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, πήγε για άλλη μια φορά στο μαϊλ για τον Kerr-Barlow για να βρει ένα σχετικά, και εκπληκτικά, εύκολο τελικό blindside. Ο Γουέστ χτύπησε μια δεύτερη συνεχόμενη με προσηλυτισμό.

Το τεράστιο touchfinder του Doumaireau ανάγκασε τον Τουλούζη να ξεφύγει από ένα lineout μέσα στα 22 του και στη συνέχεια να υπερασπιστεί 10 στάδια έξω από το δικό του 22. Χαρακτηριστικό της αβέβαιης απόδοσής του, ο Entamac φάνηκε να κλωτσάει την μπάλα πρόωρα και φάνηκε να επαναλαμβάνεται το σφάλμα του Poitrenaud. Το 2004, η DuPont το έκανε μετά από άλλη ανακύκλωση.

Έκανε μια βαριά σεζόν, αλλά η Τουλούζη νίκησε τον Λίνστερ με ένα πέμπτο αστέρι. Προχωρήστε στο Champions Cup της επόμενης σεζόν, ελπίζουμε με ένα γεμάτο γήπεδο, ένα πλήρες πρόγραμμα και χωρίς διακοπή.

Σειρά βαθμολογίας: 5 λεπτά Natmac Pen 3-0; 4 λεπτά West Penn 3–3; 11 λεπτά Natmac Pen 4–3; 24 λεπτά West Penn 4-7; 33 λεπτά West Penn 6–9; 38 λεπτά στυλό μοσχοκάρυδου 4-9 40 (+1) λεπτά Γουέστ Πεν 9-12; (9–12 στο ημίχρονο) 4 λεπτά. Natmac Pen 12-12; 60 λεπτά δοκιμή Mallia, Natamac Con 19-12; 79 λεπτά Nutmac Pen 22-12; 73 λεπτά δοκιμάστε τον Kerr-Barlow 22-17.

Τουλούζη: Maxim Medard; Cheslin Kolbe, Juan Cruz Mallia, Pita Ahki, Mathis Lebel; Romain Natamac, Antoine DuPont (Captain); Cyril Bailey, Peeto Mouwaka, Charlie Faumuina, Rory Arnold, Richie Arnold, Reinhardt Alstad, Francois Croce, Jerome Kano. Αντικατάσταση: Joe Tacori για τον Richie Arnold (10 λεπτά), τον Thomas Ramos για τον Medard (29-38 λεπτά), τον Celavio Tolofua για τον Kaino (55 λεπτά), τον David Ainu για τον Faumuina (65 λεπτά), τον Guillaume Marchand για τον Mauwaka, τον Bailey για τον Rory Arnold ( και τα 70 λεπτά) για Clement Castets, Thibod Flament, Bailey για casts (80 λεπτά). Δεν χρησιμοποιείται – Baptist Germain. Sinbinned – Elstadt (33–43 λεπτά).

Λα Ροσέλ: Bryce Dulin; Dillin Leeds, Geoffrey Doumaireau, Levani Botia, Raymond Roulette; Ihaiya West, Tavera Kerr Barlow; Danny Priso, Pierre Bourgarit, Uni Antonio, Romain Sazi (αρχηγός), Will Skelton, Gregory Aldrit, Kevin Gourdon, Victor Vito. Αντικατάσταση: Reda Verdi (ημίχρονο) για Priso, Arthur Retier για Leeds (52-55 και 68 λεπτά), Vian Liebenberg για Vito (55 λεπτά), Fesundo Bosch για Borgarit, Paul Boudent για Gourdon (και τα 61 λεπτά)), Boudyhant για Thomas Lavault (62 λεπτά), Arthur Jolie Atenio (65 λεπτά) Δεν χρησιμοποιείται – Jules Plisson. Αναχώρηση – Botia (28 λεπτά).

Διαιτητής: Luke Pearce (Αγγλία)